DRAMA ZA TOP 8: Oni će igrati plej-of Evrolige!

Karte su podeljene. Poslednji putnici među osam najboljih su Baskonija, Panatinaikos i Žalgiris.

DRAMA ZA TOP 8: Oni će igrati plej-of Evrolige! Izvor: MN PRESS

Drama, za kraj svih kalkulacija!

Istorijska pobeda Žalgirisa na parketu Reala, šampiona Evrope (93:85), zaokružila je spisak svih učesnika plej-ofa Evrolige.

To će biti Fenerbahče, CSKA, Real, Efes, Barselona, Baskonija, Panatinaikos i Žalgiris!

Ispostavilo se da su sve takmičarski važne utakmice odigrane u četvrtak, kada su podeljene poslednje tri karte za Top 8 fazu!

Plasman u plej-of večeras su izborili Baskonija, uprkos porazu od CSKA u Moskvi, Panatinaikos, zahvaljujući rutinskom trijumfu protiv Budućnosti i Žalgiris, spektakularnom pobedom na gostovanju rasterećenom Realu.

Ovo su parovi plej-ofa!

Fenerbahče - Žalgiris, CSKA - Baskonija, Real - Panatinaikos, Efes - Barselona!

Između tih mečeva, Efes je na čelu sa sjajnim Vasilijem Micićem savladao Armani, izbacio ga iz borbe za doigravanje i "pogurao" među osam Baskoniju, domaćina predstojećeg Fajnal-fora.

Tim iz Milana čeka plej-of još od 2014. i čekaće ga bar još godinu.

Efes - Armani 101:95 (24:20, 18:33, 32:16, 27:26)

Raspucana partija srpskih internacionalaca Nemanje Nedovića (16 poena) i Vladimira Micova (14 poena, 5 sk, 5 as) ipak nije bila dovoljna za vredni "brejk" Italijana, kao ni 17 poena upornog i ne previše preciznog Majka Džejmsa (1/8 za tri poena).

Srpski "plej" Vasilije Micić odigrao je još jedan odličan meč, ubacio 18 poena uz osam asistencija i sa indeksom korisnosti 28 predvodio ekipu Ergina Atamana, koja je ranije izborila mesto među najboljih osam timova Evrope.

Efes Armani
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball

Za to vreme, u Moskvi je odigran meč koji je mogao da otkloni prvu dilemu, ali nije, pa je konačan plasman Baskonije "overen" u Turskoj.

CSKA - Baskonija 82:78 (17:21, 23:23, 15:22, 27:12)

Praktično 35 minuta utakmice vodili su gosti iz Vitorije, ali su ipak gubili dah dok je odmicao poslednji kvartal i ostali bez pobede koju čekaju 18 godina. Međutim, zbog toga sigurno neće dugo žaliti...

Amerikanac Vil Klajburn poveo je "armejce" u preokret, šutirao bez greške za tri (3/3) i sa 16 ubačenih poena bio ključni razlog zašto rasterećeni CSKA ipak nije dozvolio domaćinu Fajnal-fora da sam "overi" plasman u plej-of.

Tim Velimira Perasovića se borio, na čelu sa Marselinjom Uertasom (17 poena) strpljivo gradio i čuvao na momenat dvocifrenu prednost (64:53), ali je sudbinu svog plasmana ipak saznao prateći rezultat na parketu Efesa.

CSKA Baskonija

Nakon tog duela, usledio je treći meč večeri i rutinski trijumf Panatinaikosa protiv Budućnosti, uz razliku od 20 poena.

Fenomenalni Nik Kalates ostvario je tripl-dabl učinak i stao nadomak evroligaškog rekorda u broju asistencija na jednoj utakmici (19), koji i dalje "drži" bivši plej Crvene zvezde mts, Stefan Jović.

Panatinaikos se ovim trijumfom plasirao u plej-of i "zakucao" se na šestoj poziciji tabele, što znači da će u borbi za mesto na Fajnal-foru igrati u seriji protiv Reala.

Panatinaikos Budućnost

Američki stručnjak Rik Pitino oglasio se posle utakmice na Twitteru i pohvalio ekipu, stručni štab i navijače.

Mirno veče u Atini bilo je uvod u madridski spektakl!

Branilac titule Evrolige dočekao je izazivača bez Serhija Ljulja i Rudija Fernandeza i pao u dramatičnoj završnici, koja je Litvancima donela drugi uzastopni plasman u plej-of.

Real Madrid - Žalgiris 86:93 (27:25, 10:21, 23:20, 26:27)

Iako su gosti od starta bili više fokusirani i motivisani i iako su u 28. minutu imali vođstvo od 16 poena (61:45), utakmica je ipak "skliznula" u neizvestan, buran finiš.

Visoki centar Madriđana Valter Tavares nije se mirio sa porazom, ubacio je 22 poena i doveo Real nadomak izjednačenja. Međutim, tada je zablistala fenomenalna "petica" Žalgirisa, Brendon Dejvis (27 poena)!

Uporni Amerikanac poentirao je iz napada u napad i doveo goste nadomak istorijske pobede, koju je praktično "overio" Leo Vesterman. Nekadašnji plej Partizana ubacio je važan koš 36 sekundi pre kraja (za 83:89), posle čega je utakmica ušla u penal završnicu.

Trener Žalgirisa Šarunas Jasikevičijus emotivno je proslavio uspeh svog tima i na rubu suza dočekao još jedan ulazak u Top 8. Bila je to prva pobeda nekadašnjeg šampiona Evrope na parketu Reala još od sezone 1999/2000.

Darušafaka 5-24

GOTOVO JE, POZNATI SU SVI UČESNICI PLEJ-OFA!

22.52 ISTORIJA U MADRIDU: Fenomenalni Brendon Dejvis dovukao je Žalgiris do velike, ogromne pobede, a overio je Leo Vesterman! Žalgiris je opet u Top 8, drugu godinu zaredom!

22.30 REAL JE U IGRI: Madriđani su potpuno istopili maksimalnu prednost Litvanaca ("plus 14") i sedam minuta pre kraja prišli na samo dva poena razlike. Trenutni rezultat u Španiji je: Real - Žalgiris 68:70.

22.20 REAL SE BUDI: Žalgiris i dalje vodi u Madridu (64:58), ali je šampion Evrope proigrao i vratio serijom 14:2.

21.50 GOTOVO JE U GRČKOJ: Panatinaikos je rutinski pobedio Budućnost, a Nik Kalates je ostvario tripl-dabl. Pročitajte izveštaj te utakmice.

21.22 U ATINI PREMA OČEKIVANJIMA: Panatinaikos je sredinom druge deonice "dodao gas" i stekao vođstvo protiv Budućnosti, koje čuva posle tri četvrtine (66:56). Značajan podatak je to da je Nik Kalates ostvario čak 14 asistencija.

21.08 Gotovo je i u Rusiji i u Turskoj. Baskonija nije uspela da protiv CSKA ostvari "brejk" vredan plasmana, a Armani nije ostao u trci, jer je u Istanbulu izgubio protiv Efesa.

20.49 BIĆE DRAME U RUSIJI: Baskonija je dočekala poslednjih pet minuta utakmice sa pet poena prednosti, 71:66.

20.25 BASKONIJA SVE BLIŽA PLEJ-OFU: Ekipa Velimira Perasovića ući će u poslednju četvrtinu sa značajnom prednošću u Moskvi. Minut pre kraja treće deonice, Baskonija je vodila protiv CSKA 64:53.

20.00 I DALJE "DVOJKA" U MOSKVI: Na poluvremenu u Rusiji, Baskonija je imala prednost od četiri poena (44:40), a ujedno i kartu za plej-of. Za to vreme,i Armani u Istanbulu radi ono što je do njega - vodi 44:40, uz devet poena trenutno najboljeg strelca utakmice, Nemanje Nedovića.

19.45 CSKA SE VRATIO: Moskovljani se pogotkom Korija Higinsa vraćaju na posed zaostatka (37:40). Za to vreme, Armani je u Turskoj poveo 18:15, a srpski košarkaš Vladimir Micov počeo je meč sa šest poena.

19.35 POČELO JE U TURSKOJ: Dok Baskonija i dalje ima "plus" u Moskvi (33:25), u Istanbulu je krenula utakmica Efes - Armani.

19.25 BASKONIJA JOŠ VODI: Loša košarka i prednost tima iz Vitorije u Rusiji. Tornike Šengelija postavio je 23:17 za goste na startu druge deonice.

19.12 BORBA U RUSIJI: Posle prvih pet minuta "tvrde" utakmice u Moskvi, Baskonija vodi 14:10. Tim iz Vitorije, domaćin Fajnal-fora, zajedno sa Panatinaikosom nalazi se u povoljnijoj poziciji u odnosu na kvartet pratilaca, koji imaju po pobedu manje.

Pratite pretposlednje veče ligaškog dela evroligaške sezone uz MONDO!