"Orlovi" sa mukom preko Belgije (VIDEO)

Reprezentacija Srbije praktično u četvrtfinalu EP. Belgija bila "tvrd orah" - 76:69 (19:18, 21:18, 14:15, 20:18).

"Orlovi" sa mukom preko Belgije (VIDEO) Izvor: MONDO

Reprezentacija Srbije već poslije prvog kola E grupe se nalazi "jednom nogom" u četvrtfinalu.

Pobjedom nad Belgijom, popravila je skor na 3-0 i ostala matematički nedostižna za današnjeg protivnika (0-3), a praktično je van domašaja Letonije (1-2), koju je savladala u Jesenicama.

Ipak, Dušan Ivković će imati o čemu da razgovara sa svojim izabranicima i imaće na čemu da radi tokom dana pauze, prije utakmice sa Ukrajinom (1-2)! Taj meč zakazan je za petak u 17.45 časova.

SRBIJA: Nedović 2 (4sk, 2as, 3izg), Nemanja Krstić, Micić 5, Bogdanović 12 (5sk), Bjelica 7 (8sk, 3as), Marković 15 (3sk, 3as), Kalinić 9 (5sk), Gagić 2, Krstić 17 (2sk, 5as, 2blk), Anđušić, Katić 7, Štimac.

BELGIJA: Mors 5, Van Rosom 12, Began 12, Ervel 8 (9sk), Mvema, Tabu 3 (3as), Seron, Muja 2, Mukubu 16 (6sk, 3as), De Zeuv 4, Maso 7, Drisen.

Srpski košarkaši u duelu sa Belgijom su važili za apsolutne favorite, ali su im koncentracija i "borbena gotovost" ozbiljno opali u odnosu na, recimo, startni meč Eurobasketa protiv Litvanije.

Srbija je bila nadmoćna u skoku, imala je čak 20 asistencija, ali i gotovo dvostruko više izgubljenih lopti od rivala (16:9, od toga osam u trećoj četvrtini).

"Crveni đavoli", koji su prošli dalje sa skorom 2-3 (na osnovu pobjede nad Velikom Britanijom), zbunili su "orlove" zonskom odbranom i iskoristili njihovu uspavanost u odbrani da povedu sa 0:8, 3:10 i 8:15.

Iako se Ivkovićev tim brzo uozbiljio i serijom od 17:3 preokrenuo na 25:18 (13. minut), ispostavilo se da je pozitivna promjena bila kratkog daha.

Belgijanci su serijom koševa iz otvorenih pozicija uhvatili priključak (25:24, 28:27) i potom nisu dali mira Krstiću i drugovima sve do 11 sekundi prije kraja, kada je Jonatan Tabu promašio trojku za "minus dva", a Nikola Kalinić slobodnim bacanjima postavio konačan rezultat - 76:69.

Kalinić je čuvanjem opasnog Vena Mukubua, solidnim skokom i generalnom budnošću na parketu bio među najzaslužnijima što je u srijedu izbjegnuta senzacija.

Krilni igrač Radničkog, do skora Vojvodine, zabilježio je skok u napadu i koš na samom kraju prvog poluvremena (40:36), osujetio je kontru Belgijanaca i odmah asistirao Bjelici za 54:51 u 30. minutu, pa onda dao trojku na početku četvrte četvrtine!

Ti koševi bili su dio serije "orlova" od 10:0, koju je trojkom započeo hrabri Micić, a završio Katić, poluhorogom za 59:51.

Pogledajte najzanimljivije detalje utakmice!

Nakon toga se potvrdilo da je Srbija mlad tim, koji, izgleda, nema rutinu da dotuče slabijeg protivnika. Uslijedile su početničke greške, ishitreni šutevi, odbrana je popustila... I prednost je dva i po minuta pre kraja svedena na samo 65:63.

Kada nismo mogli da osiguramo pobjedu na lakši način, učinili su to Stefan Marković i Bogdan Bogdanović pogocima za tri poena! Sada su te lopte ušle, drugi put možda neće... Ali, pobjeda je pobjeda i svaka je važna, posebno na "kondenzovanom" takmičenju kakvo je prvenstvo Evrope!

Sva je prilika da će četvrtfinalna utakmica biti referendum zrelosti i kvaliteta ovog tima Srbije.

ŠUT IZ IGRE: Srbija 50, Belgija 42 odsto. ZA DVA POENA: Srbija 56 odsto (20/36), Belgija 49 (19/39). TROJKE: Srbija 7/18, Belgija 7/22. SLOBODNA BACANJA: Srbija 15/22, Belgija 10/16.

SKOKOVI: Srbija 37 (29+8), Belgija 27 (20+7). IZGUBLJENE LOPTE: Srbija 16, Belgija 9. ASISTENCIJE: Srbija 20, Belgija 14. LIČNE GREŠKE: Srbija 17, Belgija 24.

IZ MINUTA U MINUT

1' Startna petorka izmijenjena u odnosu na većinu prethodnih utakmica: Marković, Nedović, Bogdanović, Bjelica, Krstić.

2' Srbija nije iskoristila prva dva napada, a Belgija svoja dva jeste - 0:4 i brz minut odmora Dušana Ivkovića.

3' Van Rosom lako prolazi do srpskog koša - 0:6. "Orlovi" i dalje bez rješenja za zonsku odbranu Belgijanaca, koji povećavaju vođstvo na 0:8, dobrim utrčavanjem Mukubua.

4' Srpskim košarkašima baš ništa u fazi napada ne polazi za rukom, ali bar skupljaju ofanzivne skokove... Konačno Bjelica pogađa trojku i smanjuje na 3:8.

5' Bogdanović prodire u reket - 5:10. Prije tog koša Srbija imala šut iz igre 1/9, od toga 1/5 za tri poena.

6' Iskusni Kristof Began demonstrira dobru centarsku tehniku. Vara Krstića i lagano poentira (5:12). Zatim greška Nedovića, ali i koraci Belgijanaca. Pa trojka Markovića - 8:12!

7' Mukubu na nevjerovatan način vraća trojku i opet je sedam razlike - 8:15.

8' Bolja igra "orlova" u odbrani, brža u napadu. Kalinić popravlja promašaj Krstića, a zatim kapiten asistira Bjelici za lak koš - 12:15. Tajm-aut Belgije.

Podsjećamo da su "crveni đavoli" u prethodnom meču protiv Francuske imali "plus 14" na poluvremenu, pa su na kraju poraženi sa čak 17 poena razlike!

8' Koraci Begana, druga trojka Markovića i rezultat je izjednačen. Began promašuje, a nakon dva promašena bacanja Bjelice, jedan od Belgijanaca postiže autokoš! Poeni se pišu Krstiću - 17:15, serija 9:0.

9' Katić promašuje, a iskusni Aksel Ervel poentira - 17:18.

10' Katić za razliku od meča protiv Crne Gore nije dobro počeo. Međutim, odbranili su se Srbi i Stefan Marković je iskoristio blokadu za lako polaganje i 19:18 na kraju prve četvrtine. Plejmejker "orlova" postigao je čak 10 poena.

11' Nedović odmah krade loptu i zakucava u svom stilu - 21:18.Katić se poslije dobre odbrane upisao u listu strijelaca sa linije slobodnih bacanja - 23:18.

12' Belgijanci su prilično nemoćni u napadu, ali Nedović ne uspijeva da trojkom produži srpsku seriju.

13' Kada je shvatio da nema naročito dobro rješenja za pas, Micić je šutirao i pogodio - 25:18, odnosno 17:3 poslije maksimalne prednosti Belgije. Tu seriju trojkom prekida krilni centar Saša Maso. Vodi Srbija 25:21.

14' Greška Kalinića u dodavanju, na drugoj strani trojka Sema Van Rosoma. Samo je 25:24.

15' Belgijanci su imali otvoren šut za tri poena, ali nisu pogodili i preokrenuli rezultat. Gagić zakucava u polukontri (asistencija Micića), onda ipak "orlovi" primaju treću trojku u posljednja dva minuta (Roel Mors) - 28:27.

17' Bogdanović je umjesto polaganja lopte poslije ulaza u reket htio silovito da zakuca, ali stigao je samo do obruča. Began mnogo jednostavnije pogađa (30:32), Krstić izjednačuje sa distance.

18' Rampa Krstića Beganu, pa grub faul Van Rosoma, kojim srpskog kapitena šalje na liniju penala. Iskoristio je samo jedno - 33:32. Faul Markovića, zbog koga nije priznat koš Van Rosoma sa devet metara! De Zeuv priskače na promašaj i zakucava - 33:34. Krstić ljutito udara "šamar" lopti...

19' Kontra Krstića i Bogdanovića i ovog puta lijepo zakucavanje mladog beka - 37:34.

20' De Zeuv precizan preko Krstića u posljednjem sekundu napada - 37:36. Na drugoj strani ponovo faul nad sjajnim centrom i slobodna bacanja. Opet koristi jedno, Van Rosom i Micić "razmijenili" su promašaje iza linije 6,75 metara, ali Kalinić hvata loptu i pogađa za 40:36 na poluvremenu utakmice.

ŠUT IZ IGRE: Srbija 48, Belgija 55 odsto. ZA DVA POENA: Srbija 12/22, Belgija 11/19. TROJKE: Srbija 3/9, Belgija 4/8. SLOBODNA BACANJA: Srbija 7/12, Belgija 2/4.

21' Marković, Gagić i Krstić brzom kombinacijom u reketu "razbijaju" zonu Belgijanaca, ali Mukubu uzvraća sa distance i održava vrlo dobar procenat šuta svoje ekipe - 42:38.

22' Gagić griješi, Ervel srećno stiže do skoka u napadu, prima faul i pogađa dva bacanja - 42:40.

23' Krstić još jednom siguran u reketu (44:40), Muja promašuje trojku, Bogdanović loše dodaje.

24' Muja dobija "bananu" od Krstića, ali Gagić ne uspijeva da odigra ulogu plejmejkera u kontri. Srbija gubi loptu, Muja to koristi da lako poentira i smanji na 46:42.

25' Krstićev pas ne stiže do Gagića na niskom postu, Van Rosom kažnjava trojkom - 46:45. Imali smo kontru za "plus osam", minut kasnije imamo tek minimalnu prednost. Ivković mora da zatraži tajm-aut.

26' Vratili su se Srbi oprobanoj opciji, Krstiću na niskom postu i to je odmah urodilo plodom. Međutim, belgijska "petica" Began koristi to što je ostavljen sam na lijevom krilu. Pogađa trojku za izjednačenje - 48:48! Poslije promašaja Bjelice, Mukubu ubacuje jedan penal i Belgija vodi.

27' Nedović promašuje trojku, Began pod samim košem pogađa sa Krstićem na leđima - gube "orlovi" 48:51! Za "orlove" u trećoj četvrtini poentira samo Nenad Krstić, ali ne služi ga baš šut sa linije slobodnih bacanja (49:51). Mijenja ga Katić.

28' Belgija je imala dva šuta za "plus pet" i promašila. Kod Srbije Micić gubi loptu, Katiću svirane tri sekunde... Čak šest grešaka za samo osam minuta!

29' Sreća pa ni protivnik ne koristi svoje napade, bili bi "orlovi" u znatno većem zaostatku... Bravo, Vasilije! Micić se bez oklijevanja diže na šut sa "45 stepeni" na desnom krilu i pogađa - trojka, 52:51!

30' Nažalost, ovaj koš nije pokrenuo "orlove" na bolju igru. Nastavlja se sa greškama (Micić, Nedović)...

Nedović je zatim bio prebrz i u kontri, podvukao se pod obruč i promašio, ali je Kalinić osujetio kontru protivnika i odmah pronašao Bjelicu samog na drugoj strani terena - 54:51. Tabu nije gledao na sat i sirena ga je pretekla, nije stigao da uputi šut iako je mogao.

31'Trojka Kalinića! 57:51! Požrtvovani krilni igrač odmah potom je iznudio i faul u napadu Muje.

32' Katić neprecizan sa dva metra, kao da mu je lopta ispala... Bogdanović sa leđa udara blokadu Morsu i spriječava siguran koš! Konačno i Katić poentira, iz izolacije na lijevoj strani reketa - 59:51, serija 10:0!

33' Krstić dominira u drugom poluvremenu - 61:52. Dobra igra Srbije u odbrani u posljednjih nekoliko minuta. Nema otvorenih šuteva, ni neometanih pokušaja polaganja.

35' Tabu i Began lako izvode akciju "dva na dva" kroz sredinu srpske odbrane. Imala je Belgija i šut za "minus četiri", sreća pa je Tabu promašio.

36' Koš Bogdanovića, trojka Mukubua - 63:57. Ishitren šut Anđušića, pa faul Katića nad Van Rosomom. Vraća se Srbija u opasnu zonu, Ivković uzima minut odmora.

37' Sem Van Rosom 2/2 - 63:59.

38' Nesporazum Katića i Anđušića, lopta za Belgiju, Bjelica i Kalinić umjesto Katića i Anđušića. Van Rosom vara Markovića i utrčava na neometano polaganje - 65:63. I onda, kada je najpotrebnije - trojka Markovića! Možda i prelomni pogodak, Srbija u posljednja dva minuta ulazi sa 68:63.

39' Faul Van Rosoma u napadu, a Marković ubacuje oba bacanja (70:63). Ervel pogađa, ali je nagazio liniju tri poena. Marković i Bjelica promašuju, Belgijanci brzo smanjuju - 70:67, do kraja 1:07 minuta.

40' BOGDANOVIĆ rješava!? Hladnokrvno se podigao na šut za tri poena sa centralne pozicije i pogodio - 73:67, do kraja 50 sekundi.

Mukubu promašuje oba bacanja, ali Krstić u međusobnom guranju faulira Ervela. On smanjuje na 73:69 (0:38). Marković gubi loptu, a Van Rosom 22 sekunde prije kraja promašuje trojku. Da je bio precizan, ušli bismo u dramatičnu završnicu, u kojoj bi Srbi imali mnogo toga da izgube.

Bogdanović 1/2 - 74:69 (0:19). Tabu ne uspijeva sa sedam metara, Kalinić 11 sekundi prije kraja ima šansu da definitivno obezbijedi pobjedu. On to i čini, svojim osmim i devetim poenom - 76:69.