LE: Makazice koje su ućutkale Lijež

U četvrtom kolu Lige Evrope viđeno je nekoliko prelijepih pogodaka, dosta uzbuđenja, a osam timova obezbijedilo je plasman u narednu fazu takmičenja.

LE: Makazice koje su ućutkale Lijež Izvor: MONDO

Liga Evrope je stepenik ispod Lige šampiona, ali to ne znači da u njoj nema lijepih poteza i uzbuđenja.

Mnogo toga zanimljivog viđeno je ovog četvrtka uveče u utakmicama 4. kola.

Osam timova plasiralo se u šesnaestinu finala, a zanimljivo je da je čak sedam njih to uspjeli igrajući u terminu od 19 časova. Samo jedan od onih koji su igrali u 21.05 prebrinuo je svoje brige uoči posljednja dva kola grupne faze.

Dakle, u naredna dva meča opušteno će moći da uđu fudbaleri Valensije, Red Bul Salcburga, Esbjerga, Rubin Kazanja, Fiorentine, Dnjepra, Ludogoreca i Totenhema. Njima će se u nastavku takmičenja pridružiti trećeplasirani timovi grupne faze Lige šampiona.

Među majstorijama koje su obilježile 4. kolo izdvaja se evro-gol Brazilca Alana za potvrdu pobjede Red Bul Salcburga protiv Standarda u Liježu - 1:3 (1:2).

Fiorentini je bio dovoljan bod za plasman dalje na gostovanju u Rumuniji, ali je do sva tri stigla kasnim pogocima Matosa Ridera i Borhe Valera. Panduri je poveo fantastičnim golom Erika de Oliveire, ali je Fiorentina (bez Nenada Tomovića u timu) pobijedila - 1:2 (1:0).

Trener Vićenco Montela odmorio je Đuzepea Rosija i Neta, David Pizaro, Masimo Ambrosini i Mario Gomez bili su povrijeđeni, što su Rumuni iskoristili i poveli 1:0 u prvom poluvremenu, ali se sve promijenilo ubacivanjem Valera na teren, ipak, u drugom poluvremenu. Za Violu je na golu debitovao Gustavo Munua.

U isto vrijeme Dnjepar je pobijedio Pakoš Fereiru (2:0), pa je situacija u ovoj grupi sasvim jasna - dalje idu Fiorentina i Dnjepar.

Prelijep pogodak viđen je i na Kipru, kada je Nektarios Aleksandru doveo APOEL u vođstvo protiv Bordoa. Iako su gosti kasnije izjednačili, domaćin je slavio 2:1 i ostao u trci za drugi krug.

Valensija Miroslava Đukića, nekako je pobijedila Sent Galen kao gost - 2:3 (1:1). Đukićeva ekipa apsolutno je nadigrala Švajcarce, uputila 22 udarca ka golu protivnika, promašila i jedanaesterac, ali i primila dva gola iz tri pokušaja Sent Galena pa je važnu pobjedu, vrijednu šesnaestine finala, donio Serhio Kanales tek u 86. minutu.

Dva gola za Đukićev tim postigao je Pablo Pjati u 30. i 76. minutu, a između toga Švajcarci su se dva puta radovali preko Stefana Besla i Gorana Karanovića, koji je u 66. pogotkom za 2:1 kaznio promašaj Žonasa sa bijele tačke u 57. minutu.

Karanović je rođen u Beogradu, ali igra sa švajcarskim pasošem. Za seniorsku reprezentaciju nije debitovao do svoje 26. godine, ali jeste igrao za mlade Švajcarce.

Rijeka, iako je odavno bilo jasno da nema šanse za drugu fazu, muški izašla na megdan favorizovanom Lionu i odoljela - 1:1. Gosti su poveli već u 14. minutu golom Plee, ali je Kantrida proključala u 21. kada je Andrej Kramarić "pocijepao" mrežu Francuza.

Do posljednjeg trenutka neizvjesno je bilo u Krasnodaru, gdje je Kuban u 90. minutu izborio remi sa Svonsijem (1:1), kao i u Tromsu, gdje je Anži došao do pobjede (1:0) golom u četvrtom minutu nadokande, odnosno u Gimaraešu, gdje je Betis slavio isto pogotkom u 94. minutu za 1:0.

Totenhem se kao domaćin mučio sat vremena protiv Šerifa, a onda je za sedam minuta došao do nedostižnih 2:1. Prvi pogodak za "pijevce" konačno je postigao Erik Lamela, koji je ljetos prešao iz Rome za 30 miliona funti. Argentinac je bio precizan u 60. minutu, a Džermejn Defo u 67. iz penala.

Gosti iz Moldavije u 72. savladali su Breda Fridela za konačnih 2:1. Strijelac je bio Ismail Isa. Ovim pogotkom Totenhem je postao i posljednji od svih 80 klubova ove sezone u Ligi šampiona i Ligi Evrope koji je primio pogodak.

Dugo je ekipa sa Vajt Hart Lejna odolijevala protivničkim napadačima, međutim, ni ovaj pogodak nije im poremetio planove.