Džejms Harden prošle noći - 41 poen, deset skokova, šest asistencija, šest ukradenih lopti, koš za produžetak...

Iz uloge najboljeg šestog igrača NBA lige u ulogu pritajenog ubice i lidera ekipe.

Džejms Harden nikako nije pogriješio kada je odlučio da napusti Oklahoma Siti Tander i pređe u Hjuston Roketse. To je potvrdio i prethodne noći kada je priredio nešto što NBA nije vidio od sezone 1985/86.

Tada je Majkl Džordan imao učinak koji je do danas bio misaona imenica za sve zvijezde koje su igrale u međuvremenu. Niko do Hardena nije uspeo da završi meč sa sledećim učinkom: 41 poen, deset poena, šest asistencija, šest ukradenih lopti!

A, 20 poena Harden je isporučio Portland Blejzersima u četvrtoj četvrtini i produžetku, koji se igrao zahvaljujući njegovoj trojci, iz ugla, preko ruke, 8,8 sekundi prije kraja. Tada je bilo 104:104, a desetak minuta kasnije 118:113 za Hjuston.

Hardena je pratio Džeremi Lin sa 26 poena, od čega je 15 ubacio u četvrtoj četvrtini i produžetku. Dvajt Hauard imao je 17 poena i 12 skokova, što je sve zajedno bilo dovoljno za 44. pobjedu "raketa", uz 19 poraza.

Hjuston je dobio 15 od posljednjih 17 mečeva i najbolji je tim NBA lige od Ol-star pauze.

S druge strane, Portland je pao na 42-21, poslije trećeg poraza u četiri meča i osam neuspjeha na posljednjih 11 mečeva na strani. Lamarkus Oldridž ubacio je 28 poena uz 12 skokova, Vesli Metjuz stigao do 26 poena, uz tri ukradene lopte, ali je promašio ključno slobodno bacanje u trenutku kada je Portland vodio tri poena razlike, što je Harden kaznio trojkom na drugoj strani.

Metjuz je promašio i otvoren šut za tri poena u produžetku, na "minus 3", 30 sekundi prije kraja.

"Pokazali smo odlučnost. Znali smo da je ovo važna utakmica za nas, koja je imala dvostruki značaj zbog odnosa pobjeda (u slučaju da timovi završe sa istim skorom). Borili smo se... U prve tri četvrtine samo smo trčali naokolo, ali smo se u četvrtoj sabrali, zaigrali jače i došli do šansi za pobjedu iz odbrane", rekao je Harden.

Portland je izgubio deset od 11 mečeva protiv ekipa koje su imale pozitivan skor u tom trenutku.

"Popizdili smo! Ovo je druga utakmica u nizu koju smo imali sa linije penala i dozvolili smo da nas zvižduci poremete... A oni su iskoristili taj momentum. Drugi put zaredom igrali smo dobro za pobjedu i trebalo je da pobijedimo", rekao je tragičar Metjuz.

Harden je do četvrte četvrtine šutirao 2/6 za tri poena, a onda 5/6. Portland je, s druge strane, promašio 16 od posljednjih 19 šuteva iz igre, pa su igrom brojki stigli do 16. poraza u Hjustonu u posljednjih 19 gostovanja.

Košarkaši Dalasa pobijedili su na svom terenu Indijanu rezultatom 105:94, dok je Golden Stejt sa 113:107 bio bolji od Feniksa, u utakmicama NBA lige igranim u noći između nedjelje i ponedjeljka.

Dalas su do pobjede predvodili Montana Elis i Devin Heris, koji su postigli po 20 poena, dok je Dirk Novicki dodao 14, a uz to je imao i osam skokova.

S druge strane, u ekipi Indijane istakao se Pol Džordž sa "dabl-dabl" učinkom od 27 poena i 11 uhvaćenih lopti.

Indijana, koja je najbolja ekipa u dosadašnjem toku sezone, pretrpila je tako četvrti uzastopni poraz, dok je Dalas ovim trijumfom došao korak bliže plej-ofu.

Golden Stejt je protiv Feniksa nastavio seriju pobeda u NBA ligi. Dejvid Li postigao je 26 poena i zabeležio devet skokova u pobedi "ratnika", a Klaj Tompson postigao je 22.

U ekipi Feniksa najefikasniji je bio Džerald Grin sa 25 poena, a odličnu partiju pružio je Goran Dragić, koji je imao učinak od 24 poena, šest asistencija i jedne uhvaćene lopte.