AKN: Mali nije mali

Goleada na otvaranju Afričkog kupa nacija u Luandi - Angola vodila 4:0, ali je Mali stigao do boda 4:4 (2:0).

AKN: Mali nije mali Izvor: MONDO

Ljepše otvaranje Afričkog kupa nacija nije moglo da se poželi... To, doduše, ne važi za domaćine u Angoli.

U prvoj utakmici turnira Angola je vodila protiv Malija 4:0 od 74. minuta, ali su Malijci ipak stigli do izjednačenja golovima od 79. do 94. minuta.

Nije se moglo naslutiti da će biti drame kada je u 37. i 42. minutu napadač Al Šababa iz Saudijske Arabije, Flavio Amado, dva puta glavom poslao loptu u mrežu gostiju.

A kada su Žilberto (iz egipatskog Al Ahlija) i Manućo (iz Valjadolida) bili sigurni izvođači penala na semaforu je stajalo 4:0. Uzbuđenja nije bilo ni na vidiku...

Međutim, tako nisu mislile zvijezde reprezentacije Malija. Serija je počela pogotkom Sejdua Keite, nastavio je napadač Sevilje Frederik Kanute sjajnim udarcem glavom sa 12-13 metara u 88. minutu. Samo minut kasnije ponovo se u strijelce upisao vezista Barselone, iz voleja, a u 94. minutu rezervista Mustafa Jatabare (iz Klermona) natrčao je na loptu odbijenu od golmana i donio veliku radost Malijcima - 4:4.

Prije spektakularne utakmice, na stadionu "11. novembar", koji je Angola izgradila za potrebe takmičenja, održano je svečano otvaranje.

Predsjednik Angole Žoze Eduardo Dos Santoš otvorio je Afričkih kup nacija, uprkos prijetnjama separatista u oblasti Kabinda, gdje je napadnuta fudbalska reprezentacija Togoa.

"Okupili smo se ovdje i neka najbolji pobijedi", rekao je Doš Santoš.

Titulu prvaka brani Egipat, koji je 2008. u Gani u finalu bio bolji od Kameruna (1:0), dok je domaćin zauzeo treće mjesto pobjedom nad Obalom Slonovače (4:2).

GRUPA A

Angola - Mali 4:4 (2:0)
/Flavio Amado 37, 42, Žilberto 66 penal, Manućo 74 penal - Keita 79, 89, Kanute 88, Jatabare 90+4/