SP2010: Slovaci i Švajcarci na Mundijalu

Fudbalske reprezentacije Slovačke i Švajcarske igraće na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi naredne godine.

SP2010: Slovaci i Švajcarci na Mundijalu Izvor: MONDO

To je epilog mečeva posljednjeg kola kvalifikacija u evropskoj zoni.

U Grupi 2, bilo je pitanje da li će Švajcarci ili Grci direktno na Mundijal. Švajcarcima je bio dovoljan i bod protiv Izraelaca, i taj bod su i osvojili. Bilo je 0:0 i Grcima nije vrijedila pobjeda od 2:1 protiv Luksemburga, pa će morati da probaju da se kroz baraž domognu Južne Afrike.

Neizvjesnost oko prvog mjesta bila je i u Grupi 3. Slovacima je bila potrebna pobjeda na gostovanju Poljskoj, a u slučaju neuspjeha prestigli bi ih Slovenci, koji su bili veliki favorit uoči gostovanja San Marinu.

Slovaci su srećno došli do tri boda u zimskim uslovima. Jedini gol na meču djelo je igrača Poljske Gončarčika (već u 3. minutu), a Slovenci će, i pored ubjedljive pobjede nad San Marinom 3:0, morati u baraž.

U ostalim grupama sve je već bilo ranije poznato, osim Grupe 1, gdje se znalo da Danska ide direktno na Mundijal, ali je bilo pitanje ko će u odigravanje. Portugal, koji nije blistao u kvalifikacijama ili Švedska.

Ipak, Šveđani su se previše nadali da bi Malta mogla da iznenadi Portugal. Reprezentacija sa Iberijskog poluostrva lagano je dobila Maltu 4:0 i obezbijedila baraž.

Dakle, na Mundijal direktno idu:

Danska, Švajcarska, Slovačka, Njemačka, Španija, Engleska, Srbija, Italija i Holandija.

U baražu će igrati: Portugal, Grčka, Slovenija, Rusija, BiH, Ukrajina, Francuska i Republika Irska.

Srbija je jedina zemlja sa prostora bivše Jugoslavije koja se direktno plasirala na Mundijal.

HRVATI PORED TV-a, ČETIRI GOLA BERBATOVA

Samo najveći optimisti u Hrvatskoj i najveće analfabete što se fudbala tiče, mogli su da se nadaju da će Andora uspjeti da odoli Ukrajini i da će "Bilić bojsi" ipak kroz baraž otići na Svjetsko prvenstvo u Južnu Ariku.

Čudo se nije dogodilo. Ukrajina ide u baraž za Mundijal, a Hrvati će i dalje tugovati i analizirati zašto ih neće biti u Južnoj Africi.

U odlučujućim utakmicama kvalifikacione Grupe 6, Ukrajina je u gostima pobijedila Andoru 6:0, a Hrvatska je ostvarila Pirovu pobjedu protiv Kazahstana 2:1.

Obje utakmice počele su u isto vrijeme. Kada je Ognjen Vukojević doveo Hrvate u vođstvo protiv Kazahstana, na utakmici u Andori bilo je 0:0. Hrvatska je u tom trenutku bila u baražu.

Ali, u 22. minutu legenda ukrajinskog fudbala Andrej Ševčenko je postigao vodeći gol za Ukrajinu, a samo koji minut kasnije još malo vode na ukrajinski mlin "ubacio" je Kazahstan, izjednačivši protiv Hrvatske.

Epilog je onaj koji se očekivao. Ukrajinci su do kraja deklasirali Andoru (6:0) i čekaju protivnika u plej-ofu za plasman na Mundijal, a Slaven Bilić i čelnici Hrvatskog fudbalskog saveza da utvrde gdje su griješili.

Od ostalih mečeva izdvajamo više nego ubjedljivu pobjedu Bugarske nad Gruzijom - 6:2, a četiri gola dao je Dimitar Berbatov. Interesantno je da su Bugari svih šest golova dali u prvom poluvremenu.

Italijani su gubili od Kipra 0:2, ali je Alberto Đilardino u posljednjih 15-minuta meča het-trikom preokrenuo rezultat.

"Zmajevi" Ćire Blaževića osjetili su svu moć najbolje reprezentacije u kvalifikacijama, ekipe Španije. Španci su vodili 5:0, a u posljednjim minutima utakmice Bosna i Hercegovina je uspjela da ublaži poraz golovima Edina Džeka i Zvjezdana Misimovića.