Septembar je mesec "ludih" derbija

Partizan i Crvena zvezda sledeći derbi igraju 12. septembra na stadionu Rajko Mitić. Malo o septembarskim "večitim" derbijima...

Septembar je mesec "ludih" derbija Izvor: MN PRESS

Partizan i Crvena zvezda u istoriji "večitih" derbija imaju upisanih 148 prvenstvenih duela.

Od toga je 17 njih odigrano u mesecu septembru...

Znatno više uspeha imala je Zvezda. Crveno-beli su u devetom mesecu upisali čak osam pobeda ili devet, ako se računa i meč odigran 1991, kada je posle 90 minuta bilo 2:2, a nakon čuvenih penala Zvezda slavila 3:4 i osvojila bod.

Partizan je zabeležio četiri trijumfa - prvi septembarski derbi (17. septembar 1950) dobio je 2:1. Isti rezultat bio je i 1998, a taj meč ostao je upamćen po "prvencu" 19-godišnjeg Mateje Kežmana pred sam kraj duela u Husmkoj.

Derbi koji je Partizan dobio u septembru 1996. je jedan od tri "večita" kada su četiri gola postignuta u prvom poluvremenu. Sva tri je dobio "parni valjak". Pomenuti 3:1 i još dva istorijska - 6:1 i 7:1.

82. "večiti" derbi (3. aprila 1988) - ne samo da nije bilo mesta za publiku, već su i sponzori teško nalazili mesto za svoje reklame.
Izvor: MN PRESS - ARHIVA

Najtrofejniji srpski klubovi poslednji put sastali su se u septembru pre osam gadina, na početku šestogodišnje vladavine Partizana. Meč u Humskoj odigran je 29.09. i završen je bez pobednika - 2:2. Crveno-beli su dva puta vodili golovima Ognjena Koromana, ali je Partizan stizao prednost rivala preko Stevana Jovetića i Almamija Moreire.

Jedan septembarski derbi ostao je upamćen i po prvom ozbiljnom sukobu navijača dva tima na samom terenu.

Preko 90.000 navijača (stadion rasprodat i prema rečima reportera, oko 10.000 navijača je ostalo ispred stadiona) želelo je nedeljno popodne 17. septembra 1989. godine da provede na stadionu u Ljutice Bogdana u atmosferi 85. "večitog" derbija". Crvena zvezda je imala više razloga za slavlje, stigavši do pobede golom Vladana Lukića u 88. minutu.

...

Nervoza se među navijače, posebno Partizana, uvukla već sredinom prvog poluvremena, kada je neiskusni sudija Blagoje Šipka poništio čist gol crno-belima.

Kada je sudija odsvirao kraj utakmice, na sredinui terena došlo je do velikog sukoba navijača dva kluba.

Na derbiju odigranom 6. septembra 1987. Dragan Stojković Piksi se zlatnim slovima upisao u istoriju svetkovine srpskog fudbala, kao prvi igrač koji je iz kornera postigao gol. Efektnim udarcem već u petom minutu savladao je Branislava Đukanovića.

26. septembar 1993. Partizan - C. zvezda 0:2
22. septembar 1991. Partizan - C. zvezda 2:2 (3:4)
17. septembar 1950. Partizan - C. zvezda 2:1

Partizan i Crvena zvezda nikada nisu odigrali u septembru Kup utakmicu. Jedini mesec u kojem se Zvezda i Partizan nisu sastajali u prvenstvu je jul.