HRVATSKA: Bio nekad derbi...

Hajduk pobijedio Dinamo 2:1 u nečemu što je nekad bio vječiti derbi hrvatskog fudbala. Prvi put bez Torcide na tribinama "Poljuda".

HRVATSKA: Bio nekad derbi...  Izvor: MONDO

Na "Poljudu" samo tri hiljade ljudi...A igrali su Hajduk i Dinamo. Bio je nekad "vječiti derbi" hrvatskog fudbala. Hajduk je pobijedio 2:1.

Prvi put u istoriji dva kluba, njihov međusobni duel pratilo je toliko malo ljudi, a sve zbog bojkota najvatrenijih navijača Hajduka - Torcide.

Nezadovoljna radom uprave i velikim bodovnim zaostatkom za Dinamom, Torcida je pozvala na bojkot sve kojima je 'Ajduk na srcu i mnogi su je poslušali. Sablasno prazna sjeverna tribina "Poljuda" na kojoj je stajao veliki transparent: "Ne mogu živit sa tobom, ni bez tebe".

Uoči meča, oko 10.000 navijača Hajduka okupilo se u centru Splita, gdje su zapalili svijeće za "Velikog Hajduka", kojeg je "uništila sadašnja uprava".

Torcida nije navijala na "Poljudu", ali jeste u centru Splita. Od prvog minuta derbija, orile su se pjesme, paljene su baklje...

A na "Poljudu", gdje je Hajduk, maltene igrao kao gost, jer su se uglavnom čuli Dinamovi navijači, iznenađenje.

Dinamo, koji je došao u Split kao veliki favoriti, sa čak 14 bodova prednosti, bio je u podređenoj ulozi. Hajduk je pobijedio 2:1, a mogao je da postigne još koji gol, iako je dobar dio drugog poluvremena igrao sa desetoricom.

Do 44. minuta ništa se nije događalo na terenu, a onda vođstvo Hajduka, zahvaljujući autogolu Lovrena. Samo minut kasnije 1:1, a gol je dao Sivonjić, onaj igrač koji je promašio nemoguće u prethodnom kolu proti Cibalije na Maksimiru.

Trenutak odluke dogodio se u 47. minutu, kada je Strinić savladao Butinu iz dva pokušaja.

Od 55. minuta Hajduk je igrao sa desetoricom, jer je Pandža, u roku od samo 50 sekundi dobio dva žuta kartona!

Kraj utakmice protekao je u skandiranju simpatizera Hajduka na Poljudu: "Ja te volim Hajduče".

(MONDO - foto: Index.hr)