Muniain za neizvjesnu Primeru!

Atletik Bilbao nanio Barseloni prvi poraz u španskom prvenstvu. Iker Muniain strijelac u 70. minutu.

Muniain za neizvjesnu Primeru! Izvor: MONDO

Vrlo izjednačena borba za titulu prvaka Španije, u nedjelju uveče je počela da poprima obrise drame, mada se ciljna linija u ovom trenutku i ne nazire.

Bilo je dovoljno da Katalonci izgube prvu utakmicu u 15 kola, pa da se u vrhu tabele napravi "mrtva trka": Barselona 40, Atletiko Madrid 40, Real Madrid 37 bodova!

Barsa je do gostovanja u Baskiji mogla da se diči sa 13 pobjeda i jednim remijem (protiv Osasune), a sada je po svemu ista kao Atletiko, skoro i po gol-razlici.

Real, koga su mnogi počeli da otpisuju poslije izgubljenog gradskog derbija, a potom i "El klasika", ima samo poraz manje od vodećeg tandema.

Trijumf Atletika na novom San Mamesu izuzetno je važan i za taj klub, jer je finalista Lige Evrope 2012. prestigao na tabeli Viljareal i našao se na četvrtoj poziciji, sa koje se ide u kvalifikacije za Ligu šampiona!

Atletik je šestom pobjedom uz dva remija potvrdio da je jedan od najneugodnijih domaćina u Primeri.

Baski su iskoristili oslabljenost protivnika povredama (Mesi, Alveš, Alba, Valdes, Pujol... Ćavi je igrao nespreman) i umor od gostovanja Ajaksu da ga posebno jako pritisnu u drugom poluvremenu.

Takav pristup iznjedrio je i šansu iz koje je pao jedini pogodak.

Oduzeta lopta na oko 40 metara od gola stigla je na desnom krilu do Markela Susaete, koji je po zemlji "zavrnuo" u šesnaesterac, a Muniain udarcem iz punog trka ostavio nemoćnim veterana Pinta - 1:0!

VIDEO

Barseloni je ostalo da "pojuri" izjednačenje, ali za to nije bilo ni energije, ni dovoljno kreativnosti. Momci sa Nou Kampa prvi put od novembra 1997, kada su poraženi rezultatom 3:0, nisu uspjeli da zatresu mrežu Atletika na njegovom stadionu.

Katalonci su se poslije meča žalili što sudija u 55. minutu nije isključio Andera Ituraspea zbog faula nad Nejmarom, kojeg je načinio kao posljednji igrač odbrane.

Ipak, to ne može da ih opravda što za cijelo drugo poluvrijeme nisu uputili nijedan šut u okvir gola. Utisak je da će predstojeća, dvonedjeljna pauza u Primeri najviše odgovarati upravo njima.