Barsa čeka Zvezdu sa 1-2!

Makabi je rešio, pa umalo izgubio utakmicu sa Barselonom u Tel Avivu!

Barsa čeka Zvezdu sa 1-2! Izvor: MN PRESS

Dobro ili loše pred gostovanje Crvene zvezde u Kataloniji? Teško je reći, tek...

Košarkaši Barselone doživeli su drugi poraz u tri utakmice Top 16 faze Evrolige. Posle Albe u Berlinu, i Makabi je u Tel Avivu nadigrao španskog velikana u utakmici koja je rešena u poslednjim desetinkama.

Uprkos tome što je "Ponos Izraela" imao dvocifrenu prednost u poslednjoj četvrtini, Španci su se vratili u meč i umalo izborili produžetak, pa čak i pobedu. Nedostajao je jedan napad protiv domaćina, koji je panično odigrao završnicu pred 11.000 navijača.

U 3. kolu Grupe E: Makabi - Barselona 70:68 (15:13, 21:15, 17:19, 17:21). Prvi su na 2-1, drugi na 1-2.

Svega 13 sekundi delilo je iskusnog 31-godišnjeg Devina Smita od tragičara do junaka utakmice.

Uprkos tome što je u poslednjih pet minuta igre Makabi ušao sa deset poena prednosti (66:56), zbog serije promašaja i izgubljenih lopti Džeremija Parga, ali i Smita, Barselona je preko nezaustavljivog Hrvata Anta Tomića, ali i njegovog mlađeg zemlja Marija Hezonje, došla na 68:66, na manje od 30 sekundi pre kraja.

Konkretno, Hezonja je posle Tomićevih četiri i svoja dva poena, ukrao loptu Jogevu Omahonu i lagano položio za "minus 2" na 19 sekundi pre kraja.

U narednom napadu, Smit je panično uleteo u reket, pritom "ispod" table, zakucao se u čuvara i poslao loptu u aut što su sudije okarakterisale kao korake, pa je uz nevericu domaćih navijača, Barselona imala lepih 14 sekundi da izbori produžetak ili čak dođe do pobede.

Međutim, kada je posle "ekstra" pasa lopta stigla pod koš za visokog Maćeja Lampea, na samo sekund do kraja, usledio je potez utakmice.

Čak 212 centimetara visokog Poljaka, koji je nonšalantno krenuo na polaganje, sa leđa je "zalepio" 13 centimetara niži Smit! Bio je to potez utakmice, posle kog je Pargo ugrabio loptu i bio fauliran ekspresno, pa je morao na liniju slobodnih bacanja, odakle je pogodio oba puta za 70:66, ali ni to nije bio kraj.

Barsa je brzo prebacila loptu na polovinu protivnika, a Pargo napravio potpuno nelogičan faul nad Aleksom Abrinesom prilikom šuta za tri poena, što je značilo da Barsa, ipak, može do nerešenog rezultata.

Sve što je Abrines, na 0,4 sekunde pre kraja, trebalo da uradi jeste da pogodi prva dva slobodna bacanja i promaši treće tako da se lopta, možda odbije u ruke nekog od centara gostujućeg tima, međutim mladi as Barselone promašio je prvo bacanje, pa mu je trener Ćavi Paskual naredio da treće ubaci, računajući više s koš-razlikom i eventualnim "krugovima" na kraju 14. kola, nego s šansama da za 0,4 sekunde postigne trojku.

U drugoj utakmici večer, Alba se držala do poluvremena u meču sa Realom, a onda gubila četvrtine sa devet i sedam poena razlike za rutinskih 61:79 na kraju.Real je jedini neporažen tim u grupi u kojoj je i Crvena zvezda, koja u petak uveče, od 21 čas u "Kombank areni" ima priliku da pobedom nad Galatom napravi krug od četiri tima sa skorom 1-2.

Poraz bi bio jako neprijatan...

REZULTATI 3. KOLA:

Grupa E

U četvrtak

Makabi - Barselona 70:68 (15:13, 21:15, 17:19, 17:21)
/Pargo 20, 7 as, 3 sk, Smit 15, 5 sk - Tomić 21, 10 sk/

Alba Berlin - Real Madrid 61:79 (15:16, 19:20, 10:19, 17:24)
/Rendfro 13, 4 sk, 5 izg, Meklin 12, 5 sk - Ljulj 13, 4 as, Rodrigez 12, 7 as/

U petak

Panatinaikos - Žalgiris 20.30
Crvena zvezda Telekom - Galatasaraj 21.00

TABELA: Real 3-0, Makabi 2-1, Žalgiris 1-1, PAO 1-1, Galatasaraj 1-1, Alba 1-2, Barselona 1-2, Zvezda 0-2.

Grupa F

U četvrtak

Anadolu Efes - CSKA Moskva 69:78 (18:11, 14:23, 19:20, 18:24)
/Perperoglu 17, 7 sk, Šarić 14, 3 sk, Krstić 4, 2/6 za 2 - De Kolo 22, 8 sk, 4 ukr, Džeksin 21, 8/8 za dva/

U petak

Fenerbahče - Olimpijakos 19.00
Laboral Kuća - Nižnji Novgorod 20.30
Unikaha - Emporio Armani 21.00

TABELA: CSKA 3-0, Olimpijakos 2-0, Efes 2-1, Fenerbahče 1-1, Nižnji 1-1, Unikaha 0-2, Laboral 0-2, Armani 0-2.