Džeko i Vidić kandidati za "Zlatnu loptu"

Napadač BiH Edin Džeko i reprezentativac Srbije Nemanja Vidić našli su se među 30 fudbalera, koji kandiduju za nagradu "Zlatna lopta" Frans fudbala.

Džeko i Vidić kandidati za "Zlatnu loptu" Izvor: MONDO

Vidić je prošle godine, kada je sa Mančester junajtedom osvojio Ligu šampiona i Premijer ligu, podijelio 21. poziciju sa Didijeom Drogbom i Serhiom Ramosom.

Njih trojica dobila su tada po skromna tri poena, dok je Kristijan Ronaldo trijumfovao sa čak 446 poena! Pratili su ga Leo Mesi sa 281 i Fernando Tores sa 179.

Pored Vidića, u ovogodišnjem izboru se našao još jedan fudbaler sa prostora bivše SFR Jugoslavije, a to je napadač Volfsburga Edin Džeko (Bosna i Hercegovina).

Glavni favorit za nagradu trebao bi da bude Argentinac Lionel Mesi, koji je sa Barselonom prošle sezone osvojio triplu krunu - Ligu šampiona, Primeru i Kup kralja, a njegova reprezentacija izborila je odlazak na Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi.

Mesi je prošle godine osvojio drugo mjesto u izboru za konačnu nagradu, iza Kristijana Ronalda, dok je pretprošle bio trećeplasirani u trenucima slavlja Brazilca Kake.

Interesantan podatak je da među 30 nominovanih nema nijednog italijanskog fudbalera, što je svakako novi udarac za aktuelne svjetske šampione. Španaca, evropskih prvaka ima najviše - čak pet, a Španija ima primat kad su u pitanju klubovi.

Pobjednik Lige šampiona prošle sezone Barselona je dala najviše kandidata njih šest, dok je na drugom mjestu madridski Real sa pet pretendenata za "Zlatnu loptu".

Ko će biti ovogodišnji laureat biće poznato 1. decembra.

Nominovani za "Ballon d'Or" (abecednim redom)