LŠ (kval): Partizan ide u Finsku

Partizan će u 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona igrati protiv finskog šampiona Helsinkija. Finci srećno do naredne runde.

LŠ (kval): Partizan ide u Finsku Izvor: MONDO

Helsinki je poslije produžetaka pobijedio litvanski Ekranas 2:0 i uspio je da "zakaže" dvomeč sa srpskim šampionom.

Ekranas je u prvom meču dobio 1:0, a Finci su sa igračem manje (u 55. minutu isključen vezista Bah) uspjeli da anuliraju prednost gostiju u 77. minutu, golom Ojale.

Tri minuta prije kraja snage na terenu su izjednačene, jer je Ekranas ostao sa desetoricom (isključen Tomkevičijus), a Helsinki je potom više nego srećno uspio da se izbori za korak dalje u kvalifikacijama.

Igrao se posljednji minut drugog produžetka kada je Sidlauskas postigao autogol.

Partizan će protiv Helsinkija u prvoj utakmici biti domaćin (27. ili 28. jula), a revanš je 3. ili 4. avgusta.

Saveznik crno-bijelih u prvom duelu moglo bi da bude vrijeme, odnosno visoka temperatura na kojoj Finci sigurno nisu navikli da igraju.

Riječ, dvije o Helsinkiju.

Helsinki je osnovan 1907. i najuspešniji je finski klub.

Prošle godine je osvojio 22. titulu prvaka, a u riznici ima i deset trofeja namijenjenih osvajaču Kupa Finske i četiri pehara namijenjenih osvajaču Liga kupa.

Trenutno je lider u prvenstvu. Poslije 13 kola ima 30 bodova, odnosno sedam više od drugoplasirane Honke.

Trener je Anti Murinen, dugogodišnji selektor Finske (2000-2005).

Helsinki je jedini finski klub učesnik Lige šampiona. U evropskom krem društvu našao se u sezoni 1998/99, savladavši francuski Mec u kvalifikacijama. U grupi je osvojio pet bodova - savladao je Benfiku kod kuće, a po bod je osvojio u Lisabonu i kao domaćin protiv Kajzerslauterna, dok je poraze pretrpio u Njemačkoj i dva puta od PSV-a.

Helsinki se već sastajao sa jednim srpskim klubom - u sezoni 1997/98. pobedio je Crvenu zvezdu na svom terenu 1:0 u kvalifikacijama za Kup pobjednika kupova, ali su crveno-bijeli u Beogradu bili ubijedljivi - 3:0.

Prvak Finske igra na Fineir stadionu, kapaciteta 10.770 mjesta.