SP2010: Pala Moskva, tuga u Hrvatskoj

Ono što im nije uspjelo u Drugom svjetskom ratu, Nijemci su uradili na fudbalskom terenu - osvojili su Moskvu i izborili plasman na SP 2010.

SP2010: Pala Moskva, tuga u Hrvatskoj Izvor: MONDO

Golom napadača Bajerna Miroslava Klosea u 35. minutu, "panceri" su u direktnom duelu za prvo mjesto u Grupi 4 pobijedili "zbornaju" na Lužnjikiju - 0:1 (0:1).

Bio je to 50. gol Klosea za "elfe".

Nijemci su u Moskvu doputovali sa bodom više od Rusije, ali su uspjeli da odbrane tu prednost za razliku od Engleske koja je u sličnoj situaciji bila poražena tokom kvalifikacija za EP 2008.

Rusija je od vođstva Njemačke imala inicijativu, redala šanse, a na kraju nije uspjela da materijalizuje ni prednost igrača više, od kada je u 69. minutu zbog drugog žutog kartona isključen Žerom Boateng. Selektor Njemačke Joakim Lev trebalo bi u velikoj mjeri da zahvali svom golmanu Reneu Adleru, koji je jednostavno zaključao mrežu drugom poluvremenu.

Rusija Gusa Hidinka bar ne mora da brine za drugo mjesto do kraja kvalifikacija. Polufinalisti prethodnog EP u Austriji i Švajcarskoj mogu lagano da se pripremaju za baraž mečeve za plasman na Mondijal.

U Grupi 4, u meču bez važnosti, iste večeri Finska je pobijedila Vels sa 2:1.

Ukrajina slavi, Hrvatska tuguje

Ukrajina je uspjela da postane prva ekipa koja je pobijedila Englesku u ovom ciklusu kvalifikacija i praktično obezbijedi drugo mjesto u Grupi 6 ispred Hrvatske. Ukrajinci su trijumfom od 1:0 preskočili "kockaste" na tabeli i sada im ostaje da samo "ovjere" baraž u srijedu, u Andori.

Hrvati istog dana putuj u Kazahstan i moraju da se nadaju da će Andora načiniti podvig i spriječiti Ševčenka i ostale da se raduju.

Engleska je ostala prva sa 24 boda, Ukrajina sada ima 18, a Hrvatska 17.

Jedini gol na meču postigao je Nazarenko u 29. minutu, kada se Ešli Kol poigravao, izgubio loptu na svom dijelu terena, a Nazarenko sve iskoristio i bombom sa 25 metara savladao Dejvida Džejmsa.

Možda bi Džejms i zaustavio taj šut da ga upravo Kol nije preusmjerio glavom, u pokušaju da spriječi pogodak.

Inače, Džejms je u igru ušao u 14. minutu, kada je prvi golman Engleske Rob Grin isključen. Njemu nije preostalo ništa drugo nego da sruši Milevskog u gol šansi, nakon što je tragi-komično reagovao Rio Ferdinand pred svojim golom.

Sudija je pokazao na penal, a Grina poslao u svlačionicu, ali sa bijele tačke nije bio precizan kapiten Ukrajine Andrij Ševčenko. Mjesto Džejmsu na terenu morao je da ustupi krilni napadač Aron Lenon.

Nadmoć na terenu, Ukrajinci nisu uspjeli da realizuju još nekim golom do kraja meča, a dva puta pogađali su okvir gola.

Reprezentacija BiH pobjedom nad Estonijom u gostima (0:2) obezbijedila je baraž, iza neprikosnovene Španije u Grupi 5.

Golovima Edina Džeka i Vedada Ibiševića, Ćirini "lavovi" pobjegli su Turcima na sedam bodova prednosti i riješili sve dileme oko druge pozicije kolo prije kraja. Za njih će poslije tri boda u Estoniji, duel sa Španijom u srijedu biti prilika da se bez rezultatske presije pokažu u najboljem svjetlu i pokušaju da postanu prva ekipa koja je pobijedila šampiona Evrope Španiju poslije nekoliko godina.

Španci su u subotu uveče osvojili i 27. od mogućih 27 bodova do sada. Do devete pobjede stigli su daleko od kuće: Jermenija - Španija 1:2.

Fudbaleri Danske drugi put u ovim kvalifikacijama savladali su velikog rivala Švedsku, obezbijedili prvo mjesto u grupi i direktan plasman na SP, a ujedno i otvorili vrata Portugalcima da se na jevdite jade domognu baraža.

Kristijan Poulsen je presudio Švedima u 79. minutu - 1:0.

Slavlje i u Italiji

Selekcija Italije pridružila se Njemačkoj i Danskoj koje su nešto ranije u subotu obezbijedile direktan plasman na Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi.

Italijani su u dramatičnoj utakmici u Dablinu remizirali sa Irskom 2:2 što im je bilo dovoljno za konačno prvo mjesto u grupi 8.

Irci su dva puta vodili i imali sva tri boda u ruci kada je tri minute prije kraja pogodio Sent Ledžer, ali je Azure spasio Đilardino pogotkom u posljednjem minutu meča.

Ircima ostaje za utjehu činjenica da imaju zagarantovan baraž, pošto su Bugari doživjeli iznenađujući poraz na Kipru i tako izgubili sve šanse za poziciju broj dva.

Za razliku od Italije, Slovačka je umjesto da sve riješi kolo prije kraja zakomplikovala sebi život u Grupi 3. Slovacima je trebao bod protiv Slovenije da viziraju pasoše za Južnu Afriku ali su umjesto toga doživjeli drugi poraz u ovom ciklusu kvalifikacija, a ponovo je kobna za njih bila Slovenija.

Slovačka sada ima dva boda prednosti nad Slovenijom i ukoliko želi da zadrži prvu poziciju, moraće da u posljednjem kolu pobijedi na gostovanju Poljskoj, dok Slovenija ima mnogo lakši posao u San Marinu. Fudbalerima Češke ostaje nada da će Slovenci kiksati pa da eventualnom pobjedom nad Sjevernom Irskom mogu do baraža.

Švajcarci su ubjedljivom pobjedom nad Luksemburgom zadržali čelnu poziciju u Grupi 2, dok su Grci u direktom okršaju u borbi za drugo mjesto pregazili Letonce rezultatom 5:2, uz čak četiri pogotka fantastičnog Gekasa.