Pau Gasol - najbolji strelac svih vremena!

Samo devet minuta bilo je potrebno legendarnom španskom košarkašu da na večnoj listi pretekne Tonija Parkera.

Legendarnom španskom košarkašu, Pau Gasolu (37), bilo je potrebno devet minuta prvog poluvremena utakmice 5. kola Grupe C da postigne 14 poena i pretekne još jednog nezaboravnog košarkaša, Tonija Parkera (35), na listi najboljih strelaca u istoriji evropskih prvenstava.

Do daljeg, to će biti stariji od braće Gasol, koji je na poluvremenu u Klužu imao 1.105 poena, za šta mu je bilo potrebno 55 utakmica uz prosek od 20,4 poena po meču.

Do ovog četvrtka, 7. septembra, najbolji strelac u istoriji Eurobasket turnira bio je Parker, koji se od nastupa za reprezentaciju Francuske oprostio prošlog leta na Olimpijskim igrama u Riju, posle kojih je stao na 1.104 poena, 68 utakmica i 16,2 poena prosečno.

Na trećem mestu ostaće Dirk Novicki (39), koji je na 49 nastupa na evropskim prvenstvima u dresu Nemačke postigao 1.052 poena, uz prosek od 21,4 po utakmici.

U pretposlednjem meču grupe, koja je danas "otvorena" ubedljivom pobedom Hrvatske nad Češkom, Španija je u prvih 20 minuta najavila rutinsku, petu pobedu nad borbenim Mađarima, koji su bili rasterećeni rezultatskog imperativa i svesni da će svakako otići u osminu finala.

Rezultat na poluvremenu iznosio je 41:29 u korist Španije, koja je u prvoj četvrtini imala 12, a u drugoj i 16 poena prednosti (29:13), a završeno je rutinskom pobedom "furije" koja će neporažena u Istanbul.

Španija - Mađarska 87:64 (22:10, 19:19, 19:17, 27:18).

Stariji Gasol nije mnogo igrao u drugom poluvremenu, ali je svakako meč završio kao kao najbolji strelac sa 20 poena (6/12 iz igre, dve trojke), 8 skokova i 2 asistencije.

Indeks efikasnosti iznosio mu je 23.

Pratili su ga Serhio Rodrigez i Vili Ernangomez sa po 15 poena, s tim da je prvi imao i 7 asitencija, a drugi pet skokova.

Mlađi, Mark Gasol, postigao je deset poena iako je ubacio samo jedan od tri pokušaja iz igre. Ipak, šutirao je 8/8 slobodna bacanja.

Kod Mađara, koji su po završetku meča zagrljeni pevali sa brojnim navijačima, najefikasniji je bio Čaba Ferenc sa 17 poena, ispred prvog strelca tima, Davida Vojvode, koji je postigao deset poena uz šut 2/9 iz igre.

Adam Hanga, najbolji igrač Mađarske, koja je i drugi put izgubila od Španije na EP posle susreta iz 1999. godine, ovog puta nije igrao.

I Španci i Mađari čekaju rasplet u našoj, Grupi D, u kojoj će Letonija i Turska odlučiti ko će na Španiju, a ko popuniti ostala prazna mesta u "kosturu".

Crna Gora - Rumunija (19.45)

Tabela: Španija 5-0, Hrvatska 4-1, Crna Gora 2-2, Mađarska 2-3, Češka 1-4, Rumunija 0-4.