Omladinci Gane prvaci svijeta!

Ni isključenje igrača u 37. minutu finala sa Brazilom nije sprečilo reprezentaciju Gane da trijumfuje na Mundijalu u Egiptu.

Omladinci Gane prvaci svijeta!  Izvor: MONDO

Gana - Brazil penalima 4:3 (0:0, 0:0), za prvu titulu omladinskog prvaka svijeta koju je osvojila jedna afrička zemlja.

Od prethodna četiri SP, na tri je slavila Argentina, a na jednom Brazil.

Riječ je o turniru za igrače do 20 godina, na kojem je 1987. u Čileu šampion postala selekcija bivše Jugoslavije, sa Prosinečkim, Bobanom, Mijatovićem, Šukerom, Petrićem, Jarnijem...

Brazilci su se našli na korak od trofeja kada je belgijski sudija Frank de Blekere (prestrogo) pokazao Danijelu Adou direktan crveni karton. Međutim, oni su za više od 50 minuta regularnog toka utakmice i zatim za 30 minuta produžetaka stvorili tek tri-četiri stopostotne šanse.

Najbolju od njih propustio je u prvom ekstra periodu Majkon, čiji je udarac glavom iz neposredne blizine zaustavio sjajni golman Danijel Agjei.

Gana je u penal-seriju krenula sa psihološkom prednošću, ali je poslije očajnih udaraca Mensaha i Adea (jedini penal za Brazil nije iskoristio Souza) Majkon uzeo loptu i izveo udarac za titulu.

Promašio je, lopta je otišla preko prečke, a najbolji strijelac SP Dominik Adija izjednačio na 3:3.

Agjei je u šestoj seriji zaustavio udarac Teišeire, dok je Agjemang Badu poslao loptu u jednu, a Rafaela u drugu stranu i odveo Ganu na krov svijeta.

Nema sumnje, biće to velika inspiracija za seniorski tim te zemlje pod vođstvom Milovana Rajevca, kada juna 2010. ode na Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi.