Argentina sigurna, sreća uz Amere!

U posljednjem meču trećeg kola A grupe Argentina pobijedila Angolu sa 91:70, dok su SAD jedva odbile nalet Brazila - 70:68.

Argentina sigurna, sreća uz Amere! Izvor: MONDO

Reprezentacija Argentine nije dozvolila iznenađenje u susretu sa prvakom Afrike, mada je Angola u posljednjem minutu treće četvrtine prišla na 62:59.

"Gaučosi" su prvu osjetnu prednost stekli zahvaljujući seriji od 12:2 u finišu prvog poluvremena, ali serija kojom su riješili pitanje pobjednika bila je još furioznija - 20:0!

Luis Skola je u 30. minutu pogodio dva slobodna bacanja, a Leo Gutijerez trojkom "otvorio" četvrti period. Prije nego što je Žeronimo poslije više od šest minuta konačno pogodio za Angolu, rezultat je bio 82:59.

Argentinci će sasvim izvjesno zadržati stoprocentni učinak i poslije meča sa Jordanom u srijedu, a u četvrtak je na rasporedu duel sa Ivkovićevim "orlovima"... Nadamo se za "broj jedan" u grupi!

Opasno blizu prvom porazu na SP bili su Amerikanci. Brazil je u finišu utakmice imao priliku da pobijedi, ili makar izjednači, ali lopta nije htjela u koš!

Brazilci su serijom od 10:0 na prelasku prve u drugu četvrtinu stekli osam poena prednosti (30:22), ali se ona skoro u cjelosti "istopila" do poluvremena. SAD su preuzele vođstvo sredinom treće četvrtine, međutim, poslije 61:55 u 29. minutu - napad im je potpuno stao.

Posljednja četvrtina (završena rezultatom 9:9!?) donijela je pravu reviju promašaja i grešaka na obe strane. Marselinjo Huertas smanjio je na 68:66, uzvratio je Čonsi Bilaps, ali je na drugoj strani poentirao Leandro Barbosa - 70:68, 33 sekunde prije kraja.

Bilaps je promašio nerezonski šut za tri poena i Brazil je imao 11 sekundi za posljednji napad. Igrač utakmice Kevin Durent faulirao je Huertasa na "ulazu", lopta je izašla iz obruča i umjesto da brazilski plejmejker šutira slobodno bacanje za pobjedu, mogao je samo da izjednači.

Prvo bacanje je promašio, zatim namjerno i drugo, ali se domogao odbitka i pod košem uposlio Barbosu. Ovaj preko znatno viših čuvara nije uspio da pogodi...

Amerikanci su na utakmici imali 22, a Brazil 20 izgubljenih lopti. Izabranicima Majka Kžiževskog do kraja takmičenja po grupama predstoje susreti sa Iranom i Tunisom, tako da su oni praktično obezbijedili prvu poziciju i u osmini finala će igrati sa četvrtoplasiranim iz A grupe.

REZULTATI 3. KOLA

Grupa A

Jordan - Srbija 69:112 (57:37)
/Dagles 19p, 4as, Abas 15p, 5sk - Savanović 21p, 7sk, Kešelj 21p, Perović 20p, 6sk/

Australija - Njemačka 78:43 (38:20)
/Mils 16p, 7as, Marić 15p, 5sk - Bencing 11p/

Angola - Argentina 70:91 (32:45)
/Gomeš 16p, 7sk, 5as, Siprijano 15p - Skola 32p, 8sk, Delfino 22p, 5sk, 4as, 4ukr/

TABELA: Argentina 3-0, Srbija 2-1, Australija 2-1, Njemačka 1-2, Angola 1-2, Jordan 0-3.

PAROVI 4. KOLA (srijeda): Srbija - Australija 15.30, Njemačka - Angola 18.00, Argentina - Jordan 20.30.