Empoliju derbi Toskane nakon 19 godina!

Od 1997. godine čekao je Empoli na trijumf protiv Fiorentine.

Posljednji put fudbaleri Empolija radovali su se u duelu sa Fiorentinom 1997. godine, i to u gostima, dok su 22 godine čekali da slave na svom stadionu.

Konačno, dočekali su nakon 14 mečeva da savladaju "violu" (10 poraza i četiri remija).

EMPOLI - FIORENTINA 2:0 (1:0)

U prvom dijelu prvog poluvremena Fiorentina je imala jalovu terensku inicijativu, ali gosti iz takve igre nisu uspjeli da stvore niti jednu ozbiljnu priliku.

Empoli je poveo u finišu prvog poluvremena. Pogriješio je Fakundo Ronkalja, Manuel Pućareli oslobodio se Gonzala Rodrigeza i milimetarski precizno šutirao u donji desni ugao gola Ćiprijana Tatarušanua.

Nije samo tu pogriješio iskusni Argentinac. Nepun minut kasnije ponovo je izgubio loptu, ali se Masimo Makarone spetljao i prilika za drugi gol je propala.

U 53. minutu sjajna akcija domaćih zamalo je urodila plodom. Mario Rui odlično je prošao po lijevoj strani, uposlio Rikarda Saponaru, ali je ovaj traljavo šutirao sa svega par metara.

"VIOLA" BEZ PODRŠKE

Najvatrenije pristalice Fiorentine nisu prisustvovale današnjem derbiju na stadionu "Karlo Kastelani". Odlučili su se za bojkot, s obzirom da su cijene ulaznica iznosile 30 evra.

Petnaestak minuta kasnije, Nikola Kalinić zatresao je mrežu domaćih nakon brzog kontranapada, ali je gol poništen zbog očiglednog ofsajda.

U nastavku očajna Fiorentina nije uspjela da zaprijeti, a Empoli je drugim golom u 88. minutu riješio sve dileme.

Pućareli je dobro šutirao, Tatarušanu samo nakratko odbio loptu do Pjotra Zjelinskog, koji je postavio konačnih 2:0.

Empoli je konačno prekinuo seriju od 12 mečeva bez pobjede u Seriji A, dok je Fiorentina u crnom nizu i računajući sva takmičenja ne zna za slavlje već šest utakmica.