Partizan "iščupao" pobedu i nastavio niz!

Crno-beli i drugi put ovog oktobra slavili u Skoplju! Posle velike borbe, ostali su jedan od tri neporažena tima i ostavili Karpoš Sokole bez ijednog boda - 84:77!

Partizan "iščupao" pobedu i nastavio niz! Izvor: MN Press/Petar Stojanovski

Četiri od četiri!

Partizan se još jednom trijumfalno vraća iz Makedonije, gde je u četiri kola već ostvario dve pobede.

Sjajni Amerikanac Vil Hečer postigao je 21 poen, kapiten Novica Veličković 13, a plejmejker Branislav Ratkovica 12, u uspehu crno-belih kojim su ostali na čelu tabele, kao jedan od tri tima sa i dalje perfektnim skorom.

KARPOŠ SOKOLI - PARTIZAN 77:84 (20:22, 21:20, 20:20, 16:22)

Iako je za mnoge unapred bio "otpisan", makedonski tim pružio je jak otpor crno-belima, vodio uoči poslednjih pet minuta (70:69), ali je Džikićev tim "zapeo" kada je bilo najvažnije i upisao i treći trijumf u gostima ove sezone.

Ratkovica, pa Vanja Marinković pogodili su odmah potom trojke za "prelomnih" 70:75, posle kojih je ponovo raspucani Hečer stavio tačku na ishod utakmice.

Pogodivši iz ćoška za dva (70:77), pa asistirajući Majstoroviću za zakucavanje (73:79) i na kraju trojkom posle driblinga za maksimalnih "plus devet" (73:82), Hečer je još jednom izrastao u jednog od junaka pobede Partizana.

Sa četiri trijumfa na startu sezone, kao jedan od tri lidera tabele, crno-beli će zadovoljni podvući crtu ispod urađenog u dinamična četiri kola. Naredni meč odigraće u nedelju, u hali "Aleksandar Nikolić", gde će u borbi za petu uzastopnu pobedu dočekati Olimpiju.

KARPOŠ: Atanasov, Peri 14 (2/5 za tri, 6 as), Sokolov 4 (3 as), Sapundžijev, Jakimovski, Penov 3, Bakoč, Zeković 15, Duvnjak 10 (2/6 za tri), Vrkić 11 (3 as), Labović 15 (1/5 za tri), Knežević 5.

PARTIZAN: Robinson 6, Ratkovica 12 (2/4 za tri), Vrabac 4, Marinković 6 (6 sk), Veličković 13 (2/7 za tri, 7 sk, 4 as), Majstorović 9 (6 sk), Birčević 7 (6 sk, 4 as), Koprivica, Andrić, Hečer 21 (3/6 za tri), Karahodžić, Luković 6.

...
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

U borbi sa "žilavim" protivnikom i velikim brojem svojih ličnih grešaka (čak 30!), crno-beli su prvi put "pobegli" protivniku nekoliko koraka sredinom druge četvrtine, inspirisani sekvencom ponovo ubojitog Hečera, koji je do poluvremena ubacio 16 poena, a prvi šut je promašio u 19. minutu.

Međutim, Karpoš je na čelu sa Draganom Zekovićem (15) koristio šanse sa linije slobodnih bacanja i pred pauzu nakratko stekao i prednost (41:40). Velika borba do kraja bila je nagoveštena, pa zaista i viđena.

U novoj seriji prekršaja Partizana, zbog kojih je domaćin izveo čak 17 slobodnih bacanja više (31:14), makedonski tim je u 26. minutu stekao i "plus 6" (56:50). Džikić je na takvu situaciju reagovao ekspresno: Vrabac i Majstorović trgli su defanzivu Beograđana, a Veličković je poenima i asistencijama nagovestio da će veoma brzo biti u optimalnoj formi.

Na kraju treće deonice rezultat je bio 61:62, Kendrik Peri se razmahao, a Karpoš je izdržao u egal igri do četvrtog minuta poslednjeg kvartala, u kojem je večeras takođe efikasni Dragan Labović (15) trojkom postavio poslednje vođstvo domaćina (70:69).

Odgovor crno-belih na taj trzaj "Makedonaca"  bio je konkretan, pa je serija 13:3 zaokružila još jedan trijumf Džikićevog tima, skakački apsolutno dominantnog (38:20), koji je ponovo u Skoplju imao glasnu podršku svojih navijača.

IZ MINUTA U MINUT:

- KRAJ MEČA, POBEDA PARTIZANA 84:77 -

40' 77:84 Majstorović promašuje zicer, Veličković "popravlja" i stavlja tačku na utakmicu!

40' 75:82 Hečer pravi grešku u koracima 45 sekundi pre kraja. Tajm-aut Karpoš-

39' 73:82 Hečer trojkom potpuno otvara crno-belima put ka pobedi! Pogodio je iz driblinga, preko Sokolova, za najveću prednost Partizana na utakmici.

39' 73:79 Hečer za Majstorovića, za zakucavanje!

37' 73:77 Domaćin odgovara uoči finiša - Zeković pogađa za dva, Peri iznuđuje faul i koristi jedno slobodno bacanje, a Duvnjak promašuje trojku za "minus 1" (Duvnjak)

36' 70:77 Karpoš je prestao da pogađa otvorene šuteve za tri, a Hečer iz ćoška poentira, za najveću prednost crno-belih u ovoj četvrtini.

35' 70:75 Vezane trojke Partizana - Ratkovica, pa Marinković! Tajm-aut Karpoš.

34' 70:69 Majstorović kasni, a Labović trojkom donosi Karpošu prvo vođstvo u poslednjoj četvrtini.

33' 67:67 Partizan lako rešava zonsku odbranu Karpoša, a Peri na drugoj strani iznuđuje slobodna bacanja prodorom, posle kojeg izjednačuje rezultat.

32' 64:65 Trojka Karpoš, trojka Partizan. Pogodili su Duvnjak, pa Ratkovica. Vil Hečer se sprema za povratak na teren.

- KRAJ TREĆE ČETVRTINE -

30' 61:62 Peri stavlja tačku na četvrtinu, ipak nepriznatom trojkom uz zvuk sirene sa osam metara. Sudije naknadno poništavaju pogodak jer je Amerikanac zakasnio.

30' 61:62 Vrabac i Majstorović brane, a Veličković napada! Crno-beli opet vode posle lepog prodora svog kapitena duž čeone linije. Serija Partizana 7:0.

29' 61:60 Vrabac upisuje drugu blokadu - "smeč" pri šutu Labovića, posle kojeg će domaćin imaći napad. Ipak, pre toga - tajm aut Karpoš.

29' 61:58 Daleka i atraktivna trojka Perija, pa laki poeni Kneževića posle finte. Karpoš stiče mirniju prednost (61:55), ali ne zadugo, jer Knežević faulira Majstorovića pri pogotku za dva.

27' 56:55 Važna rol Adina Vrapca. Energična reakcija crno-belih na seriju domaćih 13:0.

26' 56:53 Važna trojka Novice Veličkovića. Njegov deveti poen.

26' 56:50 Karpoš preuzima vođstvo, dok traje serijal faulova Partizana. Arbitri sada dosuđuju treću ličnu grešku Hečeru zbog kontakta pri demarkaciji. Odmah potom, trojku pogađa Duvnjak (53:50), nakon čega Marinković pravi i 24. faul crno-belih na utakmici, pri pogotku Penova za dva.

25' 50:50 Karpoš izjednačuje. Peri seče paralelno dodavanje Hečera, istrčava kontru i uz četvrtu ličnu grešku neuspšno izvodi čak 24. slobodno bacanje za domaćina.

24' 48:50 Vrkić trojkom odgovara na bolji start Beograđana. Marinković potom promašuje, a Luković pravi treću ličnu grešku, koju Zeković kažnjava sa dva iskorišćena penala.

23' 43:48 Dobar start crno-belih nastavlja i Birčević, poenima za "plus 5". Frenk Robinson odmah potom pravi i četvrtu ličnu grešku.

21' 43:46 Luković sa četiri vezana poena pravi dobar uvod u drugo poluvreme.

Crno-beli su dopustili domaćinu čak 21 slobodno bacanje, kojima se domaćin u najvećoj meri i vratio u život posle maksimalnog minusa od osam poena (32:40). Raspucani Vil Hečer blistao je u tim trenucima (16 p), ali je potom dobijao sve ređe priliku za šut, sve do pretposlednjeg minuta kada je upisao i svoj prvi promašaj.

Strelci:

Karpoš Sokoli: Peri 5, Sokolov 4, Zeković 9, Duvnjak 4, Vrkić 8, Labović 8, Knežević 3.

Partizan: Robinson 6, Ratkovica 2, Vrabac 2, Marinković 3, Majstorović 2, Birčević 5, Hečer 16 (4/4 za dva, 2/3 za tri)

- POLUVREME, 41:42 -

20' Peri ne koristi poslednjih sedam sekundi napada u prvom delu. Vreme je za pauzu.

20' 41:42 Birčević pogađa jedno slobodno bacanje, Knežević ne poentira iz dva pokušaja pod košem Partizana, a sudija Javor dosuđuje tehničku treneru domaćina Siniši Matiću zbog prigovora. Karpoš Sokoli imaće poslednji napad u prvom delu.

19' 41:40 Zeković pogađa sa distance, za seriju domaćina 9:0 i njihovo novo vođstvo. Džikić reaguje tajm-autom, na kojem poručuje ekipi: "Momci, ne možete ovako da igrate!" Posebno je ljut na plejmejkera Ratkovicu zato što u pet napada uzastopno nije dodao loptu raspucanom Hečeru.

19' 39:40 Novi faul (Birčević), novi šutevi sa linije penala i nova dva pogotka domaćina (Birčević). Isti igrač u sledećem napadu poentira o tablu.

18' 35:40 Novica Veličković pravi faul u napadu, pa zarađuje tehničku zbog prigovora. Robinson, Andrić i on imaju po tri lične greške, a domaćin je već izveo 20 slobodnih bacanja.

17' 32:40 I opet Hečer! Ubacio je i svoj 16. poen, trojkom! Odmah potom, na krilima Amerikanca, poentira i Birčević sa daljine. Maksimalno vođstvo crno-belih.

15' 30:35 Veličković postiže šesti poen, šutem sa distance. Odmah potom, promašuje težak šut za tri, ali lopta dolazi u ruke onoga ko zaista ne promašuje - Vila Hečera! Amerikanac pogodi sve što šutne i već je upisao 13. poena, bez promašaja - 5/5 iz igre, 2/2 slobodna bacanja.

14' 29:31 Hečer ne staje! Svojim 11. poenom (petim u nizu) ponovo je kaznio lenju odbranu Karpoš Sokola, zbog koje je trener domaćina Siniša Matić pozvao tajm-aut i odmah zatražio: "Preuzimajte na Hečeru". Kratak brejk.

13' 29:29 Trojka Perija, pa lična greška Novice Veličkovića na Vrkiću. Hrvatski internacionalac poentira oba puta za "plus 3" (29:26). Na drugoj strani, Partizan brzo odgovara trojkom Hečera, koji je iskoristio potpuno otvorenu situaciju.

12' 24:26 Vrabac i ovaj meč, kao i svaki, igra sa zaista velikom energijom. Iz komplikovane situacije pogađa iz blizine crte za slobodna bacanja, za novo vođstvo Beograđana.

11' 22:24 Drugu četvrtinu otvara Vanja Marinković, poenima za "plus 4", na šta odmah odgovara Vrkić, dugom "dvojkom" iz ćoška.

- KRAJ PRVE ČETVRTINE -

10' 20:22 Promašaji u finišu prve deonice. Marinković promašuje trojku, Vrabac ne poentra posle ofanzivnog skoka, a Sokolov promašuje težak "flouter", sa visokim lukom.

10' 20:22 Dosta iseckana igra na početku utakmice. Veliki broj faulova i slobodnih bacanja. Duvnjak je iskoristio dva penala za domaće, pa Veličković jedno za crno-bele, koji su u međuvremenu dobili i glasnu podršku publike.

9' 18:19 Labović "čita" napad Partizana i seče dodavanje Ratkovice, pa lako polaže za novih "minus 1". U međuvremenu je poentirao večeras raspoloženi Zeković, strelac već sedam poena.

7' 14:19 Veličković se "upisuje" trojkom. Prvi šut i prvi pogodak kapitena Partizana. U sledećem napadu, Ratkovica istrčava kontru i lepo nalazi Majstorovića, koji je za trud nagrađen lakim zicerom.

6' 13:12 Iz istog ćoška u kojem ga je Robinson malopre blokirao, Sokolov sada pogađa trojku za vođstvo domaćina.. Džikić pravi izmene (ulaze Ratkovica, Veličković i Majstorov).

5' 10:12 Dobar početak i Frenka Robinsona (pogodak sa distance), u minutu u kojem crno-beli ispunjavaju bonus, faulom Stefana Birčevića na Periju.

5' 8:10 Atraktivni potezi crno-belih. Birčević zakucava, a Robinson blokira Sokolova pri šutu za tri iz ćoška. Ipak, Knežević posle faula Andrića održava Sokole na posedu zaostatka.

4' 7:8 Trojka domaćina. Crnogorac Dragan Zeković precizan je van linije na 6,75.

3' 4:8 Hečer nastavlja u ritmu u kojem igra od početka sezone. Posle driblinga, pa koraka unazad, Amerikanac sa vrha kapice upisuje svoje prve poene iz igre. Odmah potom, precizan je i njegov šut o tablu.

2' 3:4 Zeković, pa Labović postižu prve poene za domaće sa linije penala , a Frenk Robinson brzo vraća vođstvo crno-belima, košem Frenka Robinsona.

1' 0:2 Vil Hečer upisuje prve poene, pogodivši dva slobodna bacanja.

Startne petorke:

Karpoš Sokoli: Peri, Sokolov, Zeković, Vrkić, Labović
Partizan: Hečer, Robinson, Andrić, Birčević, Luković

NAJAVA:

Sa tri pobede "u džepu", košarkaši Partizana drugi put ove sezone nastupaju u Makedoniji.

Ekipa Aleksandra Džikića u 2. kolu je u Skoplju pobedila MZT, a ovog ponedeljka će u dvorani "Boris Trajkovski" gostovati debitantu u regionalnoj ligi, Karpoš Sokolima.

Klub osnovan 31. decembra 1996. prvi put će ugostiti crno-bele, jednog od tri i dalje nesavladana lidera "jadranske" tabele, koji za sobom ima trijumfe nad Mornarom iz Bara, MZT-om i Cibonom.

Sa druge strane, makedonski domaćin nanizao je sva tri startna poraza, kao i drugi tim iz svog grada, koji je u ponedeljak posegao i za radikalnom merom - smenom trenera i otpuštanjem igrača.

Trener crno-belih Aleksandar Džikić poručio je u najavi utakmice da je njegov tim "fizički i emotivno ispražnjen" posle utakmice protiv Cibone, ali da uprkos tome putuje na gostovanje "fenjerašu" bez namere da potceni njegov kvalitet.

Duel u Skoplju možete pratiti u tekstualnom prenosu na MONDO portalu od 18.00 časova, kao i u TV  prenosu na Areni sport.