SP 2014 (kval): Finci odoljeli šampionu!

Španija još jednom remizirala pred svojim navijačima. Preokret Velšana u Glazgovu. Osam golova Engleske, kiks Portugala.

SP 2014 (kval): Finci odoljeli šampionu!  Izvor: MONDO

Aktuelni šampion Evrope i svijeta po drugi put zaredom je odigrao samo 1:1, nakon nevjerovatne 24 vezane pobjede u kvalifikacijama za velika takmičenja!

Španija jesenas nije uspjela da savlada Francuze na madridskom Visente Kalderonu, a ove večeri ni autsajdera Finsku u Hihonu.

Serhio Ramos ukrasio je svoju 100. partiju za nacionalni tim vodećim pogotkom, glavom poslije kornera u 49. minutu, ali je Temu Puki 11 minuta prije kraja izjednačio iz jedne od rijetkih kontri gostiju.

Francuska je poslije jalovih 45 minuta "načela" mrežu Gruzije i do kraja rutinski slavila (3:1), tako da je pred okršaj sa Španijom u Sen Deniju stekla dva boda prednosti.

Eventualna pobjeda "trikolora" u tom meču praktično bi osudila "crvenu furiju" na neizvjesnost baraža za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

Utakmica Srbija - Škotska, u utorak u Novom Sadu, biće okršaj teških fudbalskih ranjenika.

"Orlovi" su se loše proveli na gostovanju u Zagrebu, ostavivši tamo i posljednju nadu da će učestvovati na Mundijalu 2014, dok su Škoti u Glazgovu vodili, pa po drugi put u A grupi izgubili od Velsa - 1:2!

Mladi defanzivac Blekburna Grent Henli doveo je domaćina u vođstvo na isteku prvog poluvremena (naravno, na centaršut iz kornera), ali su kola Škota krenula nizbrdo prekršajem Roberta Snodgrasa za penal i isključenje.

Aron Remzi sa 11 metara je izjednačio u 72. minutu, a Hal Robson-Kanu samo dva minuta kasnije postavio konačan rezultat.

Time je Vels preskočio na tabeli i Srbiju i Makedoniju, ali sa skromnim kvalitetom koji posjeduje i po sedam bodova manje od Belgije i Hrvatske, ne može da se nada proboju na neko od prva dva mjesta.

Osim ako, eventualno, savlada Hrvate u utorak?!

Goleade su svojim navijačima priredili Engleska u San Marinu (8:0) i Austrija kod kuće protiv Farskih ostrva (6:0).

Danci su se poslije očajnog početka kvalifikacija vratili u život trijumfom u Pragu (3:0), ali to je za njih tek prvi korak na putu ka željenoj poziciji. Za četiri dana ih čeka meč sa Bugarima kod kuće, koji apsolutno moraju da dobiju.

Mađari su dozvolili Rumunima da izjednače u sudijskoj nadoknadi vremena, pa su dvije selekcije ostale izjednačene na tabeli grupe D, iza neprikosnovene Holandije.

Bogat program fudbalskih utakmica ovog petka otvorio je duel Izraela i Portugala u Grupi F.

I počelo je iznenađenjem.

Iako gosti, Portugalci su bili favorit duela u Tel Avivu, ali su jedva izbjegli poraz. Bod im je donio Fabio Koentrao golom u drugom minutu sudijske nadoknade.

Utakmica je počela odlično po ekipu selektora Paula Benta, pogotkom Bruna Alveša već u 2. minutu. Uslijedio je, međutim preokret i vođstvo domaće selekcije od 3:1. Strelci su bili Tomer Hemed u 24, Eden Ben Basat u 40. i Rami Geršon u 70. minutu.

Na 2:3 smanjio je Elder Poštiga u 72, a onda je uslijedio pogodak Koentraa poslije pogođene prečke i nesigurne reakcije odbrane Izraela.

Portugalcima je ovo treći meč bez pobjede, pošto su prethodno izgubili od Rusije, a potom igrali neriješeno sa Sjevernom Irskom.

Bugari su, očekivano, lako savladali Maltu. Ubjedljiva pobjeda od 6:0, a posljednji, šesti gol dao je štoper Partizana Ivan Ivanov. Trostruki strijelac bio je Tonev.

Pored reprezentacije Srbije, bez realnih izgleda da ode makar u baraž, u petak je ostala i Slovenija.

"Zmajčeki" su preko Milivoja Novakovića vodili protiv Islanda, ali je u drugom poluvremenu član Totenhema Gilfi Sigurdson sa dva pogotka preokrenuo rezultat.

Islanđani sada dijele drugo mjesto na tabeli sa Albanijom, koja je u Oslu iznenadila Norvežane i sa tri pobjede iz dosadašnjih pet kola ravnopravno konkuriše za najviši plasman!