KK 2009: Špancima rekord, "bafani" prolaz

Španci pobijedili Južnu Afriku (2:0), ali se domaćin plasirao u polufinale, jer je Irak osvojio samo bod protiv Novog Zelanda.

KK 2009: Špancima rekord, "bafani" prolaz Izvor: MONDO

Španci su učešće u polufinalu Kupa konfederacija u Južnoj Africi obezbijedili maksimalnim učinkom u prva dva kola u Grupi A, ali nisu se opustili u trećem, pobijedili su domaćina 2:0 (0:0).

Uprkos porazu, dalje će i Južna Afrika, jer je Irak samo remizirao sa Novim Zelandom - 0:0. Tim Bore Milutinovića nije postigao nijedan gol u tri utakmice i takmičenje završio sa dva osvojena boda. Doduše, primio je samo jedan, od Španije.

Inače, evropski prvak je uspjehom protiv "bafane" oborio rekord, jer mu je to bila 15 uzastopna pobjeda. Prethodno, "crvena furija" je dijelila prvo mjesto sa Australijom, Brazilom i Francuskom, sa po 14 vezanih trijumfa. Takođe, Španija je izjednačila rekord "karioka", koji su najduži niz bez poraza imali u periodu od 1993. do 1996, čak 35. Toliko sad imaju i Španci.

Strijelac prvog gola za šampiona Starog kontinenta protiv Južne Afrike bio je David Vilja u 52. minutu. Napadač Valensije nije bio precizan sa "bijele tačke", ali je u nastavku akcije sjajno prihvatio loptu posle centaršuta i iskupio se za prethodni promašaj.
Konačan rezultat postavio je Fernando Ljorente poslije kornera sa desne strane. Njegov imenjak Tores je propustio loptu, a Sesk Fabregas mu asistirao.

Grupa A, 3. kolo:

Španija - Južna Afrika 2:0
/Vilja 52, Ljorente 72/

Irak - Novi Zeland 0:0

Tabela: Španija 9, Južna Afrika 4, Irak 2, Novi Zeland 1.

Epilog borbi u Grupi B biće poznat u nedjelju uveče. U trećem kolu (20.30) sastaju se Brazil - Italija i Egipat - SAD.

Tabela: Brazil 6, Italija 3, Egipat 3, SAD 0.

Polufinala su na programu 24. i 25. juna, a utakmica za treće mjesto i finale 28.