Vest iz Nemačke: Zvezdo, moraćeš sama!

Crveno-beli će u petak igrati meč protiv Uniksa bez takmičarskog značaja, a sledeće nedelje će morati da pobede Darušafaku u Turskoj da bi prošli u Top 8.

Vest iz Nemačke: Zvezdo, moraćeš sama! Izvor: MN PRESS

Velika drama u Nemačkoj stavila je tačku na kalkulacije!

Darušafaka je u triler meču u Bambergu, posle produžetka, ostvarila 15. pobedu u Evroligi, što znači da Crvena zvezda mts NEĆE imati u petak "meč loptu" za prolaz protiv Uniksa (19 časova), jer ta utakmica neće imati takmičarski značaj.

Da bi prošla u Top 8, ekipa Dejana Radonjića moraće da pobedi Darušafaku sledeće nedelje - na njenom terenu.

BAMBERG - DARUŠAFAKA 97:99 (22:14, 18:15, 18:26, 26:29, 13:15)

Nemački prvak imao je veliku priliku da pomogne crveno-belima, ali je ispustio vođstvo od "plus 5", 65 sekundi pre kraja četvrte četvrtine, a potom je (Darijus Miler) promašio dva šuta za pobedu.

Darušafaka je zaostajala i 14 poena, ali je od sredine treće četvrtine zaigrala drastično bolje i uz čak 30 poena Brena Vonamejkera i 26 Vila Klajburna sprečila mogućnost da joj Zvezda sutra zatvori vrata plasmana. Ekipa Dejvida Blata bila je precizna sa distance i sigurne ruke sa linije penala na koju je često stajala kada je bilo najvažnije (24/32).

Bamberg je odigrao "muški", bez kalkulacija, ali je u ko zna kojoj neizvesnoj završnici ponovo ispustio trijumf. Danijel Tajs je predvodio domaćina sa 13 poena, u trenucima kada se činilo da će navijači beogradskih crveno-belih čuti sjajnu vest za svoj tim.

Međutim, vođstvo Bamberga 84:79 s kraja 39. minuta nije dugo trajalo, jer je Darijus Miler loše izveo pretposlednji napad, što je Luk Harangodi ekspresno kaznio trojkom iz ćoška, za izjednačenje (84:84). Miler je potom i 24 sekunde pre kraja preuzeo odgovornost, ali je promašio...

Iako se i u finišu produžetka činilo da ne može opet biti drame, ona je ipak viđena.

Darušafaka je sedam sekundi pre kraja imala prednost od tri poena (99:96) i slobodna bacanja Breda Vonamejkera. On ih, međutim, nije iskoristio, što je Miler iskoristio da iznudi faul, da pogodi prvo slobodno bacanje i da namerno promaši drugo. Lopta je u gužvi ponovo završila u rukama igrača Bamberga, ali Amerikanac nije bio precizan ni iz iz daleko teže situacije nego u četvrtoj četvrtini.

Lopta se odbila o obruč, pala u polje i razjasnila da Zvezda ni večeras neće imati "vetar u leđa" drugih timova, već da će morati da sama izbori plasman - pobedom nad Darušafakom u Turskoj sledećeg petka.

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice, pobeda Darušafake, koju će Zvezda morati da pobedi u Turskoj da bi ušla u Top 8! -

45' 97:99 Ofanzivni skok Bamberga, težak šut za tri Milera i - promašaj!

45' 97:99 Miler pogađa prvo...

45' 96:99 Vonamejker promašuje oba slobodna bacanja, a potom Miler iznuđuje faul za domaće i penale, 3,2 sekunde pre kraja.

45' 96:99 Vonamejker koristi prodor, Zisis promašuje šut za tri i Vonamejker će 7,6 sekundi pre kraja imati priliku da stavi tačku na ovu utakmicu.

45' 96:97 Tajs pogađa za dva iz teške situacije.

45' 94:97 Bamberg nespretno koristi napad, Vonamejker istrčava kontru i donosi Darušafaki "plus 3" na početku poslednjeg minuta. Andrea Trinkijeri traži tajm-aut 54 sekunde pre kraja.

44' 94:95 Klajburn realizuje oba šuta sa crte i Darušafaka ponovo vodi.

44' 94:93 Nikos Zisis hladnokrvno pogađa trojku, a Vonamejker mu odgovara takođe potpuno smireno, samo šutem za dva.

43' 91:91 Darušafaka iznova i iznova insitira na prodorima, što Vonamejkeru sada donosi dva penala. Pogodio je drugo.

43' 91:90 Klajburn ponovo posle prodora donosi vođstvo Darušafaki, a Nikolo Meli sa "crte" vraća prednost na stranu Bamberga.

41' 86:87 Na isteku prvog minuta produžetka, Vonamejker pogađa trojku za novo vođstvo gostiju.

- PRODUŽETAK! -

40' 84:84 Bamberg ne realizuje napad za pobedu! Darijus Miler je držao loptu kroz ceo napad, šutirao sa vrha "kapice" i - promašio. Nemački tim ispustio je za 65 sekundi prednost od pet poena i potom promašio šut za trijumf.

40' 84:84 Darušafaka se ekspresno vraća i izjednačuje. Miler loše šutira posle prodora, a Luk Harangodi pogađa trojku iz ćoška. Tačno 24 sekunde pre kraja, trener domaćih Andrea Trinkijeri traži tajm-aut.

40' 84:81 Posle sedam sekundi napada, Klajburn kreće na prodor i iznuđuje prekršaj. Realizovao je oba slobodna bacanja.

39' 84:79 Ponovo Danijel Tajs postiže važne poene za Bamberg, a potom, nakon faula, realizuje i slobodno bacanje. Minut i pet sekundi pre kraja Dejvid Blat traži tajm-aut.

39' 81:79 Zakucavanje Tajsa, koji u sledećem napadu iznuđuje faul i koristi oba penala. Minut i po do kraja. Na drugoj strani, Vilkbein pravi sjajan posao za Darušafaku i u šutu i u organizaciji napada.

38' 77:75 Kozer prodire pod koš Darušafake, a Vilbekin iznuđuje još penala. Sada koristi jedno.

38' 75:74 Darijus Miler pogađa trojku, Vilbekin realizuje dva penala, nakon dosuđenog faula zbog kojeg je skočila cela klupa domaćih. Bamberg u važnim trenucima ne koristi dve uzastopne kontre.

37' 72:72 Vilbekin pogađa trojku, Moerman koristi prednost u visini pod košem i ponovo izjednačuje. Sada Andrea Trinkijeri traži tajm-aut.

36' 72:67 Nikos Zisis iznuđuje tri slobodna bacanja u šutu za tri, staje na liniju i koristi sve pokušaje. U sledećem napadu, Tajs realizuje kontru, za novih "plus 5" za Bamberg.

34' 65:62 Nikos Zisis preuzima odgovornost i pogađa trojku kojom Bamberg opet stiče prednost (63:62). U sledećem napadu, Kozer asistira Tajsu za snažno zakucavanje, posle kojeg Dejvid Blat traži tajm-aut. Domaćin je pokazao reakciju posle pada - pre svega u odbrani, u kojoj je ispunio bonus faulova.

32' 58:60 Još jedan prodor gostiju uz faul Bamberga u reketu (Klajburn), za prvo vođstvo Darušafake od uvodne četvrtine. Ekipa Dejvida Blata je drastično bolja u poslednjih deset minuta utakmice.

31' 58:58 Za početak poslednje četvrtine - izjednačenje. Moerman dobija još jednu bitku pod košem, pa pogotkom uz faul poništava vođstvo domaćina.

- kraj treće četvrtine -

30' 58:55 Darušafaka dominira u skoku, pa posle 11. uhvaćene lopte u napadu ponovo stiže na "minus 3" (košem Moermana). Ovaj kvartal gosti su rešili u svoju korist, rezultatom 26:18.

30' 56:51 Darušafaka prilazi dugačkom serijom na "minus 3" (54:51), na koju Patrik Hekman odgovara sa linije penala. U međuvremenu je Anderson promašio trojku za izjednačenje.

27' 52:46 Turski tim se i dalje približava. Luk Harangodi pogađa za dva, a Džejms Anderson za tri poena - za najmanje vođstvo Bamberga u drugom delu.

25' 49:41 Darušafaka reaguje i smanjuje razliku. Moerman pogađa trojku iz ćoška, a Vonamejker realizuje prodor uz iznuđeni faul.

22' 43:29 Kozer trojkom ponovo postavlja maksimalnih "plus 14", koje Vonamejker ekspresno smanjuje pogocima sa linije penala.

Strelci:

BAMBERG: Kozer 8 (2/3 za tri), Meli 4, Zisis 2 (7 as), Štajger 2, Lo 11 (1/2 za tri), Veremenko 4, Miler 2, Meknil 5, Hekman 2. Timski: 13/20 za dva, 4/9 za tri, 17 skokova (17-0), 10 asistencija, 1 ukradena, pet izgubljenih lopti.

DARUŠAFAKA: Vilbekin 3 (0/3 za tri), Vonamejker 10 (2/4 za tri), Klajburn 9, Moerman 4 (7 skokova), Harangodi 3, Anderson (0/4 za tri), Žižić (4 skoka). Timski: 8/21 za dva, 3/15 za tri, 18 skokova (11-7), 1 asistencija, 2 ukradene, 4 izgubljene lopte.

- poluvreme -

20' 40:29 Bez poena u poslednjem minutu, pa je razlika na pauzi 11 poena u korist domaćih. Bertans i Vilbekin promašili su u 20. minutu za goste, a Lo i Kozer za domaće.

17' 35:25 Bred Vonamejker je najraspoloženiji igrač Darušafake za sada. Pogođenim  "flouterom" o tablu kreirao je seriju gostiju 6:0. Prethodno je Adrijan Moerman "vezao" četiri poena.

15' 33:19 Luka Štajger prvi put ove sezone  u Evroligi realizuje šut za dva poena (dosad je gađao samo trojke), Zisis pogađa posle prodora,  a Džerel Meknil trojkom povećava prednost na "plus 14".

12' 24:17 Danijel Tajs je tri puta uzastopno blokirao Antea Žižića u jednom napadu. Na drugoj strani, Zisis i Veremenko pikenrol akcijom donose domaćina novih "plus 7", nakon koša Skotija Vilbekina uz faul.

- kraj prve četvrtine -

10' 22:14 Sjajna deonica Maodo Loa - već je postigao 11 poena, za seriju domaćina 12:0.

9' 18:14 Uzastopne trojke Darušafake (Vonamejker i Harangodi) i odgovor Maodo Loa i Fabijena Kozera. Serija domaćina 8:0.

5' 8:8 Domaćin vodi, gost izjednačuje. Posle pogotka Darijusa Milera, Vil Klajburn drugi put "izmišlja" poene nakon teškog prodora.