Zvezda bez daha za preokret!

U berlinskoj dvorani O2, crveno-beli imali snage samo da nadoknade zaostatak od 19 poena, ne i da povedu i pobede Albu. Više od poraza (68:73) brine ih povreda Vilijamsa.

Crvena zvezda Telekom ostala je i teoretski bez šanse za plasman u četvrtfinale Evrolige. Porazom od Albe, u četvrtak je u Berlinu ostavila za sobom i (pre)komplikovanu kalkulaciju, kojom se neće baviti u poslednja dva kola.

Na gostovanju timu Saši Obradovića, crveno-belima bilo je potrebno poluvreme da se probude, trgnu i zaigraju kako umeju posle anemičnog starta. Međutim, trzaj u poslednjih 15 minuta nije bilo dovoljan da pobede i nadoknade propušteno.

Predvođeni efikasnim Bobanom Marjanovićem (27 p, 10 sk, indeks 40) i Čarlsom Dženkinsom (19 p, 2/6 za tri), igrači Zvezde nadoknadili su minus od 19 poena s početka treće četvrtine (24:43) i šest minuta pre kraja izjednačili (61:61). Ipak, više od toga nisu mogli. Gubili su od početka do kraja i izgubili.

Posao crveno-belih dodatno je otežala povreda plejmejkera Markusa Vilijamsa, koji je igrao samo četiri i po minuta, pre nego što je zbog bola u zglobu odskakutao u svlačionicu.

Briga je bila jasno uočljiva na licu Dejana Radonjića, ali je Amerikanac dočekao kraj utakmice na nogama, kraj klupe, pa se stekao utisak da nije dramatično povređen. Iz Berlina stižu informacije da mu zglob nije otekao.

U svakom slučaju, Amerikančevo odsustvo bilo je velika prednost za borbene Berlince, koji su na čelu sa Hrvatom Markom Banićem (18 p) i Aleksom Renfroom (13 p) odigrali fajterski i pridigavši se iz nokdauna, apsolutno zasluženo ostvarili i šesti trijumf u Top 16 fazi.

Tim Saše Obradovića zadržao je sa nova dva boda korak za Panatinaikosom (6-5), koji je četvrti sa odigranom utakmicom manje. Po svemu sudeći, Alba nije daleko od senzacionalnog plasmana među najboljih osam i u njenoj računici jako će biti važan poslednji meč Atinjana, koji će odigrati baš protiv Zvezde u Beogradu.

ALBA - CRVENA ZVEZDA 73:68 (22:9, 17:13, 20:27, 14:19)

Pevalo je oko 500 Delija u hali 02 i kada je njihova ekipa bila u "debelom" minusu i kada se vraćala u meč i kada je u penal završnici ostala bez bodova. Na njihovu žalost, Radonjićev tim ponovo je doživeo "atinski scenario" i izgubio meč koji je prilično podsetio na ovosezonsko gostovanje Zvezde Panatinaikosu.

I te februarske večeri u Atini, crveno-beli gubili su dvadesetak poena (22). I te večeri odigrali su prvu deonicu za zaborav (tada šest, večeras devet poena). I ove večeri, Zvezda je pokazala karakter i dokazala da ne odustaje. Nažalost - i ove večeri Zvezda je izgubila.

Ubedljiv poraz Beograđana nagovešten je u 24. minutu, kada su Radošević i Hemonds podizali vođstvo konkretnijeg i motivisanijeg domaćina do maksimalnih "plus 19" (43:24). Naspram sebe, igrači Albe imali samo dvojicu raspoloženih košarkaša - Marjanovića i Dženkinsa, koji su u tom momentu postigli 20 od 24 poena gostiju.

Međutim, Stefan Jović je pogodio trojku za 43:27, pa Dženkins za 45:32, pa Jović za 50:37 (u 26. minutu) i to je bio jasan nagoveštaj povratka crveno-belih, koji se i dogodio.

Čvrstom odbranom i obuzdavanjem igre rivala pod svojim košem, Zvezda je brzo preuzela kontrolu i kontinuirano topila prednost protivnika. Serijom 12:2 na startu četvrte četvrtine, potpuno je istopila (61:61), ali i potrošila veliku energiju, koju posle tajm-auta Saše Obradovića nije uspela da povrati.

U odlučujućim momentima, crveno-beli su ostali bez iscrpljenog kapitena Luke Mitrovića, koji je zbog povrede Marka Tejića bio jedino klasično rešenje na poziciji "četiri" i stoga odigrao 34 minuta.

Iako startni krilni centar Zvezde nije pružio napadački doprinos (šut iz igre 1/10), njegovo odsustvo u finišu zbog umora bilo je lako uočljivo, pre svega za Obradovića, koji je insistirao od svog tima da igra pod obručem i to mu je u 39. minutu i donelo nedostižnu razliku (71:64).

Položivši oružje u penal završnici, igrači Zvezde otišli su pod "kop" iza svoje klupe i otpozdravili navijačima, zahvalivši im na podršci. Naredni evroligaški meč, tim Dejana Radonjića odigraće sledeće nedelje u Litvaniji protiv Žalgirisa. Evro epizodu za ovu sezonu okončaće 9. aprila, duelom protiv Panatinaikosa.

statistika:

ALBA: Gifaj 3, King 3 (5 sk), Tabu 8 (5 sk), Vargas, Banić 18, Reding 8 (7 sk, 11 sk, indeks 24), Volfart, Renfro 13 (6 as), Hemonds 2, Meklin 8 (4 sk), Fris, Radošević 10.

TIMSKI: Šut za dva 23/43, 5/14, 32 skoka (23 - 9), 10 ukradenih, 15 izgubljenih, 20 asistencija.

ZVEZDA: Vilijams, Rebić, Dangubić 2, Mitrović 4 (0/6 za tri, 10 sk), Blažič 2, Kalinić 3, Marjanović 27 (10 sk), Kaplanović, Dženkins 19 (2/6 za tri), Jović 9 (5 as, 6 izg), Cirbes 2.

TIMSKi: Šut za dva 20/36, šut za tri 4/19, 35 skokova (25-10), 7 ukradenih, 16 izgubljenih, 14 asistencija.

GRUPA E:

Alba - Crvena zvezda Telekom 73:68

u sredu:

Žalgiris - Barselona 72:83 (16:22, 17:20, 20:23, 19:18)

petak:

Galatasaraj - Panatinaikos 19.00
Real Madrid - Makabi 20.45

TABELA: Real Madrid 9-2, Barselona 9-3, Makabi 7-4, Panatinaikos 6-5, Alba 6-6, Žalgiris 4-8, Crvena zvezda 3-9, Galatasaraj 2-9.

IZ MINUTA U MINUT:

KRAJ MEČA! Pobeda Albe, 73:68.

40' 73:68 Mitrović ubacuje dva slobodna bacanja, a Meklin staje na liniju penala. Sedam sekundi do kraja,

40' 71:66 17 sekundi pre kraja, Alba poklanja Zvezdi loptu. Tajm-aut.

40' 71:65 Minut pre kraja, Marjanović koristi jedno slobodno bacanje nakon faula Radoševića.

39' 71:64 Redži Reding pogađa sa distance i donosi Albi veliku prednost pred završnicu. Tajm-aut Dejan Radonjić.

39' 69:64 Dženkins krade loptu, ali posle kontre ne pogađa polaganje dva minuta pre kraja. Jako važan momenat. Domaći ponovo imaju posed.

38' 69:64 Banić pogađa, pa izlazi iz igre. Ušao je Radošević. Alba je sada još viša. Kalinić nosi loptu i lopta je opet za domaćina.

37' 67:64 Marjanović zakucava uz faul. Zvezda odbija napad Berlinaca. Alba koristi činjenicu da Zvezda igra sa nižom petorkom (osim Marjanovića) i to što je Mitrović na klupi i insistira na igri pod obručima.

37' 67:61 Zvezda je stala u napadu. Kalinić ne pogađa trojku, a Renfro posle penala pogađa i posle prodora.

35' 63:61 Alba opet vodi. Upravo Dženkins faulira Radoševića, koji u padu pogađa, uz prekršaj. Zvezda ne koristi napad, pa Renfro iznuđuje još dva penala. Pre toga, tajm-aut.

34' 61:61 Dženkins izjednačuje trojkom! Prvi put je nerešeno!

33' 59:58 Upisuje se i Mitrović. Serija 9:0 za Zvezdu u poslednjoj četvrtini. Blažič promašuje šut za tri, za vođstvo.

32' 59:56 Blažič zakucava i Zvezda prilazi na posed zaostatka! Sada se čuje samo pesma gostujućih navijača. Gosti potpuno probuđeni.

31' 59:54 Zvezda definitivno u igri. Dženkins polaže, pre nego što Gifaj protestuje kod Lamonike i dobija tehničku. Napad za crveno-bele, koji koriste poenima Maika Cirbesa.

30' 59:49 Dekoncentracija Zvezde u poslednjem napadu treće četvrtine. Banić je pobegao Cirbesu pre izvođenja auta i pogodio uz faul. Dodatno bacanje nije iskoristio, ali je Luka Mitrović poklonio u skoku loptu Albi. Berlinci ne koriste poklon i kraj četvrtine.

30' 57:47 Još jedan promašaj Luke Mitrovića (0/8 iz igre), ali Zvezda zadržava loptu, pa Marjanović pogađa u gužvi. Već je ubacio 21 poen. Na drugoj strani, Renfro pogađa posle kontre...

28' 53:45 Dženkins budi Zvezdu. Crveno-beli su za osam minuta treće četvrtine ubacili poen više nego u celom prvom poluvremenu - 22.

25' 50:39 Injekcija samopouzdanja za domaće. Aleks King ubacuje trojku o tablu. Samouveren je i Banić, koji u sledećem napadu pogađa sa vrha kapice. Jović ubacuje trojku i približava crveno-bele na 11 razlike.

23' 43:27 Jović ubacuje prvu trojku za Zvezdu. Zanimljivo je da su od prethodna 24 poena crveno-belih čak 20 ubacili Marjanović i Dženkins. Alba ne staje i igra koliko joj je dovoljno da se izbori sa na momente ravnodušnim gostima.

20' 39:22 I poslednji napad protekao je onako kako je odigrano prvo poluvreme. Alba je istrčala brzu kontru, a Renfro pogodio verovatno neregularno, jer su i lopta i obruč bili dodirivani pre nego što je promenjen skor. Bez obzira na to, Zvezda je odigrala poluvreme za zaborav,

"Znamo da je ovo tim koji hoće da se takmiči, moramo da budemo koncentrisani", kaže Džonatan Tabu o Zvezdi pre pauze. Da li će Beograđani u drugom delu dokazati njegove reči?

- Zvezda prvi put igra evroligaški meč u Nemačkoj. Interesantno je da nikada nije pobedila u toj zemlji. Gubila je od Bona, Frankfurta, Bamberga i Ulma.

- Zvezda je za 13 minuta izgubila devet lopti i promašila svaki šut za tri (0/7).

20' 37:22 Prednost Albe raste. Banić lako pogađa preko Mitrovića, za maksimalnih "plus 17", pre nego što Marjanović smanjuje razliku, a Obradović traži tajm-aut da bi nacrtao napad za poslednjih šest sekundi.

19' 35:18 Dangubić, pa Reding ubacuju posle prodora. Mitrović zatim promašuje i svoj četvrti pokušaj za tri, pre nego što Aleks Renfro pogađa uz faul. Promašio je bacanje, ali i uhvatio loptu. Gifaj to kažnjava najčešćom kaznom - trojkom.

16' 28:16 Potpuna dekoncentracija crveno-belih. U ovim trenucima jako teško uspevaju i da prenesu loptu. Alba to koristi, iako i ona greši i ne igra perfektno. Jović je opet na parketu u ulozi plejmejkera, Dženkins je na klupi.

14' 26:15 Zvezda pokazuje znake buđenja u odbrani. Polaganjem Čarlsa Dženkinsa stvara mini seriju, na koju Saša Obradović reaguje tajm-autom.

13' 26:11 Prednost Albe raste i raste. Dženkins je samo na momenat trgao crveno-bele, ali je izgubljena lopta Blažiča na svojoj polovini pokazala da je Zvezda potpuno glavom van utakmice. Radonjić traži još jedan tajm-aut.

10' 22:9 Alba u poslednjem napadu stiče novu maksimalnu razliku, poenima Leona Radoševića. Uvodnu deonicu crveno-beli moraće da što pre ostave za sobom ako planiraju da pobede u Berlinu.

8' 20:8 Alba povećava razliku čvršćom igrom, a Tabu trojkom postavlja do sada maksimalnih "plus 12". Markus Vilijams se vratio iz svlačionice, u kojoj mu je očigledno ukazivana pomoć. Serija domaćina 12:2.

- U hali je velika grupa navijača Zvezde, smeštena u ćošku dvorane iza klupe crveno-belih. Istaknuto je nekoliko navijačkih zastava.

7' 15:6 Prva konkretna prednost za Albu. Aleks Renfro ubacuje trojku iz ćoška i primorava Radonjića da traži još jedan tajm-aut, dva minuta nakon prethodnog. Serija domaćina 7:0.

5' 10:6 Vilijams je zabrinuo Dejana Radonjića. Posle teškog šuta za tri ostao je na parketu i ustao bez oslanjanja na desnu nogu, koja ga očigledno boli. Tajm-aut.

- Podsetimo, Zvezda igra bez povređenih Branka Lazića i Marka Tejića, koji su ostali u Beogradu i koji bi trebalo da budu u timu za vikend i utakmicu protiv Mega Leksa u "Pioniru".

3' 8:6 Na početku pogađaju i jedni i drugi. Alba je imala četiri poena prednosti, ali Vilijams pronalazi Kalinića pod košem i on lako pogađa za "minus dva".

MEČ JE POČEO.

Startne petorke:

ALBA:Hemonds - Reding - Banić - Gifaj - Radošević
ZVEZDA: Vilijams - Blažič - Kalinić - Mitrović - Marjanović

Ostavši praktično bez šanse za plasman u četvrtfinale Evrolige, košarkaši Crvene zvezde istrčali su na parket dvorane 02, na duel koji nosi veći značaj za domaćina - Albu.

Meč 12. kola Top 16 faze nemački predstavnik dočekuje sa boljim skorom (5-6) od crveno-belih (3-8), kojima su za plasman potrebne sve tri pobede do kraja, uz poraz Panatinaikosa od Albe u Atini (6-5) i poraz Albe od Makabija (7-4).

Prvi meč dva tima završen je ubedljivom pobedom Zvezde (86:69), a započet suzama Saše Obradovića zbog emotivnog dočeka koji mu je priredio crveno-beli Pionir.

Zvižduk dela navijača dok je u Berlinu intonirana himna Evrolige pokazao je da su u gledalištu i navijači Crvene zvezde.