Zvezda - Cedevita 1:0!

Prva runda borbe za jadransko prstenje pripala je crveno-belima, 68:59. Povreda Maika Cirbesa.

Zvezda - Cedevita 1:0! Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda Telekom za pobedu je bliža osvajanju prve "jadranske" titule u klupskoj istoriji. U subotu uveče, napravila je prvi od još tri neophodna koraka za stavljanje šampionskog prstenja na ruku.

ZVEZDA - CEDEVITA 68:59 (24:9, 18:15, 12:20, 14:15)

Na čelu sa kapitenom Lukom Mitrovićem (18 p, 3/5 za tri, 8 sk), crveno-beli su u prvoj četvrtini nagovestili ubedljivu pobedu, a poenima Bobana Marjanovića (15 p, 12 sk) u drugoj stekli maksimalnih "plus 23" (40:17).

Zagrepčanima je trebalo 15 minuta da postignu dvocifreni broj poena, a čak devet da pogotkom iz igre zaustave veliku seriju domaćina - 19:1.

Na pauzu, Zvezda je otišla sa 18 poena prednosti. Posle nje, uloge su do finiša bile obrnute.

Cedevita je čvrstom igrom, poenima sa penala i promenama postavke odbrane počela da "topi" prednost domaćina. Crveno-beli su tek u 30. minutu ubacili deseti poen u trećoj četvrtini, a rezultat 54:44 nagovestio je uzbudljivu poslednju deonicu. Ona se i dogodila.

Šampion Hrvatske nastavio je istim ritmom u četvrtoj četvrtini, pa se početkom poslednjeg minuta približio i na samo dva poseda zaostatka (65:59). Maik Cirbes odskakutao je sa terena zbog povrede i dodatno uneo nervozu na tribine. Takođe, Stefan Jović se u nastavku nije osetio spremnim da zaigra.

Međutim, na sreću 5.526 navijača, Dženkins je potom ubacio slobodno bacanje, a Kalinić uhvatio važan defanzivni skok i napravio špagu, pre nego što je Luka Mitrović poenima sa slobodnih bacanja stavio tačku na utakmicu - 68:59.

Sledeći meč finalne serije biće odigran u nedelju uveče, od 20.30 časova, na istom mestu. Ekipe će potom otputovati u Zagreb, gde je treća utakmica zakazana za 29. april, takođe u 20.30.

U subotu uveče, crveno-beli sakupili su značajno više skokova (38:24), a Cedevita završila meč sa čak 14 ukradenih lopti naspram samo tri Zvezdine. Odnos u izgubljenim loptama je takođe bio drastično na strani gostiju (osam naspram 18 crveno-belih). Beograđani su šutirali za dva 20/42, za tri 5/15, a gosti za dva 16/42, dok su trojke pogađali sa 24 odsto uspešnosti (5/21).

ZVEZDA: Vilijams (5 as), Rebić, Dangubić 4, Mitrović 18 (3/5 za tri, 8 sk, 3 as), Lazić 3, Blažič 9, Kalinić 6, Marjanović 15, Tejić 2, Dženkins 4 (4 as), Jović, Cirbes 7.

CEDEVITA: Barać 4, Ramljak, Pilepić, Babić 12 (2/6 za tri, 3 sk), Delaš, Žganec 6 (4 as), Bilan 9 (8 sk), Delaš 2, Gordić 9, Ukić 6 (4 as), Tomas 9, Arapović 2.

KRAJ UTAKMICE!

40' 68:59 Kalinić je špagu napravio i ostao da leži na parketu. Neposredno pre toga, uhvatio je defanzivni skok i poslao Mitrovića na liniju penala. Kapiten crveno-belih iskoristio je oba.

40' 66:59 Dženkins na liniji penala jednom precizan. Tajm-aut Cedevita. Do kraja 38 sekundi.

40' 65:59 Na početku poslednjeg minuta, Zvezdina razlika iznosi samo dva poseda. Gordić je pogodio posle kontre, a Dejan Radonjić zatražio tajm-aut.

38' 65:55 Jaka Blažič ubacuje jako važnu trojku, tri minuta pre kraja! Nikola Kalinić opet je na terenu i krade loptu, nakon čega Zvezdin Slovenac promašuje zakucavanje. 2:14 minuta do kraja.

35' 62:53 Luka Mitrović vraća se u igru i promašuje šut za tri. Na drugoj strani, Marjanović blokira Baraća, a Delaš odmah šale kapitena Zvezde na liniju penala.

34' 61:51 Marjanović pogađa sa linije penala za novu dvocifrenu razliku, a sudija Pukl izbacuje jednog navijača Zvezde iz dvorane.

33' 59:51 Maik Cirbes odskakutao je sa terena, žaleći se na povredu zgloba. Neposredno posle toga, Ukić pogađa otvoren šut za tri, a Tomas stiče šansu da sa penala opet učini razliku jednocifrenom, što i čini.

32' 59:44 Ofanzivni skok, pa pogođeni penali Jake Blažića i trojka Branka Lazića. Crveno-beli opet su odmakli gostima na mirnijih 15 poena. Tajm-aut Jasmin Repeša.

30' 54:44 Lakim zakucavanjem Cirbesa, na asistenciju Vilijamsa, crveno-beli stavljaju tačku na treću deonicu, koju su Zagrepčani rešili u svoju korist, rezultatom 20:12. Problem za crveno-bele su po tri lične greške Kalinića i Dženkinsa, kao i četiri faula Luke Mitrovića.

30' 52:43 Cirbes pogađa uz faul Žganeca. Nemac ubacuje tek deseti poen Zvezde u trećoj četvrtini. Na drugoj strani, Žganec će takođe imati dva slobodna bacanja zbog treće lične greške Kalinića. Na momente dekoncentrisano deluju crveno-beli.

Izvor: MN PRESS 29' 49:42 Cedevita prilazi na pet poena zaostatka! Njenu ogromnu seriju 12:0 prekida Jaka Blažič, snažnim ulazom i pogotkom o tablu. Na drugoj strani, Gordić će izvesti dva penala zbog faula Markusa Vilijamsa.

28' 47:40 Nastavlja se serija Cedevite. Podsetimo, vođstvo Zvezde iznosilo je i "plus 23", pre 11 minuta - 40:17. Problem za domaće je odsustvo Luke Mitrovića, koji je na klupi zbog četiri faula.

27' 47:38 Nova greška Zvezde i Zagrepčani su opet u igri. Presing gostiju preko celog terena, na koji crveno-beli ne reaguju dobro.

26' 47:36 Cedevita kažnjava dekoncentraciju Zvezde i primiče se na 11 poena. Jović je bacio loptu u ruke Nemanji Gordiću, koji je položio u obruč, a Radonjić reagovao tajm-autom.

25' 47:33 Miro Bilan poenima sa slobodnih bacanja smanjuje razliku na 14 poena. Na parketu je Zvezdina petorka Vilijams, Dangubić, Kalinić, Mitrović, Marjanović. U igru se vraća Maik Cirbes.

22' 47:30 Mitrović trećom trojkom na utakmici vraća razliku na 20 (47:27), a Marko Tomas odgovara istom merom u sledećem napadu.

20' 42:24 poenima Bobana Marjanovića završeno je prvo poluvreme, u kojem je Zvezda stekla, pa odbranila prednost stečenu u uvodnih 10 minuta. Maksimalno vođstvo domaćina iznosilo je "plus 23", u 17. minutu (40:17).

18' 40:22 Zvezda je napravila nekoliko suvišnih faulova, s obzirom na to da je u bonusu, a Cedevita realizovala nekoliko napada i trojkom Nemanje Gordića smanjila razliku na manju od 20 poena. Tajm-aut Dejan Radonjić.

15' 34:12 Dangubić je ubacio i iz daljine, a Cedevita upisala dvocifreni broj timskih poena trojkom Luke Babića. Serija Zvezde zaustavljena je na 23:1.

13' 30:9 Dangubić zakucava i diže publiku na noge. Tajm-aut Jasmin Repeša. Zvezda je u poslednjih sedam minuta u seriji 19:1!

12' 28:9 Cirbes posle kontre polaže za novo maksimalno vođstvo Zvezde (26:9). Cedevita je šest minuta bez koša iz igre.

Kraj prve četvrtine. Cedevita je šutirala iz igre 4/18. Domaćin je sakupio 13 skokova, naspram pet gostiju. Luka Mitrović ubacio je dvocifreni broj poena - 10.

10' 24:9 Nekoliko ležernijih napada zaustavilo je seriju Zvezde na 13:0. Lazić je 11 sekundi pre kraja četvrtine faulirao Gordića, a on pogodio bacanje.

8' 21:8 Mitrović koristi dva slobodna bacanja (21:8), pre nego što je ušao Čarls Dženkins, uz ovacije hale. Serija domaćina 10:0.

7' 19:8 Prednost Zvezde raste. Odlična saradnja Mitrovića i Marjanovića, za maksimalnih "plus 11". MVP Evrolige pogodio je uz faul, pre nego što je Jasmin Repeša tražio tajm-aut. Domaćin kontroliše meč.

6' 14:8 Mitrović trojkom odgovara na mini-seriju Zagrepčana, pre nego što Gordić gubi loptu.

4' 11:4 Marjanović zaokružuje seriju crveno-belih 7:0. Vilijams "lupa" blokadu i pokreće kontru, kojom Zvezda stiče za sada maksimalnih "plus 7".

1' 3:2 Prve poene u seriji ubacio je Miro Bilan, na šta je Luka Mitrović ekspresno odgovorio trojkom.

Startne petorke su:

Zvezda: Vilijams, Blažič, Kalinić, Mitrović, Marjanović.

Cedevita: Ukić, Gordić, Tomas, Žganec, Bilan.

Finalna borba za šampionski prsten je počela.

U beogradskom hramu košarke od 21.00 čas zaigraće finalisti ABA lige i učesnici Evrolige sledeće sezone: Crvena zvezda Telekom i Cedevita.

Domaćin je obezbedio mesto u borbama za trofej i prstenje savladavši Partizan 3:1 u seriji, a Zagrepčani su doputovali u Beograd u petak, dva dana nakon što su u Podgorici savladali Budućnost 3:2.