Crno-bela zastava na Višnjiku!

Košarkaši Partizana slavili na tradicionalno teškom gostovanju u Zadru, pošto su odigrali daleko zrelije u poslednja četiri minuta.

Trideset šest minuta potpuno izjednačene igre i nerešen rezultat - 67:67. Zatim čudesan (i srećan) koš Uroša Lukovića uz dodatno slobodno bacanje, pa dvadesetak sekundi kasnije izgubljena lopta Zadrana, uz potencijalno ozbiljnu povredu Ivana Ramljaka.

Ta dva detalja odlučujuće su usmerila tok završnice meča u dobro popunjenoj dvorani "Krešimir Ćosić".

Partizan je preostala tri minuta odigrao sa mnogo samopouzdanja na obe strane terena, dok su domaći igrači išli iz greške u grešku.

Poslednju dilemu oko konačnog ishoda, mada je u tom trenutku realno i nije bilo, otklonio je Mihajlo Andrić, trojkom 22 sekunde pre kraja, posle lepog prodora i asistencije Vanje Marinkovića.

Zadar - Partizan 69:76 (20:22, 18:17, 19:20, 12:17)!

Tim Aleksandra Džikića tako je uspeo da prekine seriju od tri poraza u regionalnom takmičenju - sva tri od favorita za najviši plasman - i ujedno se rehabilituje za ubedljiv poraz od belgijske ekipe Šarlroa na svom parketu (70:83), u meču FIBA Lige šampiona.

Sledi put u Atinu i gostovanje AEK-u (sreda), pa duel sa Mega Leksom, u subotu u dvorani "Aleksandar Nikolić".

Pogledajte ključnu akciju Uroša Lukovića!

Koš i bacanje Uroša Lukovića, Zadar - Partizan 69:76
Izvor: Youtbe/ABA liga jtd

Za razliku od pomenutog meča protiv Šarlroa, kada nisu mogli ništa da pogode spolja, dok je protivnik izrešetao njihov koš, crno-beli su u Zadru dobro šutirali trojke tokom cele utakmice. U konačnih 11/23 "ugradili" su se Stefan Birčević (šut 3/4), Marinković (2/3), Andrić (2/3) i Vil Hečer (2/5), uz po jednu trojku Veličkovića i Robinsona.

Posle sedam izgubljenih lopti u prvoj četvrtini, za ostalih 30 minuta napravljeno je podnošljivih 10 grešaka.

Bila je to posle mini-krize (Šarlroa i poslednjih 25 minuta duela sa Cedevitom) ponovo ozbiljna i borbena utakmica Džikićevih učenika, koji su pored limitiranog, ali maksimalno požrtvovanog i defanzivno uštimovanog sastava, uspeli da "slome" i bučne navijače, tako da je poslednjih minut-dva većina prisutnih Zadrana ispratila sa svojih sedišta.

ZADAR: B. Barać 24, I. Marinković 16 (4sk), Vladović 12 (4sk, 8as, 3ukr), I. Ramljak 6 (4sk, 3as), Mazalin 6 (4izg), Brzoja 3 (4sk, 2as), Krajina 2 (4sk).

PARTIZAN: Birčević 15 (5sk, 2blk), Luković 14 (8sk, 2blk), V. Marinković 12 (3as), Hečer 11 (3izg), Andrić 8, Veličković 5 (7sk, 3izg), Vrabac 5 (4sk), Ratkovica 3, Robinson 3, Karahodžić.

Crvena zvezda mts - Karpoš Sokoli 18.00

TABELA: Zvezda 9-0, Budućnost 8-1, Partizan 7-3, Cedevita 6-3, Cibona 6-3, Krka 5-3, Igokea 4-5, Mega 4-6, Zadar 4-6, Olimpija 3-5, FMP 3-7, MZT 3-7, Mornar 2-8, Karpoš Sokoli 1-8.

IZ MINUTA U MINUT

- KRAJ, 69:76!

40' Hečer koristi oba bacanja i povećava na 67:73... Prodor Marinkovića, povratni pas Andriću i trojka za pobedu - 69:76! Do kraja još 22 sekunde.

39' Jedno od dva bacanja Lukovića - 67:71. Promašaj Vladovića, a onda potpuno nepotreban faul Marinkovića u napadu, bez lopte. Birčević blokira šut Baraća za tri.

38' Dve izgubljene lopte Hečera zaredom, Zadar ne uspeva da smanji.

37' Sjajan potez Lukovića, koji je pod faulom nekako probacio loptu kroz obruč. Pogađa i bacanje - 67:70... Greše Zadrani, lopta za Partizan. Pri tom i povreda Ramljaka, koji je morao da napusti teren.

36' Mazalin gazi liniju i pogađa za dva poena - 64:67. Ratkovica promašuje, Barać pogađa trojku i vraća meč na početak - 67:67!

35' Koš Lukovića, promašaj Baraća, pa trojka Andrića - 62:67! Za ovakav meč, velika prednost Partizana, ali naravno da ništa nije odlučeno.

34' 61:61, pa 62:62 - biće gusto u Zadru!

32' Birčevićev 15 poen, poluhorogom - 57:61. Najbolji je u ekipi Partizana večeras.

31' Zadrani prave faul u napadu.

- Završena je treća četvrtina, u kojoj je Partizan duplirao prednost iz prvog poluvremena. Vođstvo gostiju 59:57.

29' Birčević "tri od tri" za TRI! Partizan ima koš prednosti 59:57.

28' Birčević pogađa trojku, a Vladović, posle lošeg napada Zadra, zaustavlja kontru Partizana prekršajem. Crno-beli vode 56:55.

27' Vil Hečer "vraća" trojku i to kakvu. Iz driblinga preko ruke! Mazalin u poslednjoj sekunde napada pogađa za dva 55:53.

26' Vanja Marinković sam na šutu za tri, ali ne pogođa. Njegov prvi promašaj večeras u Zadru. Na drugoj strani, Vladović pogađa trojku od tablu. Domaćin vodi 53:50.

25' Nerešeno je! Efikasan početak treće deonice rezultat je 50:50. Imali su crno-beli i "plus četiri", ali su ponovo u lošoj seriji.

PRVO POLUVREME

20' Ravnjak za Zadar, Hečer za Partizan u poslednja dva napada prvog poluvremena. "Valjak" ima minimalnu prednost 39:38.

19' Vanja Marinković pogađa za dva pošto mu je ostalo samo dve sekunde do isteka još jednog lošeg napada Beograđana. Posle ubacivanja lopte ispod koša, Marinković je pogodio "dno mrežice" iz ćoška, ali je nagazio liniju za tri.

- Džikić mora da traži tajm-aut.

18' Partizan gubi 11 loptu na utakmici, drugu uzastopnu, i koševima Mazalina i Ravnjaka Zadrani prelaze u vođstvo 36:35.

17' Partizan je u seriji 7:0, a Robinson nije uspeo da je nastavi... Kristijan Krajina je prekida na drugoj strani. Crno-beli vode 35:32.

- Partizan na 67 odsto šuta iz igre, sedam poena Vanje Marinkovića, pet Stefana Birčevića. Problem su izgubljene lopte, čak sedam.

- Prodor Ratkovice i koš u poslednjem sekundu prve četvrtine - 20:22!

10' Luković "unosi" Ivana Marinkovića - 18:20. Isti duel i na drugoj strani, Marinković beleži ofanzivni skok i posle faula pogađa oba bacanja - 20:20.

9' Srljanje Robinsona, izgubljena lopta, a onda trojka Brzoje iz otvorene pozicije - 16:18. Promašaj Veličkovića, Vladović preko Vanje Marinkovića - 18:18!

7' Šansa da se uveća vođstvo, ali požrtvovani Barać otima loptu Birčeviću. Iskupljenje Birčevića trojkom - 11:16. Treći pogodak crno-belih iza linije 6,75, uz 100 odsto preciznosti.

6' Koraci Mazalina, trojka Veličkovića - 9:13.

5' Umalo ukradena lopta Zadrana, spašava Vanja Marinković, koji uspeva da ne zgazi liniju centra terena, a zatim i da pre isteka napada položi loptu u koš - 6:10. Vladović trojkom odmah vraća priključak - 9:10.

4' Koš i dodatno bacanje Vrapca, pa poluhorog Baraća - 6:6.

3' Preokret Zadra na 4:3, nakon trojke Vanje Marinkovića za 0:3. Izgubljene lopte Vrapca i Birčevića.

- Aleksandar Džikić ovog puta nije taktizirao na početku meča. Startnih pet čine Hečer, Marinković, Vrabac, Veličković i Birčević.