Hrvati mogu da odahnu...

Postoji jedna ekipa u Evropi koja se lošije snašla protiv španske odbrane. Hrvati su Špancima ubacili 40, međutim Česi su stigli do 39.

Hrvati mogu da odahnu... Izvor: MONDO

Španija - Hrvatska 68:40 u prvom kolu Grupe C.

Španija - Češka 60:39 u trećem kolu Grupe C.

U susretu sa odbranom aktuelnog prvaka Evrope, Česi su se u subotu popodne u Celju baš loše snašli. Nekako su "gurali" do poslednje četvrtine, kada su oborili sve rekorde i za deset minuta košarke ubacili dva poena, za konačnih:

Španija - Češka 60:39 (18:7, 15:18, 14:12, 13:2).

Španci su se tako vratili pobjedama poslije neprijatnog poraza od domaćina Slovenije prekjuče. Iako im je napad i dalje daleko od onog na koji smo navikli prethodnih godina, odbrana je ta koja im pomaže da se u susretima sa slabijim od sebe drže na pristojnoj razdaljini.

"Armada" je držala Čehe bez poena tokom devet minuta igre od kraja treće četvrtine, do finiša četvrte (3:11 prije posljednje sirene), kada je i "pao" jedini koš Češke u tom periodu.

Od skromnih 60 poena cijelog tima, Rudi Fernandez uzeo je 14, uz osam skokova. Fernandez je pogodio trojku sredinom druge četvrtine čime je odmakao svoj tim od protivnika na 23:18.

Tako je "furija" odbranila prednost iz prve četvrtine u kojoj je počela frenetično, "opaljujući" šut na svakih 28,5 sekundi utakmice. Taj tempo opao je u drugom poluvremenu, što je rezultirao sve boljom odbranom kako je vrijeme odmicalo.

U posljednjoj četvrtini, Jan Veseli i drugovi zabilježili su 1/18 iz igre, uz šest izgubljenih lopti

U drugom meču 3. kola ove grupe Hrvatska je uz dosta sreće savladala Poljsku 74:70 (24:12, 17:20, 21:17, 12:21).

Odlično su Hrvati ušli u meč, serijom 8:0, koja je prekinuta tek poslije tajm-auta, košem Macieja Lampea. Međutim, prekinuta je samo na kratko, pošto je Krunoslav Simon ubacio "trojku" za 11:2. Bio je to početak nove serije, do 19:2, a onda i 24:4.

Ključnu ulogu u uvodnim minutima utakmice za ubjedljivu prednost Hrvatske imao je Simon, koji je za manje od pet minuta ubacio osam poena, a onda se preselio na klupu. Ipak, do kraja prve četvrtine Poljaci su uspjeli da se donekle konsoliduju i smanje na 24:12.

U drugoj četvrtini Poljska je zaigrala mnogo bolje, primakla se na 27:35, ali je Dario Šarić na malo više od dva minuta prije poluvremena pogodio šut za tri poena, a onda i Roko Leni Ukić za dva, pri rezultatu 39:32 i samo tri sekunde do poluvremena.

Činilo se da će to "slomiti" Poljake, ali nije.

Iako je Hrvatska tokom treće četvrtine održavala prednost, početkom posljednje dionice Poljska je prišla na "minus osam" (54:62), potom na 61:66, a onda i na samo tri poena razlike 63:66, košem Lampea.

Ušla je tada nervoza među hrvatske košarkaše, ruke su počele da se tresu, a posebna panika nastala je nakon polaganja Šubarge za samo poen razlike, tri minuta prije kraja!

Ipak, sa dva ofanzivna skoka u jednom napadu Ante Tomić je omogućio Ukiću da šutira sa distance i, ono što je bitnije, pogodi za 68:65.

Poljaci su loše odigrali naredni napad, ali i Hrvati, pa je Šubarga vratio na poen zaostatka.

Ipak, precizan je bio i Markota na minut i po prije kraja, poslije čega su ishitrenim pokušajima za tri poena poljski košarkaši praktično pobedili sami sebe.

Tokom utakmice viđena su čak 52 šuta za tri: Poljaci 9-29, a Hrvati 9-23.

Najefikasniji igrač meča bio je Bojan Bogdanović s 23 poena, uz šest skokova, dok je Poljsku predvodio Mihal Ignerski s 22 poena i 12 skokova.

Ovim porazom, trećim u nizu, Poljska je nagovijestila da će takmičenje u Sloveniji završiti već u prvom krugu. Hrvati sada imaju dve pobjede i poraz.

Uzbuđenje nije izostalo ni u duelu Gruzije i Slovenije (68:72). Domaćin je možda previše opušteno ušao u meč i osim igre u drugoj drugoj deonici nije pokazao igru iz prethodna dva duela. Ipak, kada je bilo najpotrebnije, siguran je bio iskusni Domen Lorbek.

Rusi su se, poslije dva poraza od Italije i Grčke, potpuno predali i raspustili, pa su dozvolili da se obrukaju u duelu sa Švedskom na otvaranju trećeg kola u Grupi D.

Bilo je 81:62 za Šveđane, po četvrtinama 18:15, 16:14, 18:16, 29:17!

Šampione Evrope iz 2007. godine, pri vođstvu 35:34, očas posla napunili su Džefri Tejlor i Jonas Jerebko sa 12 zajedničkih poena. Poslije serije 16:3 na semaforu je pisalo 50:38 i od tog trenutka Rusi više nisu ni pokušali da se vrate.

Igra im se potpuno raspala u posljednjoj četvrtini, čime su potvrdili da su u Sloveniju došli potpuno demotivisani da bilo šta urade.

Tejlor im je ubacio 25 poena, uz nekoliko spektakularnih zakucavanja, a MVP partiju možda i cijelog kola zaokružio je sa šest skokova, četiri asistencije i tri ukradene lopte.

Iako su napravili 22 izgubljene lopte u napadu, Šveđani su Ruse zadržali na 36 odsto uspješnosti u šutu iz igre, od čega je "zbornaja" naročito neprecizna bila u pokušajima za tri - 3/17! Na sve to, "Švedi" su pokupili značajno veći broj lopti pod obručima (44:31), što ih je ostavilo u igri za drugi krug.

Biće neizvjesno i u Koperu. Za sve, osim za Ruse.

U duelu Italije i Finske neizvesnost je trajala samo do poluvremena (31:26 za "azure").

Po povratku sa odmora Italijani su opravdali ulogu favorita i na kraju došli do ubjedljivih 62:44, za maksimalan učinak u prva tri meča Evropskog prvenstva. Finci su poslije dobrog starta doživjeli prvi poraz.

U posljednjem meču 3. kola Grupe D Turska je doživela i treći poraz, koji je za razliku od prethodna dva i bio očekivan. Grčka u Sloveniji igra sjajno, a to je potvrdila ubjedljivom pobjedom - 84:61.

GRUPA C

Parovi 3. kola:

Španija - Češka Republika 60:39 (18:7, 15:18, 14:12, 13:2)
/Fernandez 14 - Veseli 7, 14 sk/

Hrvatska - Poljska 74:70 (24:12, 17:20, 21:17, 12:21)
/Bogdanović 23 - Ignerski 22, 12 sk/

Gruzija - Slovenija 68:72 (19:13, 13:31, 14:10, 22:18)
/Hikmen 19, 7sk, Sanikidze 17, 12sk - Lorbek 18/

TABELA: Slovenija 3-0, Španija 2-1, Hrvatska 2-1, Češka 1-2, Gruzija 1-2, Poljska 0-3.

GRUPA D

Rusija - Švedska 62:81 (15:18, 14:16, 16:18, 17:29)
/Šved 15, Antonov 13 - Jerebko 22, 13 sk, 2 as, Tejlor 25, 6 sk, 4 as/

Italija - Finska 62:44 (14:17, 17:9, 15:8, 16:10)
/Datome 10, 8 sk - Salin, Koponen, Raniko po 8)

Turska - Grčka 61:84 (16:21, 19:20, 14:23, 12:20)
/Iljasova 13 - Buruzis 21/

TABELA: Italija 3-0, Grčka 3-0, Finska 2-1, Švedska 1-2, Turska 0-3, Rusija 0-3.