Tepić "dokrajčio" Asesoft!

Partizan napravio preokret serijom od 14:1 u poslednjoj četvrtini. Prvu pobedu u Evrokupu osigurali Tepić i Gagić. Marinković opet najefikasniji.

Tepić "dokrajčio" Asesoft! Izvor: MN PRESS

Košarkaši Partizana pobedili su Asesoft iz Ploještija pred oko 5.000 navijača u Pioniru i time zadržali realne šanse da se bore za jedno od prva četiri mesta u E grupi i plasman u Last 32 fazu Evrokupa - 76:69 (25:23, 18:15, 11:20, 22:11)!

Gosti iz Rumunije početkom četvrte četvrtine su imali šest poena prednosti (54:60), ali su crno-beli sačuvali svoj koš u naredna četiri minuta i serijom od 14:1 preokrenuli na 68:61.

To, ipak, nije značilo da su pobedili.

Asesoft je zapretio posle trojke Flauersa za 70:67, ali je Milenko Tepić uzvratio 1:11 minuta pre kraja i iskupio se za promašaj u poslednjoj sekundi utakmice protiv Krasnjeg oktjabra - 73:67.

Treba reći da je iskusni bek u akciji koja je prethodila njegovom košu bio udvojen i umalo izgubio loptu, što je moglo da bude uvod u dramatičan rasplet.

Da ne bude tako, postarao se Đorđe Gagić, jednim u nizu njegovih požrtvovanih poteza. Nekako je sačuvao loptu u posedu Partizana i potom povratnim pasom iz reketa pronašao usamljenog Tepića, kome ruka nije zadrhtala.

Crno-beli su tako uz dosta muke i oscilacija i u ovoj utakmici, popravili skor na 1-4. Naredne nedelje im predstoji nova utakmica kod kuće, protiv Lijetuvos Ritasa.

STATISTIKA

PARTIZAN: Marinković 19 (trojke 4/5), Murić 14 (3sk, 3as), Mačvan 12 (6sk), Milutinov 10 (9sk), Gagić 10 (8sk, 5as), Tepić 7 (6sk, 6as), Andrić 3, Bogdanović 1, Dalo, Milutinović.

ASESOFT: Braun 13 (3sk, 6as), Li 13 (6sk), Labović 10, Flauers 10, Mohamed 7 (5sk), Runkauskas 6, Kuper 5 (7sk), Hejs 5, Pelekanos.

Gosti su dobro parirali crno-belima u skoku (39:35, ofanzivni 11:13), a sa linije slobodnih bacanja imali su isti procenat ubačenih šuteva, kao za tri poena - 47 odsto.

Jesu ubacili 10 trojki, ti pogoci su ih u prvom poluvremenu i držali "u životu", ali ih je 10 promašenih "penala", uključujući šut 3/10 nekadašnjeg centra Budućnosti Džeralda Lija, skupo koštalo...

Izvor: MN PRESS Sedamnaestogodišnji Vanja Marinković pokazao je da odlična igra u duelu ABA lige sa MZT Skopljem nije bila slučajnost.

Sa 19 poena bio je najefikasniji u oba tima, a ponovo je imponovala njegova hladnokrvnost i odlučnost da šutira, bez obzira na trenutni rezultat i rizik koji time preuzima.

Najvrednija od njegove četiri trojke bila je ona za vođstvo od 61:60 u 33. minutu.

Još kada je Milan Mačvan krunisao bezidejan napad košem sa osam metara, a Gagić zakucao za 66:60 (Andrić jedva sprečio da se lopta vrati u zadnje polje, nakon čega su igrači Asesofta "ispali" iz odbrambene postavke i primili lake poene), bilo je prilično jasno da će se crno-belima "vratiti" za nesrećne poraze u Jerusalimu i Volgogradu.

Rumunski predstavnik "pao" je na 3-2, što je i dalje iznad očekivanja od tog tima pred početak takmičenja.

Podsetimo da se u njihovom sastavu nalazi čak devet stranaca (pet Amerikanaca), dok dvojica ili trojica Rumuna služe samo za popunjavanje broja i u Evrokupu ni posle ovog meča nemaju ni sekund proveden na parketu!

Crno-beli su do večeras ređali poraze, ali su u rezultatskom smislu pokazivali napredak. Gubili su redom od Lijetuvos Ritasa 92:65, Banvita 77:61, Hapoela 82:79 i Krasnjeg oktjabra 61:59.

Tri od prve četiri utakmice odigrali su u gostima, tako da uz povoljniji raspored u nastavku takmičenja, pobedama na domaćem parketu, itekako mogu da konkurišu za "zimu u Evropi".

Izvor: MN PRESS TREĆA ČETVRTINA

Marinković je trećom trojkom povisio na 46:40, ali je Asesoft vezao nekoliko dobrih kombinacija i uhvatio priključak (48:45).

Loš pas Murića kažnjen je trojkom Labovića u kontri za izjednačenje na 48:48, a Di Braun je u 25. minutu pokazao Andriću i Tepiću kako se pogađaju trojke i to ne iz "spot-ap" situacije, već iz kretnje u kontra stranu od koša - 50:51!?

Partizan je potpuno stao u napadu, samo igrači Asesofta su krivi što u narednim minutima nisu poveli i ubedljivije.

Crno-beli su se nekako držali do 30. minuta i 52:53, kada je Gagić izgubio loptu, Mohamed iz "ofsajda" poentirao za 52:55, Mačvan pogodio dva "penala", a Flauers trojkom na zonu "1-3-1" u poslednjem napadu povisio na 54:58.

Izvor: MN PRESS DRUGA ČETVRTINA

Di Braun je izjednačio na 25:25 i time produžio seriju iz prvog perioda na 0:9. Da crno-beli ostanu u vođstvu postarali su se Murić solo akcijom i Andrić trojkom (30:27), a Milutinov je potom povisio na 32:27.

Kada se to nije očekivalo, usledila je nova serija Asesofta od 0:9! Runkauskas je šutnuo trojku samo što je prešao centar (32:30), Rumuni nisu u punoj meri profitirali na nesportskoj ličnoj greški Murića, ali je usledila trojka Džarvisa Hejsa, pa "magistrala" za ulaz Brauna pod koš i to je bilo 32:36.

Crno-beli su ispali iz ritma u napadu, zbunila ih je zonska odbrana Asesofta, kombinovana sa odbranom "čovek na čoveka" uz dosta preuzimanja.

Međutim, Partizan je imao Nikolu Milutinova, koga su niži čuvari mogli da zaustave samo prekršajima. Slobodnim bacanjima smanjio je na 35:36, a zatim je usledila druga "minijatura" Vanje Marinkovića na utakmici - utrčavanje i koš, na asistenciju Gagića, pa trojka sa krila za seriju od 8:0 i vođstvo 40:36.

U finišu su obe ekipe igrale vrlo nesigurno, gosti su pravili nesmotrene faulove u napadu, gubili lopte, a crno-beli pogocima sa linije slobodnih bacanja stekli solidnih i s obzirom na pruženu igru realnih 43:38 (25:23, 18:15).

LISTA STRELACA

PARTIZAN: Marinković 12, Milutinov 8, Murić 7, Gagić 6, Mačvan 5, Andrić 3, Tepić 2.

ASESOFT: Braun 10, Runkauskas 6, Labović 5, Li 5, Kuper 5, Hejs 5, Flauers 2.

PRVA ČETVRTINA

Crno-beli su poveli 7:0, Asesoft ekspresno izjednačio na 7:7, ali je usledio novi nalet košarkaša Partizana i druga serija od 7:0, uz pet poena Eda Murića i dve izgubljene lopte plejmejkera gostiju Dija Brauna - 14:7 (5. minut).

I posle tajm-auta je Partizan nastavio sa boljom i organizovanijom igrom. Gagić i Tepić iznuđivali su faulove i slobodna bacanja, Mačvan pokazao klasu sa pet uzastopnih poena, Milutinović lepo "probio" prvu liniju i odbrane, pa asistirao Gagiću za lak koš...

Partizan je tri puta imao "plus devet" (21:12, 23:14, 25:16) i onda neobjašnjivo pao u poslednjih 60-70 sekundi. Asesoft je napravio seriju 0:7, uključujući trojku Brauna uz zvuk sirene, za vođstvo prvaka Srbije od samo 25:23.

REZULTATI 5. KOLA:

Partizan - Asesoft 76:69
Banvit - Krasnji oktjabr 90:75
Hapoel Jerusalim - Lijetuvos Ritas 19.30

TABELA: Banvit 4-1, Lijetuvos 3-1, Asesoft 3-2, Krasnji oktjabr 2-3, Hapoel 1-3, Partizan 1-4.