NLB: Zvezdini Amerikanci jači od Simona

Zvezda pobijedila Zagreb 89:82.Simon postigao 19 poena u trećoj četvrtini.Radnički u "Jezeru" doživio ubjedljiv poraz od lidera regionalnog takmičenja

NLB: Zvezdini Amerikanci jači od Simona Izvor: MONDO

Poslije Cibone i Cedevite i treći klub iz prijestonice Hrvatske poražen je napustio Beograd poslije duela sa Crvenom zvezdom. Crveno-bijeli savladali su Zagreb 89:82 (20:21, 21:19, 24:21, 24:21)

Zvijezda je pobjedom završila 2010. godinu, a pored dobre igre sve na Malom Kalemegdanu može da raduje podatak da su tribine "Pionira", poslije ko zna koliko vremena, na utakmici Crvene zvezde bile ispunjene do posljednjeg mjesta.

Mogla je publika da uživa u predstavi koju su prikazale dvije ekipe i u kojoj je na kraju trijumf zasluženo pripao Beograđanima. Neizvesnu utakmicu obilježili su Zvezdini Amerikanci sa jedne, i Krunislav Simon sa druge strane.

Zagreb je odlično otvorio meč. Zahvaljujući vrlo lošem šutu crveno-bijelih (0/5 - za tri) gosti su u par navrata u prvoj deonici imali i sedam poena prednosti (10:3 i 13:6).

Međutiim, Zvezda je imala vrlo raspoloženog Entonija Majlsa!

Amerikanac je sa tri vezane trojke iz isto toliko prekršaja doveo oko 6.000 gledalaca (ulaz u dvoranu bio besplatan) u delirijum. I Luka Drča je bio precizan van linije 6,75, odnosno poslije pet promašaja u nizu, uslijedila su četiri precizna dalekometna koša igrača Zvezde.

Beograđani su prvi put poveli u desetom minutu meča - 20:18, ali je iskusni Mario Kasun u posljednjoj sekundi prve četvrtine pogodio ispod koša uz prekršaj i vratio prednost na stranu Zagreba 21:20.

Zvezda je do kraja poluvremena održavala vođstvo, ali nije uspjela da se rezultatski odlepi. Zagreb je trojkom Aleksa Renfroa poveo pola minuta prije odlaska na odmor, ali je Marš obezbjedio crveno-bijelima poen prednosti na početku drugog poluvremena - 41:40.

Zvezdini Amerikanci bili su ubjedljivo najbolji poslije 20 minuta igre. Sjanom Rikardu Maršu i Majlsu, krajem prvog dijela pridružio se i Džamar Jang. Njih trojica postigli su čak 32 od ukupno 41 poena u prvom poluvremenu.

Strahinja Milošević i Jang doveli su atmosferu do usijanja kada su na početku drugog poluvremena sa dvije trojke crveno-bijelima obezbjedili plus sedam (49:42). Mladen Erjavec morao je da reaguje "tajmautom".

I jedni i drugi rešetali su koš iz daljine. Jang sa jedne i fantastični Kruno Simon sa druge strane. Bek "mrava" je za šest i po minuta postigao svih 17 poena za Zagreb u trećoj četvrtini (četiri trojke). Gosti su se potpuno vratili u meč.

Mihailo Uvalin nije mogao da pronađe rješenje za Simona, igrača koji je postigao 19 od ukupno 21 poena Zagreba u trećoj deonici. Zvezda je odličnim finišom, ipak, uspjela da posljednjih deset minuta meča dočeka sa plus četiri - 65:61.

Zvezda je lagano lomila otpor Zagreba da bi u posljednja dva minuta meča dočekala sa deset poena prednosti 85:75. Svima je bilo jasno da će Uvalin sa svojim učenicima upisati četvrtu pobedu, koja im ostavlja realne šanse za opstanak u ligi.

Marš je postigao 21 poen i imao osam skokova. Jang je ubacio 19 poena, a Majls 18. Simon je bio najefikasniji igrač meča sa 29 poena, pratio ga je Žorić sa 17.

Odluka da se dozvoli besplatan ulaz bio je pun pogodak uprave Zvezde. Atmosfera u punom Pioniru podsjetila je na najslavnije dane kluba sa Malog Kalemegdana, a nisu je pokvarili ni "navijači" koji su nekoliko puta pokušali "topovskim udarima" da naruše dobru košarkašku predstavu.

Meč u "Pioniru" gledao je i bivši košarkaš Crvene zvezde, sada Olimpijakosa, Marko Kešelj, koga je domaća publika pozdravila velikim aplauzom.

Zvezdini navijači pjesmom su ispratili svoje košarkaše s nadom da će naredna godina biti daleko uspješnija od, malo je reći, teške 2010.

ZVEZDA: Jang 19, Nedović 6, Milošević 7, Nikolić, Marš 21, Drča 9, Radosavljević, Balaban, Marinković, Majls 18, Subitić 9.

ZAGREB: Mašić , Simon 29, Kasun 7, Renfro 5, Žorić 17, Halilović 4, Babić 4, Bubalo, Novačić, Bašljan, Rančić 16.

Košarkaši Olimpije lako i ubjedljivo pobjedili su Radnički u Kragujevcu - 93:74 (26:21, 26:18, 22:22, 19:13) u 13. kolu NLB lige.

Izabranicima Miroslava Nikolića ovo je bio drugi poraz zaredom, poslije onog u Zagrebu od Cedevite (87:98). Kragujevčani su prije utakmice u glavnom gradu Hrvatske imali tri pobjede u nizu: Široki (92:80), Hemofarm (78:88) i Partizan (89:85).

Ljubljanski tim sigurnom igrom stigao je do devet pobjede i osamostalio se na vrhu tabele regionalnog takmičenja. Slovenci su bili dominantni pod oba koša, što potvrđuje i podatak od čak 20 skokova više - 39:19. Zanimljivo, da su u ostalim segmentima igre bili dva protivnika imala približan učinak.

Olimpija, koja je kao i Partizan obezbjedila plasman među 16 najboljih klubova u Evroligi, u prošlom kolu dobila Crvenu zvezdu sa 80:67, a prije toga Nimburk u gostima (72:85).

RADNIČKI: Li 19, Stojačić 19, Marković, Miletić 9, Špica, Maksimović 1, Vukosavljević 13, Rakić 3, Drašković, Mijatović 5, Čakarević 5, Gadeforš.

OLIMPIJA: Salin 7, Murić 2, Markota 7, Jagodinik 14, Lorbek 2, Ožbolt 13, Anagonje, Peri, Gregori 16, Šermadini 2, Pikni 20, Ilievski 10.