Zvezda pobedila, Partizan spasao čast

Prvi ovosezonski derbi pripao crveno-belima, koji su sa skorom 10-0 izjednačili rekordni start Makabija iz 2011. Povreda Murića.

Zvezda pobedila, Partizan spasao čast Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda Telekom - Partizan NIS 76:67 (19:14, 19:8, 19:14, 19:31), u derbiju 10. kola ABA lige.

Rutinska pobeda crveno-belih, koji ipak nisu uspeli da rezultatski ponize višestrukog šampiona ex-YU prostora, mada je u 31. minutu na semaforu pisalo 60:38.

Partizan je u završnici meča bio znatno koncentrisaniji, počeo je da dominira u ofanzivnom skoku i dva minuta pre kraja smanjio na samo 70:63, što je ujedno bio njegov maksimum za večeras.

Zvezda ostaje prva na tabeli sa skorom 10-0.

To je rekord Jadranske lige u njenom punom sastavu, postavio ga je Makabi pre tri godine, a da li će Marjanović i ekipa otići korak dalje, biće jasno posle gostovanja Metalcu 8. decembra.

Crno-beli će važan meč protiv Mege u narednom kolu dočekati sa polovičnim učinkom 5-5.

Zvezdi je ovo peta uzastopna pobeda nad Partizanom u regularnom delu ABA lige, takmičenja u kome je više od dve godine neporažena kao domaćin.

Kuriozitet derbija ogleda se u tome da je prvi strelac lidera bio Branko Lazić, koji ove sezone igra zaista sjajno i uz Marjanovića je najkonstantniji igrač crveno-belih.

Boban Marjanović zaustavljen je u drugom poluvremenu, dok Markusa Vilijamsa nikako nije "išao" šut, ali je asistencijama i sa svih šest važnih poena dao solidan doprinos.

Kod Partizana je rivalovoj premoći najkonkretnije - dosta dugo - prkosio 17-godišnji Vanja Marinković, uz podršku Mačvana, koji je nadigrao Luku Mitrovića.

Tek pri velikom rezultatskom deficitu probudio se Milutinov, a Tepić je "isplivao" zahvaljujući svojoj upornosti, iskustvu i neospornom kvalitetu.

Ostaje da se vidi kakve je prirode povreda ruke Eda Murića, zarađena u 13. minutu, posle koje se samo nakratko vratio u igru, a onda propustio drugo poluvreme.

ZVEZDA: Lazić 15, Marjanović 13 (8sk), Dženkins 13 (3sk, 4as, 3ukr), Blažič 13 (4sk), Vilijams 6 (5as), Dangubić 5, Mitrović 4 (6sk), Kalinić 4, Cirbes 2, Tejić 1.

PARTIZAN: Mačvan 20 (7sk, 3as), Tepić 13 (4sk), Milutinov 10 (9sk), Marinković 9 (3sk, 3as), Gagić 6, Andrić 6, Murić 2, Milutinović 1.

Mega Leks - Cedevita 18.00

TABELA: Zvezda 10-0, Budućnost 9-1, Cedevita 6-3, Olimpija 6-4, Mega 5-4, Krka 5-5, Partizan 5-5, Solnok 5-5, Metalac 4-6, Cibona 4-6, Igokea 3-7, Zadar 3-7, MZT 3-7, Levski 1-9.

Izvor: MN PRESS IZ MINUTA U MINUT

20.44 KRAJ - 76:67!

20.41 Lazić izbija loptu Gagiću, a potom lagano spušta loptu u koš, u kontri "1 na 0" - 76:63. Utakmica je definitivno rešena.

20.39 Dva bacanja Blažiča, pa greška Tepića usled agresivne odbrane Lazića.

20.37 Vilijams neprecizan posle serije driblinga, a na drugoj strani mu daleko beži Tepić i dva minuta pre kraja je samo 70:63!

20.35 Peti faul Milutinova, nakon što je "popravio" promašaj Marinkovića i smanjio na 68:59. Do kraja tri minuta.

20.33 Kad je teško - Markus Vilijams "2+1", za trenutak otklanja neizvesnost (68:57).

20.32 Mačvan i Milutinov daju četiri poena posle ofanzivnih skokova. Mitrović ležerno dodaje loptu Vilijamsu, krade je Tepić, a u nastavku akcije Andrić trojkom smanjuje na 65:57!

20.30 Mačvanu su suđeni koraci u situaciji kada je Partizan mogao da priđe na manje od 10 poena razlike. Branko Lazić odmah kažnjava trojkom - 65:51.

20.26 Čak šest poena crno-belih u samo jednom napadu, naravno usled pomenute tehničke greške treneru Zvezde. Dva bacanja Mačvana, jedno Marinkovića i trojka Andrića - 62:49!

20.24 U 33. minutu tehnička i Dejanu Radonjiću. Protestovao je zbog faula Tejića na Mačvanu.

20.20 Mačvan nastavlja dobro da napada sa niskog posta, međutim, ponovo mu protivnički igrači "odgovaraju" trojkom. Sada je pogodio Dangubić i Zvezda vodi 60:38. Milutinov lepo zakucava na drugoj strani.

Izvor: MN PRESS 20.18 U drugoj četvrtini Vilijams, u trećoj Dženkins zadaje udarac Partizanu na samom kraju. Varkom tela izbacuje čuvara iz akcije i polaže za 57:36 nakon 30 minuta košarke.

20.14 Andrić faulira Kalinića, a Vujošević uzima minut odmora i dok igrači idu ka klupi, on ulazi u kraću diskusiju sa sudijom Dožaijem.

20.13 Tehnička Vujoševiću zbog prigovora.

20.12 Lep poluhorog Mačvana preko Mitrovića, ali Dženkins trojkom dodatno uvećava prednost crveno-belih (53:36).

20.10 Gagić promašuje oba slobodna bacanja, a Dženkins poentira uz faul Tepića - 50:34 (27. minut).

20.06 Nesporazum Marjanovića i saigrača posle osvojene lopte, koristi to Milutinov i zakucava za 45:32. Prethodno je poentirao Marinković.

20.04 Boris Dalo poklanja loptu Jaki Blažiču, ali Marinković mu faulom ne dozvoljava da zakuca. Ipak, Slovenac ubacuje slobodna bacanja - 45:28.

20.03 Koraci Milutinova i trojka Blažiča, pa promašaj Tepića i brza realizacija Mitrovića. Zvezda je odgovorila na Partizanovu mini-seriju i vodi 43:26.

20.01 Revija promašaja Vilijamsa na startu treće četvrtine, potom trojka Vanje Marinkovića za 38:26 i faul Blažiča u napadu - nad Marinkovićem! Odlična igra juniorskog reprezentativca.

19.55 Najveću prednost crveno-beli su ostvarili u šutu za dva poena (69 odsto, prema Partizanovih 26) i u skoku. Uhvatili su 23 lopte (sedam u napadu), a rival 12 (pet u napadu).

LISTA STRELACA NA POLUVREMENU

ZVEZDA: Marjanović 9, Lazić 8, Blažič 6, Kalinić 3, Vilijams 3, Dangubić 2, Mitrović 2, Dženkins 2, Cirbes 2, Tejić 1.

PARTIZAN: Mačvan 7, Tepić 5, Marinković 3, Murić 2, Milutinov 2, Gagić 2, Milutinović 1.

19.42 Spektakularan pogodak Markusa Vilijamsa, za kraj prvog poluvremena - 38:22 (19:14, 19:8)! Amerikanac je uz zvuk sirene pogodio sa gotovo pola terena, preko ruke mladog Marinkovića i uz pomoć table. Erupcija oduševljenja...

19.42 Tepić postiže prvi koš iz igre za Partizan posle četiri minuta - 35:22.

19.41 Tajm-aut i dug pogled Vujoševića u pravcu sudija, posle još jednog neiskorišćenog napada.

19.38 Milan Mačvan je primarna meta Zvezdinih navijača, koji ga gotovo konstantno provociraju uvredljivim skandiranjem. I uspevaju, jer je Mačvan promašio tri od četiri slobodna bacanja u uzastopnim napadima.

19.35 Murić se vratio na parket, tako da se nije ozbiljno povredio u onom duelu sa Blažičem. Vilijams sjajno asistira Laziću za "back door" utrčavanje - 33:19.

19.33 Ceh agresivnoj odbrani crveno-belih plaća Dangubić, trećom ličnom greškom. Vujošević je kratko pokušao sa nižom petorkom, sa Mačvanom na "petici", ali je brzo vratio Milutinova... koji je još jednom promašio. Zvezda vodi 31:19 (18. minut).

19.29 Razlika se povećava. Promašaj Milutinova, pogodak Dangubića sa distance - 28:16, sredinom druge četvrtine.

19.24 Trojka Kalinića - 24:16.

19.24 U 13. minutu veliki razlog za brigu Vujoševića i navijača Partizana! Edo Murić je pri pokušaju da ukrade loptu Blažiču povredio levu ruku i sa bolnom grimasom otišao na klupu, držeći se za zglob/podlakticu.

19.23 Cirbes promašuje "zicer" posle ofanzivnog skoka, ali Blažič lepo završava ulaz levom rukom. Na drugoj strani ne prolaze dva napada preko Gagića - 21:16.

19.19 Zvezda posle prve četvrtine ima pet poena prednosti - 19:14.

19.14 Na zonsku odbranu crno-belih 1-3-1 Zvezda preko Lazića pronalazi rešenje - 15:12. Branko Lazić pogađa dve "trojke" za redom i Zvezda ima "plus šest".

19.12 Posle Vujoševića i Dejan Radonjić zove igrače na predah. Partizan je trojkom Vanje Marinkovića izjednačio na 12:12. Mladi košarkaš "parnog valjka" odlično je otvorio svoj prvi "večiti" derbi u seniorskoj konkurenciji.

19.10 Milutinov poentira za Partizan "zakucavanjem" posle skoro pet minuta igre. Nakon dobre odbrane i Mačvan postiže prve poene 9:10.

19.09 Zvezdina serija traje - 10:0. Duško Vujošević je morao da zatraži prvi tajmaut. Na parketu je od pre neki minut i Boris Dalo, ali se nije najbolje snašao u napadu.

19.07 Opet Boban Marjanović. Crvena zvezda prvi put vodi 6:5. U toku je peti minut "večitog" derbija.

19.05 Jaka Blažič ulazi pod koš i postiže prve poene za crveno-bele. Zvezda dominira u skoku, u četvrtom minutu već ima tri ofanzivna. Marjanović smanjuje na 4:5.

19.02 Crno-beli su u uvodnoj seriji 5:0. Zvezda nije iskoristila tri napada (dva promašaja u šutu za tri poena i koraci Marjanovića).

19.00 Počeo je derbi. Prvi napad za Partizan! Milenko Tepić pogađa trojku iz prvog pokušaja.

Početne petorke, ZVEZDA: Vilijams, Marjanović, Lazić, Dangubić, Mitrović; PARTIZAN: Murić, Tepić, Bogdanović, Andrić, Milutinov.

18.55 Igrači su izašli na zvanično predstavljanje pred početak utakmice, publika ih je pozdravila sa čuvenim "ole" i, naravno, zvižducima.

18.47 Dvorana se puni... Trenutno je na tribinama oko 4.500 ljudi, od toga sigurno 500 Grobara, koji su ograđeni jakim snagama bezbednosti.

18.45 Uobičajene reakcije na zagrevanju ekipa i prilikom izlaska na parket dvojice trenera. Sa jedne strane ovacije, sa druge uvrede i zvižduci.