Fudbal na Igrama: "Super orlovi" u polufinalu!

Pogledajte kako su Nigerijci i Nemci poslali kućama Dance i Portugalce.

Fudbalska reprezentacija Nigerije, zlatna iz Atlante 1996, boriće se za finale i najmanje srebrnu medalju sa podmlatkom aktuelnog prvaka sveta, timom Nemačke.

"Super orlovi" su u Salvadoru, sigurnom igrom i golovima u prvom i drugom poluvremenu pobedili Dansku 2:0 (1:0) i zakazali polufinalni okršaj sa Nemcima, koji su još ubedljivije, tačnije surovo, eliminisali Portugaliju u prvom četvrtfinalnom meču fudblaskog turnira na Olimpijskim igrama u Riju – 4:0 (1:0).

Kapiten Nigerije i fudbaler Čelsija, nekada Džon Obi Mikel, a sada Mikel Džon Obi (pred OI je promenio ime, ozbiljno!) otvorio je statičnu odbranu Danske u 15. minutu nakon što je Imoh Ezekil "uključio turbo", prošao po levoj strani i valjano asistirao.

Dance je ovaj gol presekao, ali i trgao, pokušali su Skandinavci da se vrate, imali tri-četiri dobre šanse, ali kada su primili i drugi pogodak, u 59. minutu, nije im bilo spasa. Mesto u polufinalu Nigeriji, koja je u poslednji čas doputovala u Rio (umalo su zakasnili na utakmicu 1. kola sa Japanom, koja je kasnije završena rezultatom 5:4) obezbedio je Aminu Umar.

On je bio najviši u skoku posle kornera koji je izveo Mikel ili Obi ili Džon, ne znamo više ni sami šta mu je ime, a šta prezime.

JO 2016 : Nigeria vs Danemark (2-0)by afrikfoot

Dok čekamo ishode u preostala dva četvrtfinala, pogledajmo i kako su Nemci "isprašili" nove prvake Evrope, Portugal.

/Gnarbi 45+1, Ginter 57, Selke 75, Maks 87/

Polufinalni mečevi zakazani su za 17, finale za 20. avgust.

Zlato iz Londona branili su Meksikanci, dok su Argentinci, dvostruki uzastopni prvaci iz Atine 2004. i Pekinga 2008. ispali u grupnoj fazi.

Mađarska (1952, 1964, 1968) i Velika Britanija (1900, 1908, 1912) najtrofejnije su nacije na Modernim olimpijskim igrama sa po tri zlata, dva su u fudbalu osvojili Argentinci, Rusi i urugvajci, a jedno Jugoslavija, 1960. godine u Rimu, dok naša reprezentacija ima i tri srebra i jednu bronzu.