EP: Istorija! Hrvatska pobijedila Sloveniju

Izabranici Jasmina Repeše ostvarili prvu pobjedu nad sjevernim susjedom od EP 1995. godine. Španci dozvolili Poljacima 13 poena za poluvrijeme!

EP: Istorija! Hrvatska pobijedila Sloveniju Izvor: MONDO

Nakon poraza u Beogradu 2005, Poljskoj 2009, Istanbulu 2010. i Ljubljani prošle godine, reprezentacija Hrvatske uspjela je da pobijedi Sloveniju, na njenom terenu.

Pred više od 6.000 navijača u Celju, pobjednik je odlučen u produžetku:

Slovenija – Hrvatska 74:76 (20:17, 21:18, 16:20, 8:10, 9:11)

Najefikasniji igrač utakmice bio je Bojan Bogdanović. Postigao je 24 poena. Ipak, nije on odlučio pobjednika, već Damjan Rudež.

Nekada veliki talenat hrvatske košarke postigao je samo dva poena do produžetka. U nastavku je ubacio dvije izuzetno važne trojke i 1,48 minut prije kraja donio svom timu vođstvo 76:71.

Slovenci su propustili priliku da preokrenu tako što su promašili tri uzastopna pokušaja za tri. Goran Dragić je uspio da samo šest sekundi prije kraja smanji zaostatak svog tima na konačnih "minus 3".

Doduše, najbolji slovenački košarkaš mogao je da drugačije reaguje pri posljednjem napadu u četvrtoj četvrtini, kada je dugo tapkao loptu, iako Hrvati u tom trenutku još nisu izašli iz bonusa.

Kada je (kasno) odlučio da krene na koš, Bogdanović ga je faulirao. Potom, tri sekunde prije kraja, nije bilo dovoljno vremena da izabranici Božidara Maljkovića iskreiraju napad iz koga bi Boštjan Nahbar pogodio za tri.

Ante Tomić uhvatio je čak 15 lopti pod obručima za pobjednički tim,ali je lako mogao da postane tragičar. 20 sekundi prije kraja četvrte dionice pogodio je samo jedno slobodno bacanje i dopustio domaćinu Evropskog prvenstva da organizuje napad za pobjedu. Neuspješan, kao što je već opisano.

Slovenci su tako doživjeli prvi poraz. Hrvati će u ponedjeljak od 17.45 časova igrati protiv Češke za plasma u drugu rundu.

"Pozivam sve Hrvate, dođite u Celje", izjavio je Repeša hrvatskoj televiziji.

Prvi meč dana u Grupi C donio je spektakularnu i ubjedljivu pobjedu Španije nad Poljskom, čak 89:53! Poraženi tim postigao je u prvoj četvrtini PET, a u drugoj OSAM poena! Najefikasniji igrači meča bili su Mark Gasol i Riki Rubio sa po 15 poena.

REZULTATI 4. KOLA:

Grupa A

Velika Britanija - Nemačka 81:74 (42:38)
/Lorens 23 - Pleis 20, 14 sk, 3 as, 2 bl/

Ukrajina - Francuska 71:77 (36:35)
/Jeter 20 - Parker 28, Ažinka 11 sk/

Izrael - Belgija 87:69 (41:33)
/Nisim 23 - De Zeuv 14/

TABELA: Francuska 3-1, Ukrajina 3-1, Belgija 2-2, Velika Britanija 2-2, Njemačka 1-3, Izrael 1-3

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA: Velika Britanija - Ukrajina 14.30, Njemačka - Izrael 17.45, Belgija - Francuska 21.00

/G. Dragić 23, 8 sk, 5 as - Bogdanović 24, 7 sk/

TABELA: Španija 3-1, Slovenija 3-1, Hrvatska 3-1, Češka 2-2, Gruzija 1-3, Poljska 0-4.

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA: Gruzija - Španija 14.30, Hrvatska - Češka 17.30, Slovenija - Poljska 21.00