EP: "Zmajići" više lete od "orlića"

Kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine u košarci pobijedila je u četvrtak vršnjake iz Srbije rezultatom 76:56 (18:21, 23:14, 20:9,15:12) na startu Evropskog prvenstva u litvanskom Kaunasu.

"Orlići" su bili bolji samo u prvoj četvrtini koju je trojkom okončao mladi košarkaš "zmajeva" Njegoš Sikiriš (21:18), da bi u drugom periodu, prvenstveno odličnom igrom Dženana Muse, BiH do poluvremena okrenula prednost i vodila sa "plus šest" (41:35).

Srbija je prijetila početkom trećeg kvartala, ali su izabranici selektora Josipa Pandže uspjeli da odbiju sve napade i u finišu četvrtine naprave veliku seriju i stignu do 15 poena razlike (61:44)čime je i "prelomljena" utakmica.

Odbrana je bila na visokom nivou, a u napadu je briljirao Musa, pa su "zmajići" upisali prvu pobjedu.

Musa je bio najefikasniji sa 27 koševa, a Sikiraš je postigao devet poena uz sedam skokova.
U srpskom taboru odskočio je Aleksa Matić sa 13 postignutih pogodaka.

BiH u drugom kolu igra u petak protiv Italije (13.30 h), a grupnu fazu okončaće 8. avgusta duelom protiv Finske od 18 sati.

U Grupi A nastupiće selekcije Turske, Rusije, Njemačke i Engleske, u Grupi B će igrati Španija, Litvanija, Grčka i Izrael, dok Grupu D sačinjavaju Francuska, Letonija, Hrvatska i Crna Gora.

U drugu rundu takmičenja plasiraće se po tri najbolje selekcije iz grupe koje će nadknadno formirati Grupe E i F, iz kojih slijedi borba za plasman u četvrtfinale.