Zvezda na Vračaru, kao u Humskoj

U nedjelju od 14 časova, Crvenu zvezdu očekuje 14. odlazak na stadion na Vračaru, gdje ima 38 odsto uspješnosti.

Zvezda na Vračaru, kao u Humskoj Izvor: MONDO

Stadion na Vračaru, na kojem je nekada igrao Obilić, a koji u posljednje vrijeme utakmice Superlige "vidi" samo kada Rad i Voždovac igraju mečeve "visokog rizika", mjesto je na kojem Crvena zvezda procentualno bilježi najmanje pobjeda, pored gostovanja Partizanu u Humskoj.

Na 13 prethodnih prvenstvenih mečeva protiv Obilića, Bežanije, Rada i Voždovca, Crvena zvezda je u Gospodara Vučića pobijedila pet puta, šest puta igrala neriješeno i dva puta izgubila. U Kupu, Zvezda protiv Obilića ima 2-0-2. Crveno-bijeli su čekali na pobjedu pet godina u mečevima sa Obilićem i slavili tek poslije šest neuspješnih pokušaja i to kada je Obilić počeo da posrće na tabeli.

Prošlog proljeća i ove jeseni Zvezda je uzela samo bod u duelima sa Radom i Voždovcem na ovom objektu.

U nedjelju - od 14 časova - Crvena zvezda će na "ukletom" mjestu gostovati Radu u duelu 12. kola Jelen Superlige.

Zašto Zvezda loše igra na pomenutom stadionu? Nema sumnje da je to dijelom i zbog toga što sa terena najvećih dimenzija u zemlji (svog terena) odlazi na najmanji travnjak u Superligi, koji ne ispunjava uslove za UEFA utakmice, ali ispunjava za mečeve elitnog srpskog ranga.

To je za razne generacije Zvezdinih fudbalera jednako veliki problem (2-6-5, 38,4%) koliko i mečevi s Partizanom u gostima (27-23-23, 31,5%).

Zvezda je samo jednom pobijedila na Vračaru sa više od gola prednosti, u sezoni 2003/04, kada su pogotke za 3:1 postigli Nikola Žigić, Nemanja Vidić i Dragan Mrđa, u međuvremenu ponovo igrač crveno-bijelih.

Prošle sezone, Rad je dočekao Zvezdu na Vračaru, gubio na poluvremenu golom Nenada Milijaša sa bijele tačke, nakon što je isključen golman "građevinara" Filip Kljajić u 42. minutu. S igračem više, Crvena zvezda je u nastavku primila gol preko Uroša Đurđevića i ostavila dva dragocjena boda na terenu u trci s Partizanom (1:1).

Ove sezone, Voždovac je morao da dočeka Crvenu zvezdu na Vračaru i, ispostavilo se do dana današnjeg, zabilježio jedinu pobjedu kao domaćin - 1:0. Strijelac je bio Adam Marušić u 36. minutu, što je bio povod za čuveno skidanje dresova, ali i ozbiljnu krizu koja je potom uzdrmala klub.

Posljednju pobjedu na Vračaru, Crvena zvezda je zabilježila u sezoni 2011/12, sa Robertom Prosinečkim kada je Rad poveo golom Ivana Rogača u 39. minutu, a meč preokrenuli Evandro Goebel pogotkom u 59. i Andrija Kaluđerović golom u trećem minutu nadoknade vremena (1:2).