Zvezda izgubila u "Pioniru", posle tri godine!

Olimpija šokirala šampiona ABA lige! Crveno-bele će više boleti povreda Luke Mitrovića.

Od 19. oktobra 2012. i poraza od Igokee, pa do 18. oktobra 2015. trajao je niz pobeda Crvene zvezde Telekom na domaćem terenu, u regularnom delu ABA lige. Ukupno - 40 utakmica!

Taj niz večeras je prekinut i to nije ono što će najviše zaboleti prvaka ABA lige.

ZVEZDA - OLIMPIJA 73:77 (19:10, 11:18, 23:21, 20:28)

Osim bodova, crveno-beli ostali su i bez Luke Mitrovića, koji je u 34. minutu iznet sa terena, nakon što mu je proklizala leva noga. Uz krik je pao, držeći se za koleno, pa je nedugo potom stavljen na nosila.

Njegovim izlaskom, tim Dejana Radonjića ostao je bez ijedne prave četvorke i raspoloženog igrača pod košem, što su raspucani "zmajčeki" znali da iskoriste.

U navedenom periodu, Zvezda je kao domaćin zabeležila dva "jadranska" poraza, ali u doigravanju:

Od Cibone u polufinalu F4 2014. i od Partizana, u polufinalu minulog ABA plej-ofa.

Gosti iz Ljubljane ubacili su 10 trojki iz 20 pokušaja i uz precizne prodore kontrolisali rezultat kada se "lomilo". Naspram sebe imali su sve nervoznijeg rivala, u čijoj se koncentraciji i te kako osetila briga za povređenog kapitena.

Za to vreme, lider gostiju bio je Miha Lapornik, sa 22 poena i perfektnim šutom za tri (5/5), mada je u poslednjem minutu Zek Rajt (11, 8 sk) preuzeo odgovornost i poveo ekipu ka trijumfu.

Na drugoj strani, Zvezda nije imala raspoloženog igrača u napadu sem Gala Mekela (19 p). Uz njegove prodore, u završnici se oslanjala na centra Maika Cirbesa, koji je ubacio 14 poena, ali u finišu nije imao snagu da "povuče" tim ka još jednom trijumfu, promašivši šest od osam slobodnih bacanja.

Bez pomoći Sofoklisa Skorcanitisa, koji je odigrao bledo, Nemac je potrošio veliku energiju i u odbrani, "jureći" centra Olimpije Sašu Zagorca, koji se neprestano "izvlačio" van linije na 6,75 i tri puta bio precizan.

I Zvezda je imala priliku da pola minuta pre kraja trojkom povede, ali je Simonović i treći put bio neprecizan. Od tog trenutka, poraz branioca titule bio je jasno nagovešten.

U večeri između dva evroligaška nastupa crveno-belih (sledi im put u Madrid), Ljubljančani su bili pribraniji, odigrali sa više samopouzdanja i kontrolisali sve važne segmente, uključujući i skok. Zvezda je propuštala svoje šanse da povede i "prelomi", pa je tako priredila navijačima veče na kakvo nisu naviknuti u hali Pionir.

Ipak, ispraćena je u svlačionicu aplauzom.

Sledeći susret sa svojim ljubimcima na istom mestu imaće za 15 dana, za klada je zakazan prvi ovosezonski "večiti derbi".

ZVEZDA: Rebić, Tompson 3 (4 sk), Mekel 19 (5 sk), Mitrović 14 (5 sk), Lazić 7 (0/4 za tri), Simanić, Simonović (0/3 za tri), Skorcanitis 4, Nastić 1, Gudurić 11, Jović, Cirbes 14 (7 sk).

OLIMPIJA: Rajt 11, Rupnik 2, Hrovat 7, Mesiček 10, Nikolić, Vučetić, Lapornik 22 (5/5 za tri), Lešić 8, Zagorac 11 (3/8 za tri), Mahkovic 2, Zakis 4.

Statistika:

Zvezda: Šut za dva 23/38, šut za tri 2/18, slobodna bacanja 21/30, 31 skok (8 ofanzivnih), 19 asistencija, 17 izgubljenih.

Olimpija: Šut za dva 18/44, šut za tri 10/20, slobodna bacanja 11/12, 33 skoka, 12 asistencija, 6 ukradenih, 15 izgubljenih.

Iz minuta u minut:

KRAJ, POBEDA OLIMPIJE 77:73!

40' 71:75 Mekel ne pogađa posle prodora, Simonović promašuje trojku. Zek Rajt koristi oba slobodna bacanja, 31 sekund pre kraja. Tajm-aut Crvena zvezda.

40' 71:73 Zek Rajt pogađa preko Cirbesa, uz faul. Sjajan prodor plejmejkera, uz pogođeno slobodno bacanje. Tajm-aut Dejan Radonjić, 49 sekundi pre kraja.

39' 71:70 Ponovo je poen prednosti za crveno-bele! Mekel pogađa posle prodora, nakon ofanzivnog skoka Maika Cirbesa. Tajm-aut Olimpija. Manje od 70 sekundi do kraja.

39' 68:70 Zvezda opet vodi, ali samo na kratko. Na poen Cirbesa odgovara Blaž Mesiček, još jednom trojkom!

36' 66:67 Jović promašuje za tri, a u sledećem napadu izbacuje loptu u aut. Zvezda je ubacila dve trojke, Olimpija devet. Tri napada za vođstvo nije iskoristio domaćin. Cirbes je potom promašio oba slobodna bacanja (1/6).

35' 64:67 Nova trojka Mihe Lapornika. Ubacio je 22 poena. Pet trojki!

34' 62:64 Povreda Luke Mitrovića. Seo je na svoju levu nogu u duelu sa Savom Lešićem i ostao na parketu, držeći se za koleno. Odvezen je sa terena na nosilima, držeći se za lice.

34' 62:62 Gosti pogađaju šutevima spolja, ali i prodorima, koje i dalje i te kako koriste. Mesiček je opet bio precizan. Na drugoj strani, Lazić zakucava uz faul.

32' 55:58 Olimpija rešeta! Lapornik je ponovo pogodio trojku (četvrti put!), za novo vođstvo Olimpije i seriju gostiju 9:2! Bek Ljubljančana šutira za tri bez promašaja (4/4)! Tajm-aut Dejan Radonjić.

31 55:55 Cirbes poentira iz reketa, ali i ne može da stigne Sašu Zagorca kada se "izvuče" na šut za tri, pa je tako pogodio i u prethodnom napadu Ljubljančana. Nedugo potom, Blaž Mesiček koristi sva tri penala posle faula Tompsona pri šutu za tri.

30' 53:49 Mitrović pogađa tri sekunde pre kraja, uz faul i odvodi meč u poslednju četvrtinu vođstvom Zvezde "plus 4". Ovu deonicu Zvezda je dobila dva poena razlike (23:21).

30' 50:49 Olimpija bazira napade na prodorima i prolazi joj. Gudurić promašuje ceo koš iz ćoška, pa pravi četvrtu ličnu grešku. Odmah potom, Lazić šalje Lapornika na "crtu".

29' 48:46 Luka Mitrović pogađa drugu trojku domaćina iz 12. pokušaja. Na drugoj strani, Marko Gudurić faulira Lapornika pri šutu sa distance. Pogodio je Slovenac oba puta. To su bila prva slobodna bacanja gostiju večeras.

27' 41:36 Nastić se "upisuje" pogodivši slobodno bacanje. Lazić krade i treći put loptu gostima, a Gal Mekel pogađa posle kontre. Tajm-aut Olimpija.

25' 36:36 Zvezda ponovo čvršćom odbranom hvata ritam (serija 6:0), uz pogotke Cirbesa i Mekela, ali joj Miha Lapornik ne dozvoljava da se "odlepi". Sada je pogodio trojku za novo izjednačenje.

33' 30:31 Olimpija je opet u prednosti. Hrovat je pogodio trojku, posle još jednom dosuđenih koraka Maiku Cirbesu.

Na poluvremenu, 30:28 za Zvezdu. U hali je 3.000 gledalaca.

Najefikasniji međucrveno-belima je Gal Mekel sa osam poena, a sedam je ubacio Marko Gudurić. Zvezda je serijom 15:0 od petog minuta preuzela kontrolu, ali je onda stala, što su gosti iskoristili i ostali u igri. Za "zmajčeke" je Miha Lapornik ubacio osam poena (2/2 za tri).

Statistika:

Zvezda: 10/18 za dva, 1/8 za tri, 18 skokova (2 ofanzivna), 7 asistencija, 12 izgubljenih lopti.
Olimpija: 8/26 za dva, 4/10 za tri, 19 skokova (4 ofanzivna), 4 asistencije, 8 izgubljenih.

20' 28:28 Cirbes promašuje oba slobodna bacanja, Zagorac preko njega pogađa trojku, za novo vođstvo Olimpije (26:28). Na drugoj strani, Mitrović odmah izjednačuje.

18' 26:23 Zvezda je sklonila nogu sa papučice za gas, Olimpija se vraća u igru potpuno. Zagorac pogađa trojku, Hrovat zakucava za poen razlike. Crveno-beli su do sada izgubili 11 lopti.

15' 23:20 Skorcanitis pogađa zicer posle serije grešaka. To su njegovi prvi poeni. Napad Ljubljančana sada je tečniji, pa održavaju korak. Lapornik je pogodio jako težak šut sa distance. Sa druge strane, domaćin za 5,5 minuta samo četiri poena. Tajm-aut.

13' 19:12 Olimpija pogađa posle osam minuta. Ronalds Zakis je pogodio zicer. Na drugoj strani, Rajan Tompson se zatrčao po jednu loptu, pa preskočio i novinarske stolove.

10' Na kraju prve četvrtine, 19:10. Zvezda je u seriji 15:0! Inicirala je pre svega čvrstom odbranom, iz koje su stigli lakši poeni. Marko Gudurić podigao je halu prvom trojkom domaćina. Na terenu je Marko Simonović.

9' 14:10 Cirbes zakucava, Lazić nastavlja da pritiska prvu liniju napada Olimpije, krade loptu i zaokružuje Zvezdinu seriju 10:0. Tajm-aut Olimpija.

8' 10:10 Zvezda čvršćom odbranom nalazi ritam. Gal Mekel pogađa posle kontre uz faul, pa ne koristi slobodno bacanje. Marko Gudurić dobija aplauz pri ulasku u igru, pre nego što je prvi put izjednačio.

6' Sudije su i večeras u prvom planu. Bar na početku utakmice. Sada su dosuđeni koraci Maiku Cirbesu, iako je i iz najvišeg reda tribina moglo da se vidi da je napravio dva koraka pre zakucavanja. Inače, već pet puta je na obe strane dosuđena ista greška.

5' 4:10 Zvezdu upisuje Luka Mitrović slobodnim bacanjima, pa i Gal Mekel iz igre. Međutim, Miha Lapornik odmah na drugoj strani pogađa svoju drugu trojku.

3' 0:7 Lapornik pogađa trojku iz ćoška i Radonjić reaguje tajm-autom.

2' 0:4 Prve poene postižu gosti. Zek Rajt koristi drugu grešku Sofoklisa Skorcanitisa i polaže loptu posle kontre. Dres "zmajčeka" od prvog minuta nosi i Sava Lešić, nekadašnji krilni centar Zvezde. On je bio drugi strelac za "zmajčeke".

Startna petorka crveno-belih je: Mekel, Lazić, Tompson, Mitrović i Skorcanitis.

Zvezda se posle pobede nad Strazburom vraća u "Pionir" iz Kombank arene. U goste joj dolazi Olimpija.

Slovenački predstavnik u Evrokupu, koji je na "otvaranju" tog takmičenja pobedio Akilu iz Trenta, stiže u halu "Pionir", na utakmicu koja počinje u 17.00 časova.

Crveno-beli su u uvodnih pet kola ostvarili četiri pobede i poraz od Cedevite. Olimpija je savladala MZT, Cibonu i Krku, za skor 3-2. U poslednja dva kola ostvarila je isto toliko trijumfa.

Za Zvezdu i dalje je nastupaju povređeni Marko Tejić i Nemanja Dangubić.

Utakmicu pratite u tekstualnom prenosu na MONDU.

Zadar - Tajfun 73:67

TABELA: Budućnost 5-1, Zvezda 4-2, Olimpija 4-2, Cedevita 4-2, Metalac 3-3, Igokea 3-2, Mega Leks 3-2, Partizan 2-4, Zadar 2-4, Cibona 2-4, Tajfun 2-4, Krka 2-4, MZT 2-3, Sutjeska 2-3.