FA KUP: Ne može bez senzacija!

Luton Taun, polu-profesionalni tim iz pete lige, odnosno Nacionalne konferencije, izbacio je premijerligaša Norič Siti kao gost.

FA KUP: Ne može bez senzacija! Izvor: MONDO

To je FA kup.

Ne može bez iznenađenja, ponakad i senzacija.

Polu-profesionalni klub Luton Taun, koji se trenutno takmiči u petom po kvalitetu nivou u engleskom fudbalu, Nacionalnoj konferenciji, izbacio je kao gost učesnika Premijer lige, Norič Siti. Bilo je 0:1 na Kerou Roudu.

Pobjedonosni pogodak za "šeširdžije" postigao je Dejvid Skot Rendel u 81. minutu i tako donio prvu FA kup pobjedu ekipi koja ne učestvuje na profesionalnom nivou takmičenja nad učesnikom Premijer lige još od 1986. godine.

Veliko iznenađenje ove subote priredili su i igrači MK Donsa, osnovanog 2004. godine. Oni su kao gosti deklasirali premijerligaša Kvins Park Rendžers.

Bilo je 0:4 u korist ekipe iz Lige 1, odnosno treće lige Engleske, poslije čega su posramljeni "policajci" uspjeli nekako da dođu do konačnih 2:4. Inače, ekipa Harija Rednapa igrala je u "ful" sastavu protiv Donsa, koji je gašenjem Vimbldona 2004. godine pokušao da naslijedi taj tim iz Londona i preseli franšizu u Milton Kejns, ali kada su se navijači Vimbldona pobunili, u klubu su odlučili da se 2007. godine odreknu svega vezanog za Vimbldon i kažu: "Ovo je MK Dons i mi postojimo od 2004. godine".

Zanimljivo, u trećoj rundu FA kupa, MK Dons dočekao je upravo AFC Vimbldon, tim iz Lige 2, koji su kasnije osnovali navijači ugašenog Vimbldona i koji se zvanično vodi kao nasljednik tog tima. Bilo je 2:1 za Donse.

Brajton end Hauv Albion bio je blizu da u dvije runde izbaci dva premijerligaša. Poslije 2:0 nad Njukasl Junajtedom u trećoj rundi, plavo-bijeli su igrali egal meč sa Arsenalom kod kuće sve do 85. minuta, kada je Tio Volkot pogodio za konačnih 2:3.

Dva puta je Olivije Žiru dovodio goste u prednost, ali su uporni domaćini dva puta stizali do izjednačenja preko Ešlija Barnsa i Argentinca Leonarda Uljoe. Na kraju, u 92. minutu, poslije duela Krejga Makal-Smita i Karla Dženkinsa iz Arsenala, Brajton je tražio penal, ali ga nije dobio, pa je morao da čestita slavnom klubu prolaz u petu rundu.

Tamo će, 16. feburara, igrati i šampion Engleske Mančester Siti koji je u izdvojenom terminu, ranije u subotu, nekako pobijedio Stouk Siti kao gost. Jedini gol za "građane" postigao je Pablo Zabaleta u 85. minutu i tako donio Sitiju prvu pobjedu u Stouku od 1999. godine, kada su oba kluba bila u trećoj ligi.

Everton je u Boltonu izbjegao reprizu četvrtog kola zahvaljujući golu Džonija Heitinge u 91. minutu za pobjedu od 2:1.

Za sada, zabilježen je samo jedan remi u četvrtom kolu, između Hadersfilda i Lester Sitija (1:1), pa će ove ekipe igrati novi meč, samo ovog puta u Lesteru.