EP: Domaćinu No3, častan oproštaj Nijemaca

Reprezentacija Litvanije uz dosta muke pobijedila Njemačku u posljednjem meču E grupe druge faze - 84:75, čime je Srbija ostala na četvrtoj poziciji.

EP: Domaćinu No3, častan oproštaj Nijemaca Izvor: MONDO

Čudo se nije dogodilo!

Njemačkoj je bila neophodna pobjeda od 11 poena razlike da bi se plasirala u četvrtfinale, ni izbliza nije uspjela to da uradi, ali je u meču sa favorizovanim domaćinom bila više nego dostojan protivnik.

Na kraju, ipak, slavlje 11.000 Litvanaca - 84:75 (21:17, 16:16, 21:19, 26:23).

Najefikasniji su bili Rimantas Kaukenas sa 19 i Šarunas Jasikevičijus sa 17 (4sk, 4as) kod domaćina, a Kris Kejmen sa 25 (11sk) i Robin Bencing sa 18 kod Nijemaca.

Dirk Novicki zabilježio je 16 poena i devet skokova - ali uz šut 4/17 - na možda i posljednjem svom nastupu za "pancere" na prvenstvima Evrope.

Ovim rezultatom skrojen je, ipak, očekivani izgled tabele: Španija 4-1, Francuska 4-1, Litvanija 3-2, Srbija 2-3, Njemačka 1-4, Turska 1-4.

Ostaje da se u ponedeljak odigraju utakmice trećeg kola F grupe, da bi bili poznati svi parovi četvrtfinala.
Evo trenutne projekcije!

SRIJEDA: Španija - pobjednik Slovenija/Finska (17.00), poraženi Rusija/Makedonija - Litvanija (20.00).

ČETVRTAK: Francuska - Grčka (17.00), pobjednik Rusija/Makedonija - Srbija (20.00).

Tačku na utakmicu u kojoj su se Nijemci "bezbroj" puta vraćali u život (posljednji put pri rezultatu 75:75 trojkom Švethelma u 39. minutu), stavili su Jasikevičijus i budući NBA centar Jonas Valančunas, drugom akcijom za "ali-up" zakucavanje u četvrtoj četvrtini.

Prije toga je iskusni plejmejker poentirao uz dodatno slobodno bacanje, pa je 56 sekundi prije kraja bilo teško dostižnih 80:75. Još kada je Kejmen promašio oba penala, nestala je i posljednja sumnja u konačni ishod. Litvanija je do kraja napravila seriju od 9:0 i Simens arena je "eksplodirala"...

Polufinalni susreti na programu su u petak, a mečevi za medalje u nedelju.

Pitanje učešća u dodatnim kvalifikacijama za Olimpijske igre rješavaće se u duelima poraženih iz prva dva (četvrtak), odnosno druga dva četvrtfinala (petak). Subotnje razigravanje za peto i sedmo mjesto neće biti od posebnog značaja.

(izvještač MONDA iz Litvanije Ivan Bogunović)