"Pola tuceta" na debiju Marinovića! (VIDEO)

Na debiju novog selektora Vinka Marinovića, mlada reprezentacija Bosne i Hercegovine (U-21) očekivano u Zenici upisala ubjedljiv trijumf 6:0 (3:0) na startu novog kvalifikacionog ciklusa za Evropsko prvenstvo 2019. godine.

Prethodne kvalifikacije za Evropsko prvenstvo nisu bile uspješne za "zmajiće", ali dolaskom novog selektora Vinka Marinovića svi u bh. taboru nadaju se da će stvari krenuti uzlaznom putanjom.

Iako prvi protivnik nije bio atraktivan, Marinovićevi izabranici danas su u prvom meču grupe 8 novog kvalifikacionog ciklusa ubjedljivo porazili Lihtenštajn 6:0 (3:0) u Trening centru Fudbalskog saveza BiH u Zenici.

Briljirao je Mićo Kuzmanović, dvostruki strijelac, te igrač koji je iznudio jedanaesterac kojim je BiH povela 2:0.

Već nakon prvih 45 minuta bilo je jasno da će mladi bh. tim upisati sigurne bodove na debiju novog selektora.

"Zmajići" su od samog početka nametnuli žestok ritam i poveli evrogolom Amira Hadžiahmetovića u 10. minutu nakon što je Nemanja Anđušić promiješao odbranu po desnoj strani.

BiH - Lihtenštajn / 1:0 Hadžiahmetović sjajan...by clipsbh

Tri minuta kasnije nakon što je u kaznenom prostoru oboren Mićo Kuzmanović, BiH je iz penala povisila na 2:0, a sa kreča siguran je bio Amer Gojak.

BiH-Lihtenštajn 2:0 Gojakby goloviliga

Isti igrač asistirao je u 20. minutu Almiru Aganspahiću, koji je glavom pogodio za ubjedljivo vođstvo "zmajića" - 3:0.

BiH-Lihtenštajn 3:0 Aganspahićby goloviliga

Gosti su se dobro držali veći dio drugog poluvremena, ali u finišu meča primili su još dva pogotka.

U 74. minutu veliku priliku propustio je Kuzmanović. Raspoloženi napadač Mladosti iz Doboj-Kaknja, nakon što je iznudio jedanaesterac u prvom dijelu, nije imao sreće da se upiše i u strijelce. Njegov udarac zaustavila je prečka.

Ipak, osam minuta kasnije, Kuzmanović je pogodio za 4:0. Već u narednom napadu, na semaforu je 5:0. Samo što je ušao u igru, Dženis Beganović kompletirao je "petardu" u mreži Lihtenštajna.

BIH - LIHTENŠTAJN 6:0 (3:0)
/Hadžiahmetović 10, Gojak 13 pen, Aganspahić 20, Kuzmanović 82, 90, Beganović 83/

BiH: Karačić, Čivić, Mihojević, Radeljić, Memija, Redžić, Gojak, Kuzmanović, Aganspahić (69. Beganović), Hadžiahmetović, Anđušić (75. Menalo). Selektor: Vinko Marinović.

LIHTENŠTAJN: Majer, Has, Gopel, Hofer, Spirig, Sele, Volfinger, Riter, Salanović (64. Ajdenbenc), Majer, Kardesoglu (46. Mikus). Selektor: Hajnc Fuhsbihler.

U-21 tim BiH je u grupi sa Portugalom, Rumunijom, Velsom, Švajcarskom i Lihtenštajnom, a narednu utakmicu "zmajići" gostuju u Švajcarskoj 13. juna.

Evropsko prvenstvo 2019. godine za igrače do 21 godine zajedno će organizovati Italija i San Marino.