LŠ: Kraj bajke Kazahstanaca, favoriti lako

Šampion Škotske savladao Šathjor iz Karagandija i plasirao se u grupnu fazu Lige šampiona. Tamo će igrati i Zenit, Milan, Viktorija i Real Sosijedad.

LŠ: Kraj bajke Kazahstanaca, favoriti lako Izvor: MONDO

Nakon Austrije, Steaue, Šalkea, Arsenala i Bazela, u srijedu uveče plasman u Ligu šampiona obezbijedili su Zenit, Milan, Real Sosijedad, Viktorija Plzen i, na kraju, Seltik.

Najuzbudljiviji meč večeri odigran je u Glazgovu, gdje je šampion Škotske u nadoknadi vremena uspio da nadoknadi zaostatak iz prvog meča i pobjedom 3:0 eliminiše Šathjor iz Karagandija.

Čelnici kazahstanskog kluba tako neće organizovati tradicionalno ritualno klanje ovaca prije mečeva najjačeg takmičenja. Vjerovatno hoće u grupnoj fazi Ligu Evrope, koju će igrati.

Golove za pobjednički tim postigli su Komons u 46, Samaras u 48. i Forest u 92. minutu, a Aleksandar Simčević i Nikola Vasiljević odigrali su cijeli meč za goste.

Ni na ostalim utakmicama nije se dogodilo ništa nepredviđeno.

Još jednom odličnom partijom fudbaleri Zenita opravdali su ulogu favorita u duelu sa portugalskom Pasoš Fereirom.

Poslije 4:1 u Portu, vicešampion Rusije slavio je u Sankt Peterburgu 4:2 i pridružio se moskovskom CSKA u grupnoj fazi Lige šampiona, u kojoj će igrati četvrti put u svojoj istoriji.

Svaku nedoumicu u duelu sa borbenim, ali za bogati Zenit nedovoljno kvalitetnim rivalom, igrači domaćeg tima otklonili su golovima Danija u 29. i 48. minutu.

Portugalac je prvo iskoristio brz napad po lijevoj strani i dodavanje Smolnikova, da bi potom, samo tri minuta po povratku sa odmora, majstorskim lob udarcem ponovo savladao golmana Matijasa Omara Degru.

Video

Na 3:0 povisio je Aleksandar Buharov u 66. minutu, ali je u 67. Manuel Hose smanjio razliku. Nova tri gola prednosti Zenitu donio je Andrej Aršavin pogotkom iz penala u 78, a konačan rezultat postavio je Brazilac Karlao sedam minuta prije kraja.

Od srpskih fudbalera iz ruskog kluba jedino je Aleksandar Luković bio u protokolu za ovaj meč, ali nije ulazio u igru.

Zenit je tako postao prvi tim koji je u srijedu obezbijedio plasman u grupnu fazu Lige šampiona, a ostala tri biće uskoro poznata.

"Roso-neri" su na San Siru očekivano lako izašli na kraj sa PSV Ajndhovenom. Kevin Prins Boateng pogodio je u 9. minutu i nagovijestio pobjednika i meča i dvomeča.

Potom je svaku dilemu otklonio Baloteli u 55. minutu, sprovevši loptu u mrežu nakon centaršuta Stefana El Šaravija iz kornera i neuspjelog pokušaja Filipa Meksesa...

Konačan rezultat postavio je Boateng, svojim drugim golom, u 77. minutu.

Sosijedad je takođe bez većih problema eliminisao Lion, nakon pobjede u prvom meču u prestrogog isključenja Milana Biševca, koji odlukom Milorada Mažića nije u srijedu uveče imao pravo da igra.

Ligu šampiona u Baskiju je donio Karlos Vela, sa dva pogotka - u 67. i 90. minutu.

Maribor nije Ljudskom vrtu uspio da nadoknadi minus iz prvog okršaja sa Viktorijom Plzen. Poražena je 0:1, golom Stanislava Tekla.