LŠ: Šokovi u Istanbulu i Zagrebu

Švajcarski klub pobijedio Fenerbahče i otpisao ga iz trke za učešćem u Ligi šampiona. Šerif penalima bolji od Dinama na Maksimiru.

LŠ: Šokovi u Istanbulu i Zagrebu Izvor: MONDO

Šta se to događa sa najvećim turskim klubovima?

Šest dana pošto Galatasaraj nije uspio da pobijedi OFK Beograd u kvalifikacijama za Ligu Evrope, gradski rival Fenerbahče dobio je "šamarčinu" od koje će se dugo oporavljati.

Vicešampion Švajcarske, Jang Bojs iz Berna, slavio je u Istanbulu rezultatom 1:0 i uz 2:2 na svom stadionu obezbijedio plasman u plej-of kvalifikacija za Ligu šampiona!

Gol odluke postigao je Kamerunac Anri Bjenvenu u 40. minutu, a posao gostima bio je olakšan kada je slovački reprezentativac Miroslav Štoh početkom drugog poluvremena dobio drugi žuti karton.

U takozvanoj Stazi pratilaca nije bilo više iznenađenja, pa će se uz Jang Bojse i Zenit, kijevski Dinamo, Ajaks i Braga takođe boriti za mjesto u eliti.

Njihovi mogući protivnici su Totenhem, Sevilja, Sampdorija, Verder i Okser, koji se uključuju u kvalifikacije od posljednje runde.

PAOK je, doduše, bio na putu da eliminiše favorizovani Ajaks, pošto ga je Vijerinja doveo u vođstvo u 16. minutu. Suarez, De Jong i Lindgren napravili su preokret između 48. i 55. minuta, da bi Salpingidis minut kasnije smanjio 2:3.

Crno-bijelima iz Soluna bila su neophodna još dva pogotka, poslije amsterdamskih 1:1, ali postigli su samo jedan, preko srpskog veterana Vladimira Ivića u posljednjim trenucima utakmice.

Što se tiče Staze šampiona, u kojoj se takmiče prvaci svojih zemalja, prošlo je pet ekipa sa najboljim koeficijentom - Bazel, Anderleht, Kopenhagen, Hapoel i Sparta.

Žrijeb će ih "upariti" sa Partizanom, Rozenborgom, Salcburgom, Žilinom i moldavskim Šerifom, koji je na Maksimiru eliminisao zagrebački Dinamo boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Poslije devet serija i prave drame, Šerif je slavio rezultatom 6:5. "Zlatni" gol postigao je Hačaturov, a prije toga Dodo pogodio stativu za domaće.

Šerif je poveo preko bivšeg igrača BSK-a i OFK Beograda Vladimira Volkova, a izjednačio Samir iz penala u 55. minutu. Dinamo je imao terensku dominaciju, ali je Bugarin Stojanov maestralno branio.

STAZA ŠAMPIONA

Helsinki (Finska) - PARTIZAN (Srbija) 1:2 (1:1), prvi meč 0:3
KOPENHAGEN (Danska) - Bate Borisov (Belorusija) 3:2 (2:2), prvi meč 0:0
ŽILINA (Slovačka) - Liteks (Bugarska) 3:1 (0:0), prvi meč 1:1
BAZEL (Švajcarska) - Debrecin (Mađarska) 3:1 (1:0), prvi meč 2:0
Leh (Poljska) - SPARTA Prag (Češka) 0:1 (0:0), prvi meč 0:1
Dinamo Zagreb (Hrvatska) - ŠERIF (Moldavija) penalima 5:6 (1:1, 1:1, 0:1), prvi meč 1:1
RED BUL Salcburg (Austrija) - Omonija (Kipar) 4:1 (3:0), prvi meč 1:1
ROZENBORG (Norveška) - AIK Stokholm (Švedska) 3:0 (0:0), prvi meč 1:0