Odluka discplinskih organa Fudbalskog saveza Srbije da kazne Moreiru, naljutila je Portugalca, a iznenadila Slavišu Jokanovića.
"Moram da kažem da sam do četvrtka popodne planirao i uigravao ekipu sa Moreirom u timu. Eto, sad ispada da ću u petak popodne to isto morati da radim bez njega. Najblaže rečeno, iznenađen sam izrečenom kaznom. Organi FSS su očigledno tražili i našli neki čudan kompromis pri donošenju svoje odluke", rekao je Jokanović na konferenciji za novinare.
Moreira, očigledno naviknut na neko drugačije ponašanje u fudbalu, tražio je od Jokanovića da mu da neko objašnjenje za tu kaznu.
"Nisam mogao to da mu objasnim, jer ni meni samom nije jasno zašto je on kažnjen. Rekao sam mu samo ono što sam na neki način naučio u posljednjih 10 mjeseci koliko se bavim ovim poslom u Srbiji i što čovjek ovde toliko puta mora da ponavlja da to već postaje fraza: ‘Mo, šta da ti kažem, ovo je Srbija’. To je trebalo da znači da se ovdje dešava puno stvari, koje nemaju ništa zajedničko sa zdravom logikom. Siguran sam da Moreira nije prihvatio takvo moje objašnjenje, ali ja neko drugo jednostavno nisam mogao da mu dam. Više od 10 dana smo čekali na odluku ‘disciplinaca’. Em smo je saznali u četvrtak popodne, em je ona krajnje čudna", ogorčen je Jokanović.
Osvrnuvši se na meč sa Javorom, trener lidera srpskog prvenstva kaže da je ekipa iz Ivanjice za respekt. Iako imaju slabije rezultate u posljednjih nekoliko kola, Jokanović podsjeća da je Javor pobijedio Crvenu zvezdu na njenom stadionu.
"Tu utakmicu sam tek nedavno pogledao. Tačno je da C. zvezda nije u toj utakmici pružila mnogo, ali smatram i Javor ‘krivcem’ za tako nešto. Odigrali su veoma pametno i dobro i pokazali da ih se ne smije potcijeniti. Protivnik je dakle komplikovan rival koji će tražiti svoju šansu, ali vjerujem da ćemo i ovog rivala pobijediti. Oni možda nemaju veliko ime, ali svakako uživaju naš respekt", kaže Jokanović, koji osim Moreire neće moći da stavi u tim ni povrijeđenog kapitena Nenada Đorđevića.
Umjesto Đorđevića kapitensku traku nosiće Ivan Obradović, reprezentativac Srbije, koji je postigao sjajan gol u meču protiv Austrije. Jokanović kaže da Obradović, kao ni Zoran Tošić i ostali mladi reprezentativci neće dobiti poštedu zbog velikih napora.
Čestitajući A i mladoj selekciji Srbije na odličnim igrama i rezultatima, Jokanović je žestoko kritikovao Radio-televiziju Srbije, jer je kasnila sa prenosom pa tako gledaoci nisu mogli da čuju himnu “Bože pravde” na stadionu “Ernst Hapel” u Beču.
"Preko TV-a smo morali da gledamo reklame dok su odjekivali taktovi naše himne, a onda smo nakon reklama stigli da čujemo samo himnu Austrije. Toliko sam želio da čujem našu himnu na gostujućem terenu na kojem je bilo preko 15.000 naših ljudi. Oko državne himne se toliko u prošlosti pisalo sve i svašta i sad kad imamo novu himnu, himnu Srbije, doživljavamo ovako nešto. Ne postoji svečaniji momenat za jednog reprezentativca, ali i za navijača reprezentacije nego onaj u kojem se svira nacionalna himna. Bio sam član reprezentacija nekih drugih država i sjećam se da me je uvijek pri njenom intoniranju podizala jeza od uzbuđenja. Ovo u srijedu je bio veliki i neoprostivi propust RTS-a", kritikuje Jokanović.
(MONDO)