Kaha ubila Žalgiris trojkama, Efes ide dalje

Dramatičan meč u Kaunasu, Kaha dobila Žalgiris u produžetku. Mirza Teletović - 32 poena.Efes pobijedio PAO, CSKA ispao.

Kaha ubila Žalgiris trojkama, Efes ide dalje Izvor: MONDO

Košarkaši Partizana moraće da se uzdaju u sebe ako žele da se plasiraju u TOP16 fazu Evrolige.

Crno-bijelima je uz pobjedu nad Prokomom, bilo potrebno da Žalgiris pobijedi Kahu Laboral. Ali, šampion Španije je savladao Žalgiris poslije produžetka 95:89.

Za trijumf ekipe Duška Ivanovića najzaslužniji su bili fenomenalni Mirza Teletović i Fernando San Emeterio.

Teletović je postigao 32 poena, od toga čak devet trojki (iz 13 pokušaja), a San Emeterio je dao 21 poen. Zanimljivo, Teletović je u prvom poluvremenu postigao 26 poena (šut za tri 7-8!), a onda ga nigdje nije bilo u druge dvije četvrtine. Međutim, u produžetku je dao još dvije trojke i odveo Kahu do pobjede.

Šampion Španije je dva puta imao dobijen meč. Poveo je 9-0, a potom je na poluvrijeme otišao rezultatom 52:33.

U trećoj četvrtini povratak Žalgirisa. Prišao je domaćin na -3 (56:59), ali se Kaha serijom od 11:4 u posljednja tri minuta tog dijela igra ponovo odlijepila.

Kada je Kaha Laboral povela 78:64 na tri, četiri minute prije kraja meča činilo se da je gotovo. Međutim, Žalgiris se fanatičnom igrom vraća u život i dolazi do izjednačenja - 80:80. Kaha je imala napad za pobjedu, ali je Marselinjo Uertas "prodao" loptu. Žalgiris je imao dvije sekunde za napad, ali nije uspio da ugrozi koš gostiju.

U produžetku, Kaha je povela 90:84, a Žalgiris smanjio na 90:88. Međutim, Teletović je novom trojkom otklonio i posljednju dilemu...

TUNDŽERIJEV COPY/PASTE ZA TOP16

Efes Pilsen je prošao u narednu fazu Evrolige tijesnom pobjedom nad Panatinaikosom 79:78.

Kakva drama u Istanbulu! Dimitros Dijamantidis je četiri sekunde prije kraja doveo PAO u vođstvo 78:77, a turska ekipa je imala samo još dvije sekunde da izvede napad i iščupa pobjedu ili bar produžetak.

A onda je Karim Tundžeri učinio isto ono što je uradio ljetos u polufinalu Svjetskog prvenstva protiv Srbije. Gotovo preslikana akcija i koš za veliko slavlje oko 15.000 ljudi u istanbulskoj dvorani.

Igor Rakočević je doprinio pobjedi Efesa sa 18 poena, Tundžeri je dao 15, koliko i Busti Torton. U ekipi Panatinaikosa Vugijukas 18 poena, Dijamantidis 17, uz devet asistencija.

REZULTATI 9. KOLA:

Grupa A

Partizan mt:s - Prokom 61:59

Žalgiris - Kaha Laboral 89:95*** (16:27, 17:28, 27:18, 20:10, 9:15)
/Jankunas 17p - Teletović 32p, 8sk, Emeterio 21p/

Himki - Makabi (četvrtak)

TABELA: Makabi* 7-1, Žalgiris 5-4, Partizan mt:s 5-4, Kaha Laboral 4-5, Himki 3-5, Prokom 2-7.

Grupa B

Šarlroa - Olimpijakos 67:80

Lotomatika - Unikaha 81:75

Bamberg - Real

TABELA: Olimpijakos* 6-3, Real* 5-3, Unikaha* 5-4, Lotomatika* 5-4, Šarlroa 3-6, Bamberg 2-6.

Grupa C

Šole - Cibona 81:65

Lijetuvos Ritas - Barselona (četvrtak)

Montepaski - Fenerbahče (četvrtak)

TABELA: Montepaski* 7-1, Fenerbahče* 6-2, Barselona* 6-2, Šole 4-5, Lijetuvos 2-6, Cibona 0-9.

Grupa D

Efes - Panatinaikos 79:78 (21:7, 21:17, 17:32, 20:22)
Olimpija - CSKA 81:72 (19:15, 26:16, 12:24, 24:16)
Armani Džins - Valensija (četvrtak)

TABELA: Panatinaikos* 6-3, Olimpija* 6-3, Efes* 5-4, Armani Džins 4-4, Valensija 3-5, CSKA 2-7.

* Timovi označeni zvjezdicom plasirali su se u Top 16.