Trojke Litvanaca zaustavile Partizan

Ritas pobedio u hali "Aleksandar Nikolić", pre svega zahvaljujući seriji pogodaka iz daljine u završnici.

Trojke Litvanaca zaustavile Partizan Izvor: MN PRESS

S obzirom na nivo takmičenja i kvalitet protivnika, Partizan je ove srede odigrao najbolji meč ove sezone, ali nije uspeo i da pobedom nagradi sebe za taj trud.

Neumorni Patrik Miler "vukao" je crno-bele kroz egal meč, postigao 24 poena, ali je na kraju ostao bez daha.

Amerikanac je zakasnio na utakmicu zbog saobraćajne nezgode, pa posle kratkog zagrevanja uhvatio ritam, predvodio ekipu, ali i poslednji put pogodio četiri minuta pre kraja, za vođstvo crno-belih 74:73. Od tog trenutka, pa do poslednjeg zvuka sirene, gosti iz Viljnusa postigli su pet od svojih 12 trojki, počev od hica Džimija Berona sa više od osam metra.

Serijom 11:0, ekipa Rinasa Kurtinaitisa "prelomila" je utakmicu i ostvarila prvu pobedu u Evrokupu (1-1), dok će crno-beli na uzastopna gostovanja (Bilbao, pa Limož) sa skorom 0-2.

PARTIZAN - LIJETUVOS RITAS 80:91 (17:15, 26:24, 19:21, 18:31)

Razlika u broju ubačenih trojki (3:12 za goste) na kraju se ispostavila možda i kao odlučujući faktor zanimljive utakmice. Gosti su u najvažnijim trenucima nizali pogotke sa distance, dok su crno-beli u petorci sa mladim Markom Pecarskim ostajali bez defanzivnih rešenja za nalete Ritasa.

Rokas Gidreitis (28 poena) predvodio je Ritas u prvom poluvremenu, a Beron (11) i iskusni Lukas Mavrokefalidis (26) preuzeli su tu ulogu u završnici. Sa druge strane, dvocifreni među domaćima bio je uz Milera još samo Najdžel Vilijams Gos, dok povređeni Marko Čakarević ponovo nije bio u sastavu, kao ni novajija Samardo Samjuels, koji stiže u Beograd.

Partizan: Miler 24, Vilijams Gos 11 (6 as), Tadić, Aranitović 2, Marinković 8 (7 sk, 0/6 za tri), Veličković 1, Tomić 2, Pecarski 9, Gavrilović 9, Andrić 5, Stevanović 5, Šalić 4 (6 sk).

Ritas: Normantas 2, Karter 2, Lukauskis, Mavrokefalidis 26, Ehodas 4, Beron 11 (3/7 za tri), Jomantas, Karter 9, Gedraitis 28 (5/8 za tri), Piterson 9.

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice, Partizan - Lijetuvos Ritas 80:91 -

40' 78:89 Piterson trojkom iz ćoška savlja tačku na ishod. Jako precizan šuterski finiš gostiju. Pogodio je dve, kao i Beron, dok je Mavrokefalidis ubacio jednu.

39' 78:86 Miler postiže brze poene, a Kurtinaitis odmah traži tajm-aut.

39' 76:86 Pecarski prekida seriju gostiju, a Beron vraća "plus 10", sa linije penala.

39' 74:84 Miler je krenuo na još jedan ulaz, ali kao da mu ponestaje snage. Serija gostiju 11:0, produžena još jednom trojkom Berona.

39' 74:81 Mavrokefalidis i Beron opet kombinuju, za sigurne poene Ritasa uoči poslednja dva minuta.

38' 74:79 Džimi Beron pogađa trojku sa više od osam metara, a potom asistira Mavrokefalidisu, za još jednu trojku. Najveće vođstvo gostiju i tajm-aut Miroslava Nikolića.

37' 74:73 Posle par minuta pauze, Miler ponovo pogađa. Iznudio je faul i iskoristio oba slobodna bacanja.

36' 72:71 Odlična rola Pecarskog! Pogodak za vođstvo iz teške pozicije, pa uhvaćena lopta u odbrani.

35' 70:71 Faul Pecarskog u borbi za skok, kojim crno-beli ispunjavaju bonus. Piterson je iskoristio jedno slobodno bacanje.

35' 70:70 Nije potrebno naglašavati ko je strelac za novo izjednačenje. Naravno - Miler.

34' 68:68 Ponovo pogađa Miler - za izjednačenje. Momak iz Čikaga predvodi crno-bele u drugom poluvremenu.

33' 66:67 Veliki napadački doprinos Milera. Snažni Amerikanac utrčava u reket gostiju i postiže svoj 16. poen.

32' 64:67 Snažna blokada Vanje Marinkovića, ali u nastavku akcije još jedna trojka gostiju. Strelac je Mavrokefalidis. Nikolić traži tajm-aut.

32' 62:62 Prve poene u poslednjem kvartalu postiže Mavrokefalidis.

30' 62:60 Piterson i Gidraitis trojkama izjednačuju rezultat (60:60), a Miler ipak donosi crno-belima prednost uoči deset minuta odluke.

29' 60:54 Spretna kontra Partizanovih Amerikanaca! Gos za Milera, za "plus 6". Kurtinaitis traži tajm-aut.

27' 58:54 Razmena trojki - Stevanović na jednoj, Beron na drugoj strani! U narednom napadu, Miler pronalazi ruku u odbrani gostiju i koristi situaciju.

23' 48:47 Kapiten Partizana Novica Veličković prvi put je večeras istrčao na teren i upisao se sa linije penala. Odmah potom, Vilijams Gos je doneo crno-belima "plus 5" (48:43). Poene za goste potom je postigao Mavrokefalidis.

Strelci:

Partizan: Miler 6, Vilijams Gos 4, Aranitović 2, Marinković 8, Tomić 2, Pecarski 5, Gavrilović 7, Andrić 3, Stevanović 2, Šalić 4.

Lijetuvos Ritas: Mavrokefalidis 6, Ehodas 4, Karter 7, Gidraitis 20, Piterson 2.

- poluvreme, Partizan - Ritas 43:39 -

20' 43:39 Gos poentira "iz rolinga" i dovodi crno-bele u vođstvo, koje Miler povećava uz zvuk sirene!

19' 39:39 Vilijams Gos uhvatio je defanzivni skok, iznudio faul i realizovao oba penala, za izjednačenje uoči poslednjeg minuta.

19' 35:37 Pecarski brzo odgovara - trojkom!

18' 32:37 Brza reakcija Ritasa i ponovo Gidraitis u prvom planu. Pogodio je posle ofanzivnog skoka, zatražio izmenu, pa uibacio još jednu trojku.

16' 30:28 Partizan je opet uhvatio napadački ritam. Marinković je pogodio posle prodora, a odmah potom, na drugoj strani, Đoko Šalić pravi treću ličnu grešku. Gosti bar privremeno ostaju bez Martinasa Ehodasa, koji ne može da se osloni na nogu.

15' 28:28 Brza reakcija crno-belih i lepa realizacija Pecarskog, za izjednačenje. Sada Kurtinaitis reaguje tajm-autom.

15' 24:28 Gidraitis pogađa i treću trojku - ovog puta iz ćoška kod gostujuće klupe. Nikolić traži tajm-aut.

14' 22:25 Obrad Tomić lepo pronalazi Milera, koji poentira "dva plus jedan" uz žestok faul. Nikolić je prvi put večeras poslao na teren i mladog Marka Pecarskog.

12' 19:23 Uzastopne trojke Rokasa Gidrajitisa, kojima Litvanci prvi put stiču vođstvo.

9' 14:13 Nikolić rotira ekipu, pa Andrić ustupa mesto Aranitoviću, koji hvata defanzivni skok, pa pokreće napad.

7' 12:11 Gavrilović pogađa jedno slobodno bacanje, a Nikolić uvodi Tomića u igru umesto Šalića. Lijetuvos se u međuvremenu konsolidovao.

5' Patrik Miler je kasnio zbog sudara, ali je stigao na početak. Ušao je u igru u 6. minutu.

4' 11:7 Prvu trojku ubacuje Mihajlo Andrić (11:2), a Mark Karter pogotkom uz faul posle "cik-cak" koraka smanjuje zaostatak gostiju.

3' 8:0 Efikasan početak crno-belih. Marinković, Šalić i Gavrilović (4) primorali su Kurtinaitisa da brzo traži prvi tajm-aut.

Startne petorke:

PARTIZAN: Vilijams Gos, Marinković, Andrić, Gavrilović, Šalić
LIJETUVOS RITAS: Karter, Beron, Piterson, Lukauskis, Mavrokefalidis.

Miler kasnio na utakmicu Partizana!

Posle godine pauze, Evrokup je ponovo u Beogradu.

Košarkaši Partizana od 20 časova dočekuju Lijetuvos Ritas, u utakmici u kojoj će "napasti" svoju prvu evropsku pobedu ove sezone, bez pomoći povređenog Marka Čakarevića i novajlije Samarda Samjuelsa.

Ekipa Miroslava Nikolića ulazi u večerašnji meč sa skorom 0-1, posle poraza od Albe u Berlinu, ali i sa novom energijom, stečenom u uzbudljivoj pobedi protiv Zadra u Hrvatskoj.

Sa druge strane, litvanski tim takođe ulazi u meč sa određenim "kadrovskim" problemima i takođe vođen željom da ostvari prvi trijumf u Evrokupu, nakon poraza od Bilbaa u uvodnom kolu.

Meč možete pratiti u direktnom tekstualnom prenosu na mondo.rs.

Budućnost ruši šampione: Srbija, pa Izrael!