EK: Potpuno pomračenje Crvene zvezde

Porazom od Nimburka u Pioniru od 73:55, doveli u pitanje plasman u četvrtfinale Evrokupa, iako su Last 16 fazu počeli sa tri pobjede. Odluka 9. marta.

EK: Potpuno pomračenje Crvene zvezde Izvor: MONDO

Astronomsko pomračenje zvijezda događa se rijetko i traje kratko, a ovo rezultatsko pomračenje KK Crvena zvezda evo traje već skoro mjesec dana!

U utorak uveče pred oko 3.500 navijača u Pioniru, beogradski crveno-bijeli doživjeli su peti uzastopni poraz u tri takmičenja, a drugi u nizu u Evrokupu, tako da je sada "već viđeni" plasman u četvrtfinale pao pod veliku sumnju.

U 5. kolu Grupe L, Last 16 faze, Crvena zvezda - Nimburk 55:73 (15:15, 18:20, 10:21, 12:17).

Šta to znači? To znači da će tim Aleksandra Trifunovića poslije starta od 3-0 u Last 16 fazi morati da pobijedi 9. marta na Kanarskim ostrvima ako želi da igra četvrtfinale!

Da sve bude gore, Zvezda je izgubila od prosječnih Čeha sa više od pet poena razlike, koliko je iznosila pobjeda Beograđana u prvom meču (65:60), tako da joj sada "igra" samo trijumf protiv Gran Kanarije, 9. marta. Sve ostalo, za Trifunovićev tim znači eliminaciju.

Crvena zvezda je u Pioniru pobijedila Gran Kanariju sa 97:67, ali je u međuvremenu do te mjere pala u formi da taj podatak neće značiti ništa pred dalek put na ostrva koja su bliža Zapadnoj Sahari, nego evropskom kontinentu. Sa bodovima osvojenim u propisno popunjenom, ali "nervoznom" Pioniru, Česi su sebi izborili "pol" poziciju pred 6. kolo, jer ih pobjeda kod kuće nad Turk Telekomom šalje u četvrtfinale (24. - 31. mart), a postoji opcija po kojoj će proći i sa porazom.

Početak utakmice "mirisao" je, možda ne na poraz, ali na novo mučenje crveno-bijelih, jer im tokom prvih deset minuta (15:15) gotovo ništa nije polazilo za rukom.

Početkom druge četvrtine, Nimburk je napravio prvu mini-seriju (15:20), što je Trifunovića natjeralo na prvi "vanredni" tajm-aut, a njegov tim odgovorio je pozitivno: poslije serije 10:2, djelovalo je da će Crvena zvezda preuzeti inicijativu (25:22).

Djelovalo, jer je tek koš Vuka Radivojevića uz zvuk sirene djelimično popravio tmurnu atmosferu u dvorani pred odlazak na odmor (33:35).

Oni sa većom dozom optimizma, računali su da će Trifunovićev govor u svlačionici probuditi sportski žar među igračima i, nadasve, uliti neophodnu dozu samopouzdanja, ali je samopouzdanje otišlo u žestok minus već s prvim akcijama u trećoj četvrtini.

Ništa, ali ništa nisu uspjevali da pogode crveno-bijeli u periodu meča koji je trebalo da bude "njihov", a završen je rezultatom 21:10 u korist češkog tima, oslonjenog na lucidnost američkih košarkaša na privremenom radu.

Bilo je 38:45, pa 39:51, a poslije trojke naizgled potpuno neupotrebljivog Ladislava Sokolovskog, u posljednjoj sekundi treće četvrtine, na semaforu je ispisano - 43:56!

Imala je Zvezda pred sobom zadatak da za deset minuta nadoknadi 13 poena zaostatka. Poslije ulaza Filipa Videnova i pogotka za 52:59, na skoro šest minuta prije kraja, povike dijela publike: "Uprava napolje" zamijenili su aplauzi i pjesme ohrabrenja, ali uzalud...

U jurnjavi za protivnikom, Zvezda je uspjela u naredna četiri minuta da ne ubaci ni POEN, tako da je minut i 50 sekundi prije kraja na semaforu pisalo - 52:66. Kraj, Trifunović je ubacio u igru Lazara Radosavljevića i Nikolu Rondovića, a publika da napušta dvoranu - 55:73.

Poslije Partizana, FMP Železnika, Turk Telekoma, Cibone i Nimburk je uzeo mjeru moralno potrošenom timu Aleksandra Trifunovića, koji je do prije samo mjesec dana "lemao" protivnike sa po 10, 20, 30 razlike...

U februraru i martu, crveno-beli su izgubili šest od sedam mečeva.

Večeras doživjeli su poraz, iako su imali 37 skokova, deset više od protivnika. To je statistički raritet, ali i ovo "zašto" ima svoje "zato": 17 puta pokušali su Videnov, Radivojević, Tejlor, Bjelica, Kešelj i ostali za tri poena, a svi zajedno pogodili su - jednom!

Na drugoj strani Česi, pardon Amerikanci, Lenzli, Luis i Li, ubacili su deset trojki iz 18 pokušaja i odškrinuli vrata četvrtfinala.

POGLEDAJTE FOTO-GALERIJU IZ PIONIRA!

ZVEZDA: Kešelj 7, 3 sk (1/5 za tri), Kikanović 2, Radosavljević, Rondović, Tejlor 6, 6 sk, 4 izg, Nedović, Stević 8, 9 sk, Radivojević 8, Videnov 10 (0/6 za tri), Štimac 5, 7 sk, Bjelica 9, 4 sk.

NIMBURK: Benda 18, 7 sk, Sokolovski 3, Pumprla 2, Valc, Kremen, Nećas 4, Li 17 (4/7 za tri), 6 as, Šlezak, Luis 17 (3/5 za tri), Riči, Lenzli 12, 5 sk, Ciaras.