AKN: "Slonovi" po planu, Halilhodžić ispao

Obala Slonovače praktično je obezbijedila plasman u četvrtfinale, savladavši Tunis rezultatom 3:0 (1:0). Drogba prvi put rezerva!

AKN: "Slonovi" po planu, Halilhodžić ispao  Izvor: MONDO

Reprezentacija Obale Slonovače nastavlja sa pobjedama na 29. Afričkom kupu nacija, koji se održava u Južnoj Africi.

Poslije Togoa (2:1), pao je i Tunis (3:0), mada je do pred kraj utakmice bilo samo 1:0 u korist popularnih "slonova".

Žervinjo ih je doveo u vođstvo poslije sjajnog proigravanja Traorea u 21. minutu, povisio je Jaja Ture u 87, lepim udarcem sa 17 metara, a konačan rezultat postavio Didije Ja Konan u 90. minutu.

Pogledajte golove...

Pobjeda Togoa nad Alžirom (2:0), znači da je selekcija bosanskohercegovačkog stručnjaka Vahida Halilhodžića izgubila sve šanse da ode dalje.

Pogoci postignuti u samom finišu obje subotnje utakmice biće veoma značajni, jer je Togo na taj način stekao bolju gol-razliku od Tunisa. Zato će mu u direktnom okršaju za drugo mjesto biti dovoljan i remi!

Sudija sa Madagaskara, Hamada Nampiandaraza, produžio je susret Togo - Alžir za čak 13 minuta, između ostalog zbog prekida radi otklanjanja problema sa jednom stativom...

Još jedna zanimljivost, ali sa meča odigranog u Rustenburgu odnosi se na Didijea Drogbu.

Pošto napadač Šangaj Šenhue nije potpuno spreman, selektor Sabri Lamuši dao mu je šansu tek od 67. minuta. Tako je Drogba poslije 91 nastupa u startnoj postavi, prvi put sjedio na klupi nacionalnog tima...

Ako se uzima u obzir samo regularnih 90 minuta, Obala Slonovače nije poražena na Afričkom kupu nacija još od 2008. godine i meča za treće mjesto sa Ganom.

U Angoli 2010. ispala je u četvrtfinalu od Alžira, poslije produžetaka, a prošle godine u Gabonu izgubila u finalu od Zambije - na penale.

Od posljednjih 11 mečeva AKN, Drogba i drugovi su dobili osam i remizirali tri. Ova zemlja, ipak, može da se pohvali samo jednom kontinentalnom titulom, osvojenom još 1992. godine.