Zvezda ne staje!

Na čelu sa Markusom Vilijamsom, crveno-beli se izborili sa borbenim Metalcem i ostvarili 11. ligašku pobedu u nizu - 82:74! Stefan Jović opet na parketu.

U velikoj borbi, u punoj valjevskoj dvorani, košarkaši Crvene zvezde Telekom ostvarili su još jednu pobedu i nastavili da pišu istoriju ABA lige.

U duelu sa odličnim Metalcem, koji je do ponedeljka uveče slavio u četiri od poslednjih pet utakmica, tim Dejana Radonjića opravdao je ulogu favorita. Lider ABA lige ostvario je 11. uzastopnu pobedu u ABA ligi i samo ga jedan trijumf deli od rekordnog niza ljubljanske Olimpije u debitantskoj "jadranskoj" sezoni, u kojoj nije bilo klubova iz Srbije.

METALAC - CRVENA ZVEZDA 74:82 (20:22, 22:18, 20:20, 12:22)

Iako je najefikasniji igrač utakmice bio gorostas Beograđana Boban Marjanović (18 p, 8 sk), igrač odluke bio je plejmejker Markus Vilijams (13 p, 3/9 za tri, 3 as).

Valjevci su krajem prvog poluvremena i početkom drugog preuzeli vođstvo i kontrolu nad utakmicom. Period sjajne i precizne igre krunisali su vođstvom 60:50 u 27. minutu, a početkom 29. imali su i šut za "plus 11", koji Nikola Jevtović nije iskoristio...

Do kraja te deonice, Zvezda se primakla na "minus dva", neverovatnim pogotkom Čarlsa Dženkinsa uz zvuk sirene. Igrači Metalca su polako počeli da posustaju, a Vilijams da se razigrava.

Jović opet na terenu

Plejmejker Zvezde Stefan Jović prvi put je u ponedeljak uveče zaigrao od povrede ligamenta zgloba, "zarađene" u Vitoriji, 13. novembra. Na terenu je proveo dva minuta.

Američki plejmejker ušao je u igru u poslednjoj deonici i sa tri "vezane" trojke doneo Zvezdi vođstvo (70:68, pet minuta pre kraja), koje je do kraja utakmice samo raslo. Pogodio je tek peti šut sa distance, u momentu do kojeg su crveno-beli samo dva puta bili precizni za tri (ukupno 5/23).

Posustali igrači Vladimira Đokića, na čelu sa Nemanjom Todorovićem (17 p, 4/5 za tri) i Đorđem Majstorovićem (16 p, 3/6 za tri) nisu imali snage da se do kraja bore sa favoritom, pa su u finišu i pokvarili sjajne procente šuta, konstantne u većem delu utakmice (16/31 za dva, 11/30 za tri).

Veći kvalitet i duža kluba učesnika Top 16 faze Evrolige već sredinom poslednje četvrtine nagovestili su mirne poslednje minute i trijumf Beograđana. Valjevcima ostaje priznanje da su pokazali zube favoritu i dobro oznojili najdominantniju ekipu na "Jadranu" ove sezone.

Šansu za nastavak niza i dostizanje učinka Olimpije (12 pobeda), košarkaši Crvene zvezde Telekom imaće u sledećem kolu pred svojom publikom protiv Igokee, 15. decembra. Zanimljivo je da je upravo tim iz Laktaša naneo srpskom viceprvaku poslednji "jadranski" poraz u hali Pionir, u oktobru 2012. godine.

METALAC: Malešević 6 (4 sk), Bakić 7, Kutlešić 9 (1/5 za tri), Otašević (4 as), Majstorović 16 (3/6 za tri), Jevtović 10 (1/5 za tri, 4 sk), Jošilo, Ljubičić 7 (6 as), Rakićević 2, Radulović, Todorović 17 (4/5 za tri), Dunđerski.

ZVEZDA: Vilijams 13 (3/9 za tri, 6 izg), Rebić, Dangubić 2, Mitrović 5 (8 sk), Lazić 5 (1/3 za tri), Blažič 7 (0/5 za tri, 5 sk), Kalinić 11 (0/4 za tri, 5 sk), Marjanović 18 (8 sk), Tejić, Dženkins 11 (4 sk), Jović, Cirbes (7 sk)

Igokea - Cibona 61:71

TABELA: Crvena zvezda Telekom 11-0, Budućnost 10-1, Cedevita 7-4, Olimpija 7-4, Partizan 6-5, Krka 5-6, Mega Leks 5-6, Solnok 5-6, Cibona 5-6, Zadar 4-7, Metalac 4-7, MZT Skoplje 4-7, Igokea 3-8, Levski 1-10.

PAROVI 12. KOLA: Olimpija - Levski, Solnok - Krka, Zadar - Partizan, Mega Leks- Metalac, Cibona - MZT Skoplje, Budućnost - Cedevita, Crvena zvezda Telekom - Igokea.

TEKSTUALNI PRENOS MEČA:

KRAJ UTAKMICE! POBEDA ZVEZDE 82:74!

40' Zvezdin centar Cirbes koristi slobodna bacanja i povećava vođstvo Beograđana na osam poena, 80:72. Majstorović ne koristi napad. Pobednik je odlučen.

39' Blažić se provlači kroz odbranu Metalca i polaže za 78:72. Utakmica sada ide u pravcu u kojem bi Zvezda htela... Igrači Metalca ne uspevaju više da pogađaju kao u ranijoj fazi meča.

38' Kutlešić pogađa o tablu i smanjuje vođstvo Zvezde na tri poena. Sada je 72:75. Bakić napušta igru zbog pete lične greške, a Kalinić pogodio jedno slobodno bacanje, za 76:72.

37' Promašaji na obe strane.. Todorović je pri šutu za tri promašio i ceo koš.

36' Jošilo promašuje dva slobodna bacanja, pa trojku, ali njegov promašaj "ispravlja" Kutlešić. Položio je za 70:73, ali se Vilijams razigrao. Lepo je proigrao Cirbesa, koji je zakucao za novih "plus pet" za Zvezdu, 75:70!

35' Vilijams opet telefoniraposle trojke. Zvezda vodi 70:68, posle još jednog pogotka Amerikanca iz daljine... Potom je "vezao" još jednu, za 73:68!

34' Bakić odmah vraća vođstvo Metalcu, 68:67, posle čega Cirbes promašuje dva slobodna bacanja. Važni momenti, možda i odlučujući.

34' Vilijams ubacuje prve poene u drugom poluvremenu, trojku za 65:66. Prethodno je promašio četiri pokušaja. Odmah potom, Blažič pogađa prvi put iz igre i vraća Zvezdi vođstvo, 67:66.

32' Petar Rakićević "otvara" poslednju četvrtinu, košem posle ofanzivnog skoka, za 64:60. Dženkins odmah potom smanjuje na "minus 2", pa Jevtović zakucava za 66:60.

30' Čarls Dženkins pogađa uz zvuk sirene na kraju četvrtine za 62:60! Tek druga trojka crveno-belih na utakmici. To je deveti poen Amerikanca i drugi je strelac Zvezde posle Bobana Marjanovića (18 p). Kraj treće četvrtine.

29' Jevtović je pri vođstvu 60:52 promašio šut za "plus 11", pa je Zvezda pogocima Dženkinsa, Cirbesa i Blažiča smanjila vođstvo domaćina na 62:57.

27' Prednost domaćina raste i raste. Bakić je sa linije penala prvi put učinio dvocifrenom, 60:50!

25' Bakić ubacuje trojku za najveću vođstvu Metalca, 52:45! Domaćin je razigraniji i lako izlazi na kraj sa napadima gostiju, dopuštajući im šuteve za tri, koje crveno-beli promašuju i promašuju... (1/12). Za to vreme, odbrana Valjevaca "skuplja" se oko Marjanovića, koji ne uspeva da koristi visinsku prednost.

23' Izjednačenje. Dženkins pogađa uz faul, za 44:44. Agresivno se igra pod oba koša, a Zvezdin Amerikanac zamenio je Vilijamsa i preuzeo odgovornost i loptu.

- Metalac sjajno šutira za tri poena - 8/14 i u tome je mnogo bolji od Zvezde, koja je ubacila samo jednu trojku iz devet pokušaja (Lazić). Istovremeno, crveno-beli su potpuno dominatni u skoku. Ekipno su ih sakupili 21, s tim da je samo Marjanović imao tri skoka manje od svih Valjevaca, koji su ih sabrali deset. I jedni i drugi nisu precizni sa slobodnih bacanja (4/10 - 9/14)

- Dosadašnji deo utakmice obeležili su Boban Marjanović sa 17 poena (7 skokova) i Đorđe Majstorović, sa 16 (3/5 za tri). Strelci za domaćina bili su i Malešević 4, Kutlešić 5, Jevtović 2, Ljubičić 5 i Todorović 5. Za Zvezdu su pogađali Vilijams 4, Dangubić 2, Mitrović 2, Lazić 4, Kalinić 6, Dženkins 1 i Cirbes 4.

20' Lazić je poslednji pogodio u četvrtini, sa linije penala. Posle dve deonice, Metalac vodi 42:40. POLUVREME.

20' I treća trojka Todorovića, Metalac vodi 42:39! Valjevci šutiraju za tri poena 8/15! Tri je ubacio Todorović, tri Majstorović, po jednu Kutlešić i Ljubičić. Za Zvezdu je pogodio samo Branko Lazić, na početku utakmice. Trenutni šut crveno-belih za tri je 1/9.

19' I Nemanja Todorović ubacuje trojku. Nerešeno je, 39:39!

19' Opet Đorđe Majstorović! Sada je ubacio trojku, za samo poen vođstva Zvezde - 37:36! Već je postigao 16 poena!

18' Zakucavanje Majstorovića i Metalac je na samo dva poena zaostatka, 33:35! Nekadašnji junior crveno-belih, koji je i počeo sezonu na probi u ekipi Dejana Radonjića, igra zaista sjajno...

17' Marjanović i Vilijams su ponovo u igri i Zvezda opet pogađa iz igre - 31:25. Sa druge strane Todorović odmah ubacuje trojku za "minus tri", pa Kalinić isto tako brzo pogađa za 33:28.

15' Neefikasni period utakmice. Đorđe Majstorović ubacuje slobodno bacanje za 23:27. Zvezda je stala u napadu. U drugoj četvrtini je za pet minuta samo Kalinić pogodio iz igre.

12' Na startu druge deonice, Jevtović je promašio slobodna bacanja za prvo izjednačenje od početnih 2:2. Nekoliko sekundi potom Kalinić ubacuje uz faul za 24:20, a Cirbes i Dženkins vraćaju Zvezdi mirnijih "plus sedam" - 27:20.

10' Marko Ljubičić pogađa četvrtu trojku za Metalac! Valjevci su istopili prednost favorita - 20:22! Kraj prve četvrtine.

8' Metalac ostaje u igri trojkom Dušana Kutlešića i polaganjem Nikole Jevtovića. Prišao je na četiri poena zaostatka, 15:19, pre pogotka Maika Cirbesa za 21:19.

6' U šestom minutu, na teren je istrčao Stefan Jović, prvi put od kada je 13. novembra iznet sa terena Laboral Kuće zbog povrede ligamenata skočnog zgloba. U tom trenutku, Zvezda je vodila 18:10. U međuvremenu, košem Markusa Vilijamsa, crveno-beli su poveli maksimalnih 16:7.

5' Utakmica u Valjevu počela je dominacijom Bobana Marjanovića, koji je za pet minuta ubacio devet poena i zakucavanjem za 11:4 primorao Vladimira Đokića da prvi put na utakmici zatraži tajm-aut.

2' Startna petorka Zvezde Vilijams, Lazić, Dangubić, Mitrović, Marjanović bolje je ušla u meč i trojkom Branka Lazića za 5:2 počela da gradi vođstvo.