EP (MLADI): Šljiva je trula!

Mlada fudbalska reprezentacija Srbije eliminisana je sa Evropskog prvenstva poslije poraza od Švedske 3:1.

EP (MLADI): Šljiva je trula! Izvor: MONDO

Šljiva je zrela, govorio je predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Tomislav Karadžić krajem prošle godine, ocjenjujući šanse mlade reprezentacije na Evropskom prvenstvu u Švedskoj.

Poslije tri utakmice na šampionatu Starog kontinenta za uzrast do 21 godine i eliminacije već poslije prve faze, ta rečenica mogla bi da se prerobrati u: Šljiva je trula!

Ubjedljiv poraz od domaćina turnira Švedske - 3:1 u odlučujućoj utakmici za plasman u polufinale raspršio je sve nade srpske fudbalske javnosti, selektora Slobodana Krčmarevića i njegovih izabranika.

Učinak "orlića" na EP u Švedskoj jednostavno je mršav - tri utakmice, dva remija i jedan poraz, uz gol razliku 1:3.

Dok je poslije premijernog meča u grupi sa Italijom (0:0) bilo zadovoljstva i optimizma, sve je nekako splasnulo poslije istovjetnog rezultata protiv Bjelorusije, koja je, uzgred, doživjela debakl na otvaranju šampoionata od iste te Švedske - 5:1.

A onda je došao meč protiv Švedske u Malmeu, uoči koga je iz srpskog tabora najavljivana pobjeda.

Da bi se do pobjede došlo neophodno je mnogo više od želje. A domaćin je imao ostale elemente potrebne za trijumf i prije svega raspoloženog Markusa Berga, koji će poslije ovog šampionata mjerkati ponude.

Berg je bio dvostruki strijelac i njegov učinak u dosadašnjem toku šampionata je pet pogodaka.

Šveđani su poveli u 7. minutu, kada je neugodni i veoma raspoloženi Emir Bajrami, porijeklom sa Kosova, prošao po lijevoj strani, zavrnuo u šesnaesterac, a Berg je neometan, lako savladao Željka Brkića.

Prave nevolje za srpski tim počele su od 15. minuta. Tada je portugalski sudija Pedro Proensa dosudio penal za Šveđane, na opšte čuđenje i proteste cijelog srpskog tima. Proensa je procijenio da je Nenad Tomović oborio Bajramija u kaznenom prostoru.

Markus Berg je bio neumoljiv sa bijele tačke.

Tračak nade za Srbiju u 28. minutu kada je Gojko Kačar poslije kornera postigao prvi gol za Srbiju na ovom prvenstvu.

Meč je praktično završen dva minuta kasnije kada je Toivonen iskoristio grešku, pa slobodno se može reći, kompletne odbrambene linije srpskog tima i lako je poslao loptu u mrežu.

Da sve bude još crnje u 45. minutu Nenad Tomović je dobio drugi žuti karton, a u 70. minutu Nikola Petković je napravio novu glupost kada je u jednom skoku laktom udario Toivonena. Direktan crveni karton.

Šveđani idu u polufinale, zajedno sa Italijom, a Srbi i Bjelorusi kući.

U drugom meču 3. kola Grupe A Italija je pobijedila Belorusiju 2:1. Bjelorusi su vodili 1:0, ali je Akvafreska sa dva gola (jedan iz penala) donio preokret i prvo mjesto "azurima".

SRBIJA: Brkić - Tomović, Petković, Pejčinović, Vuković, Fejsa - Smiljanić, Kačar, Tošić (od 68. minuta Tomić), Sulejmani (od 53. minuta Tadić) - Veljović (od 46. minuta Vilotić).

ŠVEDSKA: Dalin - Lustig, Brajsmur, Bengston, Svenson, Johansen, Toivonen, Berg, Elm, Vernblum, Bajrami.

žuti kartoni: Tošić, Kačar, Pejčinović, Sulejmani, Fejsa (Srbija), Bajrami (Švedska).

crveni karton: Nenad Tomović, Nikola Petković (Srbija).