Kosta i Marko odveli Valensiju u Evroligu

U finalu osmog izdanja Evrokupa, Valensija je deklasirala Albu iz Berlina sa 67:44. Kosta Perović postigao je 17 poena, a Marko Marinović 12.

Kosta i Marko odveli Valensiju u Evroligu Izvor: MONDO

Drugi put u svojoj istoriji, košarkaši Valensije osvojili su Evrokup. Tačnije, kada su to uradili prvi put, 2003. godine, tim se zvao Pamesa, a takmičenje ULEB kup.

Šampioni prvog izdanja ULEB kupa (2002/03), vratili su se na prijesto drugog po kvalitetu evropskog košarkaškog takmičenja za klubove, a junaci finala osmog izdanja su srpski košarkaši Kosta Perović i Marko Marinović.

Prvi je ubacio 17, a drugi 12 poena u utakmici u kojoj je pobjednik postao učesnik naredne Evrolige.

U finalu Fajnal-fora Evrokupa, pred 6.800 navijača u dvorani Fernando Buesa u Vitoriji, Alba - Pamesa 44:67 (10:11, 12:25, 11:12, 11:19).

Fantastičnom serijom u drugoj četvrtini, koja je počela ulaskom Marinovića i Tomasa Kelatija sa klupe, košarkaši koje sa klupe predvodi Neven Spahija, došli su do prednosti od 36:22 i nisu je ispustili do kraja. Nevjerovatnom odbranom, Španci su zaustavili tim srpskog trenera Luke Pavićevića. Nijemci su od 15. do 40. minuta ubacili 24 poena.

Sa 44 postignuta koša, ne može da se osvoji ni manje takmičenje od Evrokupa, pa tako Alba nije uspjela da osvoji drugi evropski trofej u kratkoj istoriji (klub je osnovan 1989. godine). Trijumf u Kupu Radivoja Koraća 1995. godine ostaće jedini za sada u vitrinama ekipe iz Berlina.

U duelu sa treće mjesto, španski Bilbao pobijedio je grčki Panelinios sa 76:67 (17:15, 18:24, 23:15, 18:13).

Valensija je u polufinalu pobijedila Panelinios sa 92:80, a Alba bila bolja od Bilbaoa sa 77:70.

Uprkos tome što je Kosta Perović u finalnoj utakmici bio najefikasniji i postigao 17 poena, uz četiri skoka, a u polufinalu bio strijelac 13 poena, MVP trofej pripao je njegovom saigraču Metu Nilsenu.

ALBA: Biars 9, Haman 9, Cvajner, Dojčin 3, Golemac 4, Sekulić 4, Dženkins 6, Rajt 2, Čab 4, Nalga 1, Mekilroj 2, Štajger.

VALENSIJA: Perović 17 (7/9 za dva, 4 sk), Klaver 4, Simeon, Liščuk 4, Marinović 12 (2/4 za tri), Garsija, Martinez, Pjetrus 3, De Kolo 7 (5 sk), Šengelija, Kelati 13 (5 sk, 3 as), Nilsen 7 (6 sk).

SVA FINALA
:

2002/03: Valensija - Krka Novo Mesto 90:78, 78:76 (MVP Dejan Tomašević)
2003/04: Hapoel Jerusalim - Real Madrid 83:72 (MVP Keli Mekarti)
2004/05: Lijetuvos Ritas - Makedonikos Kozani 78:74 (MVP Robertas Javtokas)
2005/06: Dinamo Moskva - Aris Solun 73:60 (MVP Ruben Daglas)
2006/07: Real Madrid - Lijetuvos Ritas 87:75 (MVP Čarls Smit)
2007/08: Huventud Badalona - Đirona 79:54 (MVP Rudi Fernandez)
2008/09: Lijetuvos Ritas - Himki Moskovska regija 80:74 (MVP Marijonas Petravičijus)
2009/10: Valensija - Alba Berlin 67:44 (MVP Mat Nilsen)