UEFA: Čudo iz Ukrajine, divljali BBB

Tvente, Galatasaraj, Metalist, Standard i Udineze pridružili su se Milanu, CSKA, Sent Etjenu i Mančester sitiju medju 16 najboljih Kupa UEFA.

UEFA: Čudo iz Ukrajine, divljali BBB  Izvor: MONDO

Klubovi sa Balkana Partizan i zagrebački Dinamo još jednom su pokazali da fudbal sa ovog prostora nije ni prinijeti drugoj klasi evropskog. Uz to, navijači hrvatskog predstavnika ponovo su demonstrirali zašto klubovi iz bivše Jugoslavije nisu baš omiljeni u UEFA i za očekivati je da Evropska kuća fudbala konačno izrekne neku težu kaznu Dinamu, možda i izbacivanje iz takmičenja naredne sezone.

GRUPA A

Pari Sen Žermen Mateje Kežmana je odigrao samo 0:0 u gostima protiv rasterećenog Mančester sitija i samo pobjeda protiv Tventea u posljednjem kolu ostavlja ga u Evropi, ali će zavisiti i od meča Rasing - Mančester siti.

Kežman je igrao do 69. minuta, imao je nekoliko šansi, a dobio je i žuti karton u 28. minutu.

Na ruku "prinčevima" išao je rezultat iz Holandije, gdje je Tvente pobijedio Šalke, pa sad ekipa iz Gelzenkirhena zavisi od ishoda mečeva posljednjeg kola.

GRUPA B

Galatasaraj je u Berlinu pobijedio Hertu Gojka Kačara i Marka Pantelića (obojica igrali) i obezbijedio je prolaz u 1/16 finala Kupa UEFA, što je učinio i ukrajinski Metalist. Poslije senzacionalne pobjede u Istanbulu nad Galatasarajem, Metalist je uspio da načini još jedan podvig, savladavši Olimpijakos 1:0.

Od prvog minuta za Metalist je igrao Milan Obradović, a od 82. u igru je ušao Aleksandar Trišović, nekadašnji fudbaler Crvene zvezde.

Olimpijakos i Herta će u međusobnom duelu odlučiti koja će ekipa kao treća u 1/16 finala Kupa UEFA.

GRUPA C

Za neke iznenađenje, ali ne i za navijače Standarda. Još jedna dobra igra ekipe Milana Jovanovića i ubjedljiv trijumf nad Sampdorijom - 3:0. Standard nastavlja takmičenje u Kupu UEFA, Sevilja je poslije pobjede nad Partizanom 3:0 blizu tog cilja.

GRUPA D

Zagrebački Dinamo je ispao iz Lige UEFA, a kada će ponovo vidjeti Evropu, zavisiće od doslijednosti UEFA.

Zahvaljujući navijačima Dinama utakmica grupe D između Udinezea i šampiona Hrvatske imala je najmanje fudbalski karakter. Prekinuta je u 77. minutu pri rezultatu 1:0.

Hrvatski navijači su napravili bakljadu, bacili pirotehnička sredstva na teren, pa je izraelski sudija Alon Jefet poslao igrače u svlačionicu.

Ipak, nekoliko minuta kasnije je meč nastavljen, a završen je 2:1. Da su napadači crno-bijelih bili prisebniji, svaka dilema oko pobjednika mogla je da bude riješena još u prvih 45 minuta.

Nije taj prekid bio jedini incident u Udinama.

Jedan navijač Dinama teško je povrijeđen uoči utakmice. On je pao sa tribina stadiona "Friuli", sa visine od oko deset metara i tom prilikom je zadobio ozbiljne povrede glave. Odmah je prebačen u bolnicu, a ljekari su nakon zbrinjavanja konstatovali da nije životno ugrožen.

Pristalice Dinama su ranije tokom srijede pravili nerede prilikom dolaska u italijanski grad, a policija je navela da je zbog huliganskog ponašanja privedeno 12 navijača hrvatskog kluba.

Utakmici između Udinezea i Dinama prisustvovalo je između 1.200 i 1.500 navijača iz Hrvatske.

U drugom meču grupe D viđena je drama. Spartak je do 84. minuta imao prednost stečenu još u drugom minutu, a onda je NEC za tri minuta napravio senzacionalni preokret i ostavio otvoreno pitanje ko će u šesnaestinu finala.

Udineze će sigurno dočekati proljeće u Evropi, a Totenhem, NEC i Spartak će se u petom kolu boriti za preostala dva mjesta (igraju NEC - Udineze, Totenhem - Spartak).