AKN: Penal odlučio derbi, Nigeru prvi bod

Gana pobijedila Mali 1:0 i našla se na korak od plasmana u četvrtfinale. Niger osvojio prvi bod u istoriji na Afričkom kupu Nacija.

AKN: Penal odlučio derbi, Nigeru prvi bod  Izvor: MONDO

Pobjednika u duelu dvije, po imenima najkvalitetnije, reprezentacije u Grupi B Afričkog kupa nacija odlučio je nesmotren potez defanzivca Malija Adama Tambura u 37. minutu.

Odbrambeni fudbaler je klizećim startom na ivici šesnaesterca zaustavio Agjemanga Badua koji je bio u naletu ka golu. Očigledan penal, koji je u pogodak pretvorio Mubarak Vakaso, napadač Espanjola.

Konačan rezultat utakmice mogao je da bude i drugačiji, da je sudija već u 7. minutu utakmice isključio golmana Gane, Fataua Dauda, zbog igranja rukom van kaznenog prostora. Uz opšte negodovanje reprezentativaca Malija, Dauda je dobio žuti, a ne crveni karton.

Slobodan udarac sa ivice šesnaesterca izveo je bivši igrač Barselone Sejdu Kejta, ali je lopta otišla malo pored gola.

Samo nekoliko minuta kasnije uslijedila je nova sporna situacija, ovaj put pred golom Malija.

Asamoa Gijan je bio u akciji, uspio je da šutira, ali je očigledno bio povučen za dres, međutim, pištalja se nije oglasila.

Do kraja poluvremena obe selekcije su imale nekoliko prilika, ali bez realizacije. Po povratku sa odmora očekivalo se da Mali napadne, međutim, izostala je prava reakcija ekipe koja je gubila, a koja u svojim redovima ima igrače iz nekih od najboljih evropskih liga.

Bez mnogo uzbuđenja, osim kada su prekršaji u pitanju, utakmica je privedena kraju rezultatom iz 38. minuta.

Reprezentativci Nigera osvojili su prvi bod u istoriji na Afričkom kupu nacija, pošto su uspjeli da odole naletima favorizovanog Konga.

Najveće zasluge za to ima golman Kasali Dauda, koji je fantastično brani, a posebno se istakao u 41. minutu, kada je zustavio šut Diumersija Mbokanija sa samo nekoliko metara.

Bez ijednog boda u istoriji ovog takmičenja sada su ostale samo dvije reprezentacije - Bocvana i Mauricijus.

U posljednjem kolu Grupe B, u ponedeljak 28. januara, sastaće se Gana - Niger i Mali - Kongo.