Zvezda "zakucala" Zadar, proradio Dženkins!

Crveno-beli pred 4.000 ljudi nastavili trijumfalni niz u ABA ligi. Serija od 25:2 u prvoj četvrtini nagovestila ubedljivu pobedu...

Košarkaši Crvene zvezde Telekom protiv Zadra su na momente egzibicionom, mada ne i savršenom partijom, popravili skor na 18-0 i napravili dobru uvertiru za gostovanje u Barseloni, u 4. kolu Top 16 faze Evrolige.

Trener Dejan Radonjić odlučio je da odmori Markusa Vilijamsa, što su iskoristili Čarls Dženkins (16p, 3as) i Stefan Jović (6p, 6sk, 10as) da provedu više vremena na parketu i razigraju se.

Posebno to važi za Dženkinsa, koji je postigao 11 poena zaredom početkom treće četvrtine, kada je Zadar prišao na "minus šest" (44:38), a crveno-beli serijom od 13:2 definitivno prelomili rezultat i kasnije poveli sa maksimalnih 30 razlike (81:51).

Zvezda - Zadar 93:66 (25:7, 19:28, 30:14, 19:17)!

Gosti su u Pionir došli bez odličnog centra Josipa Sobina (virus), u drugoj četvrtini su niskom postavom poremetili Zvezdu i uspeli da se vrate u život, ali objektivno nisu imali čemu da se nadaju.

Njima već u sredu predstoji gostovanje u Sofiji, gde će igrati zaostali meč protiv Levskog i pokušati da vrate skor na 50 odsto uspešnosti.

Radonjić je u poslednjoj četvrtini dao šansu Marku Tejiću i Nikoli Rebiću, zbog čega je rezultat isprva trpeo (serija Zadra od 0:11, za 81:62), ali je posle tajm-auta u 37. minutu sve došlo na svoje mesto.

Rebić je asistirao Laziću za trojku sa njegove pozicije u desnom ćošku, a zatim i sam ubacio dva slobodna bacanja i trojku, na radost 4.000 navijača.

Svoje momente u finišu imao je i Nemanja Dangubić, koji je poput Nikole Kalinića i Luke Mitrovića ranije, razgalio publiku eksplozivnim zakucavanjem.

ZVEZDA: Dženkins 16, Marjanović 15 (9sk), Kalinić 12, Blažič 8 (5sk), Cirbes 8, Lazić 8, Jović 6 (6sk, 10as), Dangubić 6, Rebić 5, Tejić 5, Mitrović 4.

ZADAR: Barać 13, Ivanov 12 (5sk, 4as), Florens 12 (4as), Kraljević 10 (8sk), Bošnjak 9, Ramljak 7, Šango 3.

MZT Skoplje - Krka 60:72

TABELA: Zvezda 18-0, Budućnost 15-3, Cedevita 12-6, Partizan 11-7, Cibona 9-9, Olimpija 9-9, Zadar 8-9, Krka 8-10, Solnok 8-10, Metalac 8-10, Mega 7-11, MZT 6-12, Igokea 5-13, Levski 1-16.

PAROVI 19. KOLA: Cedevita - MZT, Metalac - Olimpija, Partizan - Igokea (subota), Krka - Levski, Solnok - Cibona (nedelja), Budućnost - Zvezda, Zadar - Mega (ponedeljak).

TREĆA ČETVRTINA

Počelo je trojkom Baraća za samo 44:38, ali trenutak u kome su Zadrani imali najpovoljniji rezultat još od sredine prvog perioda, bio je početak njihovog totalnog kraha.

Zvezda je zaigrala prepoznatljivo agresivno u odbrani, a Čarls Dženkins na drugoj strani poentirao na sve načine - iz skok šuta, posle ofanzivnog skoka, iz kontranapada... Amerikanac je vezao 11 poena, a Cirbes završio seriju od 13:2, za prelomno vođstvo od 57:40.

Od tada su crveno-beli držali sve konce utakmice, preciznim šutevima Kalinića i Jovića poremetili su "zonu" gostiju, a viđeno je i nekoliko lepih kombinacija u reketu. Razlika je u ovoj četvrtini uvećana na 25, 26 poena... Na kraju je bilo 74:49!

DRUGA ČETVRTINA

Zvezda je otišla na poluvreme sa devet poena prednosti - 44:35, što je zadovoljavajući rezultat, ali 19:28 u drugih 10 minuta svakako ne!

U redovima domaćih došlo je do opuštanja nakon superiornog nastupa u prvoj četvrtini, dok se trener Zadra Ante Nazor i silom prilika (tri lične Kraljevića) opredelio za nižu petorku, sa pokretljivim Ivanovom i Baraćem na centarskim pozicijama.

Zadar je brzo smanjio na 29:20, postigavši za tri minuta gotovo duplo više poena, nego za prethodnih 10, što je Dejan Radonjić spočitao igračima tokom tajm-auta koji je usledio.

Crveno-beli su potom stabilizovali rezultat, u 15. minutu povisili na 36:23, pa na 40:28 i 44:31, ali su na zonsku odbranu Zadra promašili mnogo šuteva za tri poena iz otvorenih pozicija (ukupno 5/13).

Tri neproduktivna napada u poslednjem minutu, a na drugoj strani četiri primljena poena, donela su gostima sasvim pristojan rezultat na poluvremenu, s obzirom na to kako su počeli utakmicu.

LISTA STRELACA: Blažič 8, Kalinić 7, Cirbes 6, Lazić 5, Marjanović 5, Dženkins 5, Jović 4, Dangubić 2, Mitrović 2 - Barać 10, Bošnjak 7, Ivanov 6, Florens 5, Kraljević 4, Ramljak 3.

Izvor: MONDO/Mladen Šolak PRVA ČETVRTINA

Smušena igra u prva tri minuta, a onda furiozni nalet od 25:2, kojim je Zvezda praktično rešila pitanje pobednika već u ranoj fazi utakmice.

Zadar je poveo 0:5 koševima Kraljevića i Florensa, Mitrović je na drugoj strani promašio zicer, a Lazić dva šuta za tri poena... Ali, stvari su vrlo brzo došle na svoje mesto. Čak i brže nego što se moglo pretpostaviti.

Blažič se u seriju od 13:0 "ugradio" sa dve, a Dženkins sa jednom trojkom. Pošto je Kraljević smanjio na 13:7, crveno-beli su krenuli u novu ubitačnu seriju, ovog puta od 12:0!

Zadrani nisu imali rešenja u napadu, nizale su se Zvezdine kontre, a u pozicionom napadu precizni šutevi spolja, asistencije Jovića i Dženkinsa pod koš ili, u najgorem slučaju, ofanzivni skokovi Marjanovića, faulovi i poeni sa linije slobodnih bacanja.

Konačnih 25:7 postavio je Kalinić trojkom iz desnog ćoška.