Švajcarska "furija"

Tim Otmara Hicfelda pobijedio Španiju sa 1:0 i priredio najveće iznenađenje u dosadašnjem toku Mundijala.

Švajcarska "furija" Izvor: MONDO

Španija, aktuelni evropski prvak i prvi favorit za osvajanje "zlatnog globusa" strepiće za prolaz u osminu finala.

Švajcarska, iako oslabljena neigranjem najboljeg igrača Aleksandra Fraja, napravila je najveće iznenađenje u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi.

Španija - Švajcarska 0:1 (0:0).

U sigurno najuzbudljivoj utakmici prvog kola, izabranici Otmara Hicfelda su strpljivom igrom stigli do pobjede protiv favorizovane Španije i stali uz rame Čileu, koji je u prvoj utakmici Grupe H bio bolji od Hondurasa (1:0).

Odlučujući gol postignut je u 53. minutu. Eren Derdijok je dobio loptu od Blaise Nkufoa, sjurio se ka golu Španije, gde je Kasiljas istrčavanjem pokušao da spriječi najgore, ali nije uspio... Mogao je i Pike da sačuva svoj gol, ali se odsudnom momentu spetljao, prepustio loptu Gelsonu Fernandesu, koji lagano pogađa mrežu - 1:0.

Imala je Španija dosta prilika za izjednačenje. Pokušavali su Vilja, Silva, Inijesta, Navas, Pike, ali je Benaljo ostao nesavladan.

Nije pomogao ni ulazak Fernanda Toresa u 61. minutu.

Derdijok je u 76. minutu propustio priliku da riješi utakmicu. Dugo je držao loptu u kaznenom prostoru "furije", oslobodio se nekoliko igrača, a kada je trebalo da zatrese mrežu ispriječila se stativa.

Uzbudljivo je bilo i u prvom poluvremenu… Naravno, evropski prvak je napadao.

Prve znake slabosti odbrana Švajcarske pokazala je sredinom prvog poluvremena. Žerard Pike je "lomio" u protivničkom kaznenom prostoru, izgradio stopostotnu šansu, ali je Dijego Benaljo na vrijeme ušao u šut i sprečio Špance da povedu.

Nešto kasnije i Iker Kasiljas je upisao svoju prvu odbranu.

Drugu veliku priliku u prvom dijelu evropski prvak je propustio u finišu poluvremena. David Vilja je lažnjakom poslao u gol-aut Von Bergena, ali je novi napadač Barselone, kada su mnogi već vidjeli loptu u golu, šutirao pored gola.

Otmar Hicfeld morao je već u 35. minutu da zamijeni povrijeđenog Filipa Senderosa, umjesto koga je igrao Stiv von Bergen.

Bez povrede nisu prošli ni Španci. Del Boske morao je u 74. minutu da izvede Inijestu.

Interesantno da je Hauard Veb produžio utakmicu skoro sedam minuta.

DURBAN. Stadion: Mouzes Mabhiba, 65.000 gledalaca. SUDIJA: Hauard Veb (Engleska)

ŠPANIJA (4-3-2-1): Kasiljas - Kapdevilja, Pujol, Pike, Ramos - Buskets (od 61' Tores), Ćavi Alonso, Ćavi - Inijesta (od 74' Pedro), David Silva (od 61' Navas) - David Vilja.

Selektor: Visente Del Boske

ŠVAJCARSKA(4-4-2): Benaljo - Cigler, Senderos (od 35' von Bergen), Grihting, Lihštajner - Fernandes, Hugel, Inler, Barneta (od 90' Egiman) - Derdijok (od 79' Jakin), Nkufo.

Selektor: Otmar Hicfeld